Žijete „od výplaty do výplaty“? Zmeňte svoje zmýšľanie z nedostatkového na pozitívne

Mnoho ľudí sa radí do skupiny, ktorej financie ledva vydržia do nasledujúcej výplaty. Prirodzene, že si takto vytvoríte negatívne nastavenie zmýšľania vo vzťahu k vašim peniazom. Každý si bohužiaľ v živote zažije situáciu, ktorá ovplyvní naše celkové uvažovanie o peniazoch. To sa však dá zmeniť, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj vo vašej finančnej situácii.

Možno sa vám stáva, že sa bojíte minúť svoje peniaze alebo ich väčšiu časť, len čo vám pípne výplata na účte. Pri míňaní peňazí často vstupujú do hry emocionálne komponenty. Čo však významne ovplyvňuje vaše zmýšľanie o peniazoch je to, ako ich zarobíte a miniete.

Pri takzvanom „nedostatkovom zmýšľaní“ sa vždy zameriavate na myšlienku, že ich nikdy nebudete mať dosť. Ako však zmeniť tento spôsob uvažovania na takzvané „blahobytné“? V prvom rade je takéto uvažovanie úplným opakom nedostatkového. Pri blahobytnom uvažujeme o finančnej situácii vždy ako o priaznivej, nech je akákoľvek, a zároveň sme otvorení novým možnostiam.

Ak začínate s novým podnikaním, púšťate sa doň s istotou, že budete mať dostatok zákazníkov, ktorí vám zabezpečia splnenie finančných cieľov. Strach z míňania či nedostatku výnosov tu neexistuje, nakoľko táto možnosť nie je niečím, nad čím podnikatelia neustále premýšľajú. Blahobytné zmýšľanie teda presadzuje myšlienku, že bez ohľadu na vašu finančnú činnosť, vždy budete mať toľko peňazí, koľko potrebujete, aby sa vám podarilo naplniť svoje ciele. Ak začnete takto uvažovať, vaša finančná situácia sa zmení aj na základe energie, ktorú do nej vložíte. Z nedostatku k blahobytu vás môže posunúť niekoľko zmien v uvažovaní o financiách.

Peniaze potrebujú usmernenie

Je skvelé, ak si vytvoríte určitý rozpočet alebo finančný plán. Z praktického hľadiska to dáva zmysel. Ak však nemáte so svojimi peniazmi žiadne konkrétne plány, vaša finančná situácia sa ani nemôže posunúť. Jednoducho, peniaze potrebujú smer, akým si stanovíte, že ich budete míňať. Týmto smerom by mali byť náklady, ktoré povedú k splneniu vašich pevne stanovených finančných cieľov.

Foto: pexels.com

Obmedzte míňanie na základe emócií

Emocionálne míňanie je pre mnohých obrovským problémom. Naše konanie je totiž často podmienené emóciami a situáciami, ktoré aktuálne prebiehajú v našom živote. Ak sa nám nedarí, často sa cítime bezmocní a míňame peniaze na to, aby sme veci napravili. Peniaze reprezentujú silu, preto nie je žiadnym prekvapením, že ich mnohí používajú na zmiernenie svojej bolesti či obnovenia pocitu kontroly.

Peniaze sú osobnou záležitosťou, nie porovnateľnou

Je ľahké porovnávať vašu finančnú situáciu s členmi rodiny, priateľmi či kolegami. Nevedie to však k ničomu dobrému – skôr to vyvolá pocity nedostatku, závisti a bezmocnosti z vášho finančného statusu. O svojich peniazoch uvažujte vo vzťahu k vašim cieľom, nie voči tomu, koľko peňazí majú ostatní. To, že sa niekto vozí v najnovšom aute neznamená, že naňho len tak-tak „nenaškriabe“ na jeho mesačnú splátku.

Zmeňte svoj finančný scenár

Ak ste si už niekedy povedali „Tak toto si ja nikdy nebudem môcť dovoliť!“, alebo pripustili perspektívu, že nikdy nebudete tak úspešní, ako vaši majetnejší priatelia, nevedomky ste sa pustili do písania negatívneho finančného scenára. Finančné scenáre tvarujú „mentálnu pásku“ nášho uvažovania o peniazoch. Často sú považované za veľké finančné bloky a môžu mať katastrofálne následky na vašu finančnú situáciu. Spôsob, akým myslíte, totiž vo veľkej miere ovplyvní vaše pocity, a eventuálne formuje aj vaše konanie. Je preto dôležité už tieto „zárodky“ negatívneho scenára odstrániť a premeniť ich na pozitívne, ktoré pomôžu ovplyvniť váš život pozitívnym smerom.

Ak sa teda snažíte zmeniť prístup k vašej finančnej situácii, skúste sa zamyslieť nad vašim nastavením mysle vo vzťahu k peniazom. Možno zistíte, že sa sami sabotujete, aj napriek tomu, že máte do bodky vytvorený finančný plán.Buďte prvý