Za jednu šálku tejto kávy zaplatíte 8 eur

Kopi luwak coffee, u nás známa ako cibetková káva, patrí medzi najdrahšie a najlahodnejšie kávy na svete. Dôvodom je to, že ročne sa vyprodukuje len 250 až 500kg tejto komodity. Jej chuť je prirovnávaná k čokoláde či karamelu, za čo vďačí procesu trávenia v tele kunovitej šelmy.

Prirodzeným domovom cibetky je Ázia, Afrika a Južná Amerika, kde sa ako divo žijúci všežravec živí rastlinnou aj živočíšnou stravou. Spestrením jedálnička sú pre túto šelmu kávové čerešne, teda načerveno sfarbené obaly ukrývajúce zelené kávové zrno. Nie všetky druhy cibetky si však potrpia na túto lahôdku. Tráviť kávu dokážu len cibetky palmové, ktoré sa vyskytujú na ostrovoch Sumatra, Filipíny, Jáva, Bali, vo Vietname a v niektorých ďalších ázijských krajinách.

Cibetka palmová, autor: skeeze

Cibetka palmová, autor: skeeze

Práve na týchto miestach pôsobia najväčší producenti kopi luwak coffee. Sú totiž odkázaní na prirodzené prostredie cibetky, kam sa každé ráno zberači vydávajú hľadať jej trus. Rozsiahly kopcovitý terén musia prezrieť čo najskôr, aby sa kávové zrná v truse neznehodnotili. Tráviaci systém cibetky totiž spracuje len obaly kávových čerešní a celé zrná ním prechádzajú bez poškodenia. V jej žalúdku sú však vystavené procesu zvanému fermentácia, vďaka ktorému sú obohatené o jedinečnú chuť a arómu a stávajú sa olejnatejšími než klasické kávové zrná.

Očistené kávové zrná, autor: skeeze

Očistené kávové zrná, autor: skeeze

Po zozbieraní sa zrnká premývajú a čistia od zvyšných vrstiev šupiek. Potom sa tri dni sušia na slnku, triedia, pražia, melú a na záver balia. Aby sa chuť cibetkovej kávy naplno rozvinula, je potrebné ju pripraviť správnym spôsobom. Odporúča sa variť ju vo french presse, moka kávovare alebo použiť Vacuum pot. Teplota vody by nemala presiahnuť 95 stupňov Celzia a pozor treba dať aj na správny pomer vody a kávy. Čerstvo namletá kopi luwak coffee vydrží 6 mesiacov, ale jej chuť sa začína meniť už po 8 týždňoch. Preto si túto lahôdku, ktorej cena sa pohybuje v hodnote asi 55 eur za 100g, treba vychutnať čo najskôr. Pre dokonalý zážitok však vyberajte len kávu označenú špeciálnou značkou kvality a pôvodu, ktorá zaručuje, že cibetky žijú vo voľnej prírode a nie sú držané v klietkach.

A takto cibetková káva vzniká:Buďte prvý