Daytona Ultimatum: Výnimočné modely hodiniek Rolex, ktoré na aukcii prekonajú hranicu 1 milión dolárov

Spoločnosť Phillips bude už o pár dní hosťovať tematickú aukciu zameranú na modely Daytona. Predpokladá sa, že aukcia bude mať veľký úspech – trh totiž v poslednej dobe zaznamenáva obrovský dopyt po týchto modeloch Rolex.

Svedčí o tom aj nedávna aukcia bývalých hodiniek Paula Newmana, ktoré boli vydražené za 17,5 miliónov dolárov, vďaka čomu sa stali najdrahšie vydraženými náramkovými hodinkami planéty. Vyzerá to tak, že súčasným trendom sa stáva zberateľstvo modelov Daytona. Niet sa čomu diviť. Daytony sú unikátnymi hodinkami, ktoré sú zaujímavé aj mechanicky. Stávajú sa súčasťou mnohých zbierok a získali si tiež stále miesto v popkultúre, predovšetkým vďaka svojim nositeľom.

Katalóg dražených hodiniek aukcie Daytona Ultimatum je skutočne pôsobivý. Objavuje sa v ňom najmä šesť výnimočných modelov, ktoré pravdepodobne dosiahnu v dražbe hranicu 1 milióna dolárov.

White Gold Reference

Rarita vedie. Ak existuje dôkaz, že dostupný je len jeden exemplár hodiniek, môžete sa pripraviť na to, že ich cena bude pekne vysoká. Tieto hodinky získali prezývku „The Unicorn“ vďaka svojmu unikátnemu statusu. Ide o jediný existujúci vintage model Daytona vo vyhotovení z bieleho zlata, ktorý jeho majiteľ doplnil o náramok vyrobený z rovnakého materiálu. Cena týchto Daytoniek v dražbe sa odhaduje od 2,9 až 5 miliónov dolárov.

Reference 6263 Paul Newman „Oyster Sotto“

Táto verzia hodiniek Paula Newmana získala pomenovanie vďaka nápisu „Oyster“ umiestnenom na ciferníku pod značkou Rolex. Dodatok „sotto“ je z taliančiny a znamená „nižšie“ alebo „dole“. Nejde o variáciu čierneho modelu 6263 Paula Newmana, naopak, ide o pôvodnú konfiguráciu. Sotto boli prvými miliónovými hodinkami Daytona – táto tropická verzia bola predaná ako súčasť aukcie Start-Stop-Reset v roku 2016 za 1,9 milióna dolárov. Táto cena zodpovedá predovšetkým ich špičkovému stavu – puzdro hodiniek od Spillmana je takmer neporušené, stále so značkou jeho výrobcu. Navyše, originálne posunovače sú ako nové. Cena hodiniek v dražbe sa odhaduje na 1 až 2 milióny.

Reference 6263 s arabsko-indickými číslicami

Tieto hodinky zas získali prezývku „Arabský rytier“. Ešte keď to spoločnosť Rolex umožňovala, vyrobiť si tento model dala istá vysoko postavená osobnosť zo Stredného Východu, pričom jej požiadavkou bol ciferník obsahujúci arabsko-indické číslice. Ďalšou kľúčovou vlastnosťou modelu je originálny ciferník Singer, na ktorom sú čísla vytlačené nefosforeskujúcou farbou. Zaujímavosťou je, že podobný font sa dnes používa na moderných Rolexkách pre arabsko-indický trh. Ich cena sa odhaduje na 1,5 až 3 milióny dolárov.

Reference 6241 „John Player Special“

Tento model sa za posledné roky stal jedným z najpopulárnejších Daytoniek. Tieto hodinky definuje 18-karátové puzdro zo žltého zlata, čierna akrylová luneta a čierny ciferník so zlatými akcentmi. Podľa niektorých zákazníkov či odborníkov pôsobia priemerne, no radia sa k najhorúcejším modelom. Navyše sú v skvelom stave, takže ich cena sa môže vyšplhať aj na jeden milión dolárov.

Reference 6263 Omani Khanjar

V istom období bolo možne objednať si od spoločnosti Rolex hodinky prispôsobené podľa priania zákazníka. Konkrétne tieto si dal vyhotoviť Qaboos bin Said Al Said, ománsky sultán, ako jedny z množstva ďalších, ktoré plánoval niekomu darovať. Oproti predchádzajúcemu arabsko-indickému modelu, tento ciferník bol nadizajnovaný bez typických orientálnych čísloviek. Ich hodnota sa odhaduje na 590 000 tisíc až 1,1 miliónov dolárov.

Reference 6240 Pre-Paul Newman

Ako viaceré hodinky v tomto zozname, aj tieto si získali svoju prezývku. Nie však veľmi pozitívne znejúcu – „The Neanderthal“. Toto pomenovanie získali na základe svojho postavenia v histórii modelov Daytona. Unikátne sú tým, že predišli zberateľstvo Paula Newmana. Ciferník ukazuje biely sub-register na čiernom pozadí s jednoduchým nápisom Rolex a korunkou pri dvanástke. Ich vzhľad je čistý a jednoduchý. Ich jediným negatívom je, že neexistuje žiadna skutočná dokumentácia, ktorá by dokazovala ich unikátnosť. To však nebráni nastaviť im vysokú cenu, ktorá sa pohybuje na hranici od 2,5 až 5 miliónov dolárov.

 

ZdrojBuďte prvý