Viete, ktorý kolagén je ten najlepší?

O dôležitosti a významnosti kolagénu v organizme sa hovorí všade okolo nás. Aj keď sa prirodzene nachádza v našom organizme vekom ubúda a jeho nedostatok sa postupne ale jasne prejavuje. Ochabnutá, nevýrazná pleť, prvé vrásky sú viac – menej len estetickým problémom, ktorým nám telo dáva najavo, že mu chýba kolagén.

Bolesti kĺbov, strata svalov, problémy s pohybom, ohybnosťou, bolesti chrbtice sú ďalším príznakom nedostatku tejto bielkoviny. Ak ich podceníte, alebo budete prehliadať môže to viesť k poškodeniu chrupaviek a kĺbov.

Na trhu sa stretnete s viacerými druhmi kolagénu – natívny, prírodný, alebo hydrolizovaný kolagén, kolagén I., II. a III. typu, morský, hovädzí, … vyznať sa v tom, ktorý je pre organizmus najvhodnejší môže byť problém.

Hydrolizovaný kolagén

Tento typ kolagénu sa vyrába štiepením molekúl kolagénu. Tomuto štiepeniu sa hovorí hydrolíza. Reťazec kolagénu (tvoria ho aminokyseliny) sa rozštiepi na menšie časti, ktorým sa hovorí kolagénové peptidy. Pre žalúdočnú kyselinu je táto forma kolagénu ľahko stráviteľná.

Natívny kolagén

Možno ho poznáte aj pod názvom prírodný kolagén. Obsahuje veľké molekuly kolagénu. Kolagénové reťazce nie sú rozštiepené, čo môže znižovať jeho vstrebateľnosť. Ide ale o čistý kolagén, ktorý neprešiel žiadnou výraznou chemickou úpravou. Získava sa sušením kolagénu čím sa získa takmer 99% tejto bielkoviny.

Prášok či tabletky?

Tabletky sú na užívanie pohodlnejšie. Jednoducho ich prehltnete. Ich nevýhodou je, že sú ťažšie stráviteľné a značná časť kolagénu vašim telom len prejde.

Kolagén vo forme prášku dokáže ľudský organizmus lepšie zužitkovať. Kolagén sa jednoducho rozpustí vo vode. Rozpustení kolagén organizmus jednoducho strávi a doplní jeho hladinu tam kde treba.

Poznáme niekoľko druhov kolagénu v závislosti od ich pôvodu:

  1. Morský kolagén – získava sa z morských živočíchov. Je najľahšie stráviteľný pre ľudský organizmus. Obsahuje kolagén typu I.
  2. Hovädzí kolagén – získava sa z hovädzieho dobytka. Obsahuje kolagén I a III typu. Je ťažšie stráviteľný.

Môžete natrafiť aj na bravčový kolagén ( najviac podobný ľudskému) a aj na kolagén, ktorý sa získava z hydiny ( používa sa v kozmetických prípravkoch proti vráskam).

Zdroj titulky: pixabay.com

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý