Veronika Velesová: Prepadla modernej tanečnej disciplíne poledance

Čím má na sebe menej oblečenia, tým sa cíti lepšie. Ak vás napadli nekalé myšlienky, hneď na ne zabudnite. Reč je o úspešnej a šikovnej poledance tanečnici Veronike Velesovej.

Ako by si definovala poledance?
Poledance (tanec na tyči) je moderná tanečná disciplína, ktorá v sebe zahŕňa gymnastické prvky, silovú akrobaciu ale aj prvky moderného tanca či baletu.

Považuješ ho za šport, alebo umenie?
Je to šport a zároveň umenie. Dáva mi možnosť vyjadriť svoje emócie prostredníctvom tanca a zároveň sa moje telo stáva silnejším, formujem si postavu, budujem svalstvo a pracujem aj na mojej koordinácii a flexibilite.

Tvoj prvý kontakt s touto aktivitou bol náhodný. Videla si video na youtube a zapáčila sa ti. Čím ťa poledance dostalo?
Hneď ako som poledance prvý krát videla na videu, zamilovala som si ho. Veľmi som obdivovala,  že tanečnice dokážu niečo tak úžasné. Uvedomovala som si,  že je to určite náročné, ale aj napriek tomu ma lákalo to skúsiť.  Preto som si zaobstarala profesionálnu tyč na poledance a začala som trénovať. A tak to celé začalo.

unnamed

Kde a ako často trénuješ?
Trénujem vo fitness centre, kde robím inštruktorku poledance,  ale zároveň doma, keďže mám vlastnú tyč. Časový harmonogram tréningov upravujem tak, aby to vyhovovalo mne, ale aj mojim klientkam. Niektoré dni cvičím len jednu alebo dve hodiny, ale sú dni kedy je ich viac ako päť.

Má poledance viac foriem, či štýlov?
Samozrejme.  Na klasických hodinách poledance sa človek učí základné točky, spiny, šplh na tyč, spájanie jednotlivých prvkov do choreografií.  Tie pokročilejšie sa učia náročnejšie prvky ako napríklad inverty (prvky kde tanečníčka visí na tyči dole hlavou) a iné akrobatické triky. Potom sú tu hodiny pole fitness ktoré sú zamerané len na posilnenie svalstva. Sú to rôzne posilňovacie cvičenia za pomoci tyče. Ďalšou formou poledance je pole art. V tomto druhu poledance je najdôležitejšie umelecké zameranie choreografie. Často obsahuje prvky moderného a scénického tanca a jedine v tomto druhu poledance je dovolené používať rekvizity. Jedným z mojich obľúbených foriem je aj double poledance. Ide vlastne o synchrónny tanec dvoch tanečníčok s využitým prvkov acroyogy.

A čo pravidlá?
Každá poledance súťaž má svoje vlastné pravidlá. Súťažiace sú rozdelené do jednotlivých kategórií a v každej kategórii sú určené povinné prvky, ktoré musí súťažiaca predviesť vo svojej choreografii. Presne určená je aj dĺžka pesničky. Väčšinou sú na súťažiach použité 2 tyče, jedna statická a druhá rotačná. Tanečníčka musí pri svojom vystúpení využiť obe tyče a musí myslieť na efektívny prechod od jednej tyče k druhej. Veľmi prísne pravidlá sú aj pri kostýmoch. To, čo má poledancerka  na sebe musí vyhovovať pravidlám súťaže. Porota hodnotí techniku, prevedenie, choreografiu, umelecký dojem a zvládnutie povinných prvkov.

Chodíš na rôzne vystúpenia, čo na poledance hovoria ľudia? Ako sú na tom Slováci, nestretávaš sa s nevhodnými, sexistickými  poznámkami?
Ľuďom sa poledance páči. Hlavne tí, ktorí sa s niečím takým stretli prvýkrát, sú z toho nadšení. Občas sa stáva, že keď ľudia vidia, že idem vystupovať na tyči, tak majú voči tomu predsudky.  Po vystúpení  zmenia názor a obdivujú to.  Niektorí chlapi dokonca za mnou prídu, že by si to chceli vyskúšať. Potom sú prekvapení aké je to fyzicky náročné.

Vymýšľaš si choreografie sama? Kde berieš inšpiráciu?
Všetky choreografie si vymýšľam sama.  Najprv si zvolím pesničku, na ktorú chcem tancovať a  potom to už ide od ruky. Hudba ma inšpiruje. Snažím sa aby jednotlivé prvky presne pasovali do pesničky, aby z toho mal divák čo najväčší umelecký zážitok.

Po relatívne krátkej dobe tancovania si sa stala aj inštruktorkou. Je poledance závislosť?
Áno, poledance je silno návykový šport. To môžu potvrdiť aj ženy, ktoré trénujem. Z mojich hodín síce odchádzajú celé ubolené a vyčerpané (ale tak to má byť pri každom dobrom športe), no  zároveň aj vysmiate a motivované. Najlepšie je, že už po pár hodinách vidíte na sebe výsledky. Poledance totiž zaručuje rýchle formovanie postavy a spevnenie všetkých svalových partií. Vďaka tomu má každá žena, ktorá sa tomuto športu venuje vynikajúci pocit zo seba samej,  chuť zlepšovať sa a skúšať čím ďalej tým náročnejšie prvky. Okrem toho, nikdy som sa na žiadnych tréningoch nenasmiala tak, ako na hodinách poledance. Je to vynikajúci spôsob ako sa zabaviť, zatancovať si,  posilňovať  telo a odreagovať sa od denných starostí bežného života. Preto poledance tak milujem.

Aké máš ciele do budúcnosti?
Nedávno som sa začala venovať aj tancu na závesných šáloch (aerial silk) a tiež akrobacii na kruhu (aerial hoop). Tieto disciplíny spolu s poledance patria medzi tzv. aerial skills. Všetky tieto „vzdušné športy“ spolu úzko súvisia. Chcela by som sa preto zdokonaľovať nie len v poledance ale aj v iných druhoch vzdušnej akrobacie. Veľmi ma to baví a chcela by som v tom pokračovať tak dlho ako sa len bude dať.

Zdroj ilustračnej fotografie

Fotografie v článku boli použité so súhlasom Veroniky VelesovejBuďte prvý