Za rozvojom komunikačných technológií stála kníhtlač

Vedeli by ste si svoj život predstaviť bez dobrých kníh? Pre mnohých nepredstaviteľná vec. Pritom ešte pred stáročiami boli knihy nedostupným tovarom, podobne ako napríklad vzdelanie, ktoré sa dostávalo len k vyvoleným. To všetko sa ale zmenilo aj vďaka vynájdeniu kníhtlače.

Odvtedy, čo je ľudstvo ľudstvom, je známa aj túžba poznávať a najmä zaznamenávať okolitý svet. Už slávne národy Sumerov, Babylončanov, Asýrčanov, Rimanov či Grékov písali na tabuľky z hliny, dreva alebo slonoviny. Známy bol tiež čínsky vynález papyrus a tiež pergamen, vyrábaný z koží hospodárskych zvierat. Čítanie a písanie bolo v tých dobách vlastné len vzdelancom, ktorí na reprodukciu svojich textov využívali nevoľníkov. Celý proces však bol neefektívny, zdĺhavý a veľmi nákladný.

Tlačiareň made in China

Prvým národom, ktorý sa podujal na zmenu tohto stavu, bola Čína, kde na počiatku 11.storočia zostrojili jednoduchú, no veľmi nápaditú tlačiareň. Jej základ tkvel v rozmiestňovaní znakov na kovový plát, ktoré sa následne zafixovali voskom. Ten sa neskôr roztopil a mohlo sa ukladať odznova. Pokus to nebol zlý, no neujal sa. Azda aj preto, že čínska abeceda pozostáva z desiatok tisíc znakov. Chcete vedieť ďalšie zaujímavosti z histórie tlače? Tak čítajte ďalej.

V Európe neskôr, no úspešnejšie

Papier do Európy priniesli Arabi v 12. storočí, no do zhmotnenia prvých nápadov na výrobu kníhtlače sa vo vtedajších európskych centrách vzdelanosti pustili až o 3 storočia neskôr. Myšlienkou na zostrojenie kníhtlače sa zaoberali v Holandsku aj v Prahe, no prvenstvo v jej realizácii drží zlatotepec Johannes Gutenberg. Na založenie svojej tlačiarne si však musel požičať, dokonca dvakrát, no súdne spory ohľadne nevrátených pôžičiek ho nakoniec zničili.

Papyrus nie, radšej knihu

Od týchto čias nabralo šírenie tlačovín a vzdelanosti rýchly spád. Knihy sa dostávali aj do tých najodľahlejších miest a Gutenbergov vynález tak svojim dielom prispel k šíreniu vzdelania a osvety.  Vývojom prešli aj samotné tlačierne či náplne do tlačiarne od TonerPartner.sk. Dnes už nie je výnimkou tlač trojrozmerných súčiastok a rôznych komponentov vďaka ultra moderným 3D tlačiarňam.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý