Základné chyby pri nosení nového obleku

Muži zvyčajne ovládajú milión vecí – dokážu vymeniť koleso, opraviť drez či otvoriť fľašu piva desiatimi rôznymi spôsobmi. Keď však príde na elegantnú módu a výber obleku, mnohí značne zaostávajú. Pánska móda totiž nie je len o pekných a drahých kúskoch – je predovšetkým o tom, ako ich viete nosiť. Je skvelé, ak si vyberáte oblečenie podľa jednotlivých príležitostí. Ešte lepšie je, ak viete zrelo posúdiť, čo sa vám hodí a čo nie. Pri kúpe nového elegantného oblečenia a jeho následnom nosení však mnohí páni robia viacero chýb. Najčastejšie muži zabúdajú na úplnú maličkosť – odstránenie visačiek či nálepiek predtým, ako si oblečú svoj nový kúsok. To však nie je to najhoršie. Možno sa stretnúť s viacerými prešľapmi, ktoré v konečnom dôsledku narúšajú elegantný výzor dobre oblečeného muža. My vám poradíme, ako vo svete pánskej módy nevyzerať ako amatér.

Pozor na ramená

Prerušovaná biela línia na ramenách vášho nového obleku je pamiatkou na časy, keď krajčíri na tomto mieste upravovali oblek podľa potrieb zákazníka. Líniou si naznačujú stehy, ktoré pri úprave buď dodajú, alebo vypárajú. Farba nití v stehoch môže byť rôzna – od bielej, cez červenú až po čiernu. Preto je na mieste skontrolovať, či sa takéto stehy nenachádzajú aj na vašom novom obleku. Líniu odstránite úplne jednoducho – prestrihnite ju v strede a zvyšnú niť ľahko vytiahnete prstami. Ich násilným vytrhnutím riskujete zničenie látky.

Krížiky musia preč

Nové blazery, saká aj vlnené kabáty zvyknú mať našité dva malé krížiky v tvare X, ktoré sa nachádzajú v zadnej časti. Ich úlohou je „istiť“ tzv. zadné švíky. Tieto stehy sú tam preto, aby zabránili pokrčeniu a narušeniu tvaru oblečenia počas jeho prepravy a skladovania v regáloch. Mali by byť prvou vecou, ktorú odstránite pred nosením obleku. Fakt, že ich tam necháte, značí o tom, že netušíte prečo tam vlastne sú. Navyše môžu zabrániť saku, aby vám dobre padlo na postavu.

Namiesto manžiet značka obleku

Nášivky, ktoré sú umiestnené na rukávoch vášho nového saka, tam nie sú kvôli reklame na výrobcu. Nie sú určené ani na to, aby sa ostatní dozvedeli, koľko ste minuli na nový oblek. :) Značka prišitá na prednej strane rukávov je tam len preto, aby predávajúci vedeli ľahšie identifikovať značku oblečenia a rýchlo našli potrebnú veľkosť v sklade, akonáhle si ju zákazník vyžiada. Nášivky ľahko odstránite vďaka jemnému vypáraniu stehov.

Osloboďte vrecká

Realizovanie tohto kroku záleží len na vás, nakoľko o ňom budete vedieť len vy. Ako ste si už niekedy všimli, vrecká na blazeroch a sakách zvyknú byť prišité, kvôli čomu ich nie je možné používať. Krajčíri ich prišívajú preto, lebo spojená látka vreciek vytvára navonok "rovnejší" a estetickejší tvar saka. Je len na vás, či sa rozhodnete stehy odstrániť. Ak sa rozhodnete rozpárať ich, získate vrecká na uloženie drobností pre prípad, že to budete potrebovať. Nenoste v nich však nič ťažké, ako napríklad peňaženku, pretože by sa vrecká mohli roztiahnuť a narušiť tvar oblečenia. Sú vhodné na maličkosti - zvládnu lístok do divadla, zapaľovač či kreditnú kartu. Zdroj titulnej fotografie, Zdroj fotografií v článkuBuďte prvý