Záhadný vlak Kim Čong-una: luxus, homáre a nepriestrelné vagóny

Kim Čong-un pricestoval do Číny podobným obrneným vlakom, ako kedysi aj jeho otec a starý otec. Záhadný vlak so severokórejským vodcom prišiel do stanice v Pekingu v pondelok večer. Nechýbali v ňom živé homáre či kvalitné francúzske víno z Beaujolais.

Návšteva Číny vodcu Kim Čong-una bola spočiatku utajená, jeho príchod neskôr v stredu potvrdili médiá oboch krajín. Do krajiny cestoval kvôli svojej bezpečnosti špeciálnym obrneným vlakom. Jeho vagóny sú tvorené z nepriestrelného materiálu a sú mnohonásobne ťažšie, ako je ich priemer. Súprava s dvadsaťjeden zelenými vagónmi pripomínala súkromné vlakové súpravy, ktorými na zahraničné cesty cestovali predchodcovia severokórejského diktátora, jeho otec Kim Čong-il a starý otec Kim Ir-sen. Zatemnené okná mali zabrániť rozpoznaniu pasažierov, ktorí boli vo vnútri vlaku.

Vlaky severokórejských vládcov sú opradené záhadami. Väčšina informácií o nich pochádza zo správ tajných služieb, štátnych médií a spomienok predstaviteľov, ktorí mali možnosť týmito vlakmi cestovať. Podľa správy, ktorá bola vydaná ešte za vlády Kim Čong-ila, pri každej ceste vychádzajú na trať tri vlaky súčasne: jeden prieskumný bezpečnostný vlak, ďalšia súprava vezie vodcu a tretí vlak so strážcami a zásobami. V prieskumnom vlaku cestovalo 100 členov bezpečnostných zložiek, ktoré prehľadávali stanice, aby odhalili prípadné hrozby. Okrem toho testovali bezpečnosť trate. Po celej Severnej Kórei bolo vystavaných niekoľko kilometrov železníc výlučne pre potreby vodcov. O Kim Čong-ilovi kolovali mýty, že sa bojí lietania, preto bolo prirodzené, že dával prednosť vlakom a autám.

Vagóny slúžia ako salóny či konferenčné miestnosti

Kvôli tomu, že sú vagóny vyrobené z ťažkého neprestrielného materiálu, sa vlak pohybuje veľmi pomaly. So svojou váhou dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 60 kilometrov za hodinu. Vnútro vlaku je rovnako zaujímavé, ako jeho vonkajšie vyhotovenie. Napríklad vo videách zverejnených médiami je vidieť, že Kim zasadá pri dlhom bielom stole v konferenčnej miestnosti. Vo videu sa objavujú aj televízory s plochými obrazovkami a notebooky. Vagónom nechýba luxusné zariadenie či obloženie z tmavého dreva, pričom fungujú ako rôzne prijímacie miestnosti či salóniky.

Vodcovia si počas cesty dopriali aj luxus v podobe kvalitného jedla či vína. „Bolo možné si objednať akékoľvek jedlo z ruskej, čínskej, kórejskej, japonskej a francúzskej kuchyne,” povedal ruský predstaviteľ Konstantin Pulikovskij, ktorý cestoval s Kim Čong-ilom v roku 2011 počas jeho návštevy Ruska. Do vlaku boli dodávané živé homáre a mnohé delikatesy, nechýbali ani vína z parížskych oblastí Bordeaux a Beaujolais. Počas dlhých ciest vodcov zabávali umelkyne, ktoré spievali kórejské piesne.

Nie je isté, či aj Kim Čong-un konzumuje rovnaké jedlá ako jeho predchodcovia. Je však známy svojím apetítom a je jasné, že úroveň luxusných severokórejských vlakov sa nezmenila.

Zdroj fotografiíBuďte prvý