Vďaka rýchlemu internetovému pripojeniu môžete bezproblémovo sledovať filmy a seriály od Netflixu

Najznámejším poskytovateľom internetového vysielania seriálov a filmov je americká spoločnosť Netflix. Svoje služby začala pre predplatiteľov ponúkať v roku 1999, no založená bola o dva roky skôr v kalifornskom meste Los Gatos. Od januára 2016 bol Netflix dostupný už takmer vo všetkých krajinách sveta vrátane Slovenskej republiky. Službu Netflix si môžete aj vy dokúpiť ako súčasť k digitálnemu TV vysielaniu alebo od poskytovateľa optického internetu a môžete tak pribudnúť k jej 125 miliónom predplatiteľom.

Netflix už aj na Slovensku

Netflix je tzv. video-on-demand služba, ktorú môžeme voľným prekladom nazvať aj videom na požičanie. Spoločnosti teda platíte za to, aby ste mali prístup k databáze filmov alebo seriálov. Možnosti, ako túto službu využívať, sú dve. Jednou z nich je zaplatenie jednorazového poplatku za prehratie konkrétneho filmu či seriálu alebo v druhom prípade je možné zložiť mesačný poplatok a môcť tak mať prístup k celej ponuke Netflixu.

Celosvetovo je Netflix známy už niekoľko rokov, no k nám táto novinka dorazila len pred dvomi rokmi. Hoci ponúka táto služba stovky filmov aj seriálov, na Slovensku je ponuka obmedzenejšia a mnohých zamrzí napríklad aj absencia slovenských či českých filmov. Preto ak neovládate cudzie jazyky, Netflix asi veľmi nevyužijete, keďže aj titulky k obsahu sú dostupné len tie cudzojazyčné. Pokiaľ je však vaša angličtina, nemčina alebo španielčina na dobrej úrovni, vyskúšanie služby sa vám istotne zapáči.

Ako získate prístup k Netflixu

Úplne prvým krokom k získaniu tejto služby je registrácia na lokálnej stránke tejto služby (pre Slovensko je to netflix.sk). Následne si stačí vybrať z ponúkaných balíčkov, pričom ten základný Netflix Basic obsahuje programy v štandardnej kvalite a za mesačný poplatok 7,99 € ich môžete pozerať na jednom zariadení. Vyššie balíčky už obsahujú filmy a seriály vo Full HD alebo Ultra HD rozlíšení. Tieto už máte k dispozícii aj na väčšom počte zariadení. Úspešne dokončiť registráciu a zaplatiť za vami vybraný balíček môžete len prostredníctvom zadania čísla svojej kreditnej karty alebo platbou cez PayPal.

Technický stav služby je na výbornej úrovni, avšak počas sledovania musíte byť pripojený k internetu. Na prehrávanie základného balíčka postačí aj klasický DSL internet, ale pri vyšších balíčkoch sa kvalita vysielania prispôsobuje rýchlosti dostupného internetového pripojenia a tu sa preto odporúča predplatiť si ich len vtedy, ak máte k dispozícii rýchlejší, napríklad optický internet.

Ponuka filmov a seriálov od Netflixu

Orientácia na Netflixe je pomerne jednoduchá a pohybovať sa môžete v položke Browse (základné rozdelenie filmov a seriálov) medzi prvým riadkom (úvodná obrazovka), položkou My list (zoznam vami vybraného obsahu), položkou New Arrivals (novo pridané programy) alebo Ways to Watch (zoznam zariadení, na ktorých môžete služby používať). Pri ikonke Browse sa nachádza položka Kids, ktorá vám zabezpečí rýchle prepnutie Netflixu do vysielania pre deti.

Ako už bolo spomenuté vyššie, pre slovenského diváka je ponuka Netflixu mierne obmedzená, čo je spôsobené najmä obmedzením vysielacích práv v našom regióne. Okrem absencie niektorých populárnych titulov je tu však k dispozícii približne 234 seriálov a okolo 841 filmov v rôznych žánroch, ale aj rozprávok a 31 nezávislých filmov. Zaujímavosťou je napríklad vznik sci-fi filmu Spectral a historického seriálu Marco Polo pod produkciou Netflixu na našom území.

Ako príklad z obsahu Netflixu uvedieme z každého žánru niekoľko titulov

Pôvodné filmy

  • drámy – Beasts of No Nation, XOXO, 7 aňos, Tramps, Burning Sands…,
  • komédie – Do-Overs, Special Correspondents a záznamy stand-up komikov,
  • dokumentárne – 13th a The White Helmets.

Pôvodné seriály

  • dramatické – House of Cards, Orange Is the New Black, Stranger Things…,
  • marvelovky – Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, The Punisher…,
  • komediálne – Grace and Frankie, Love, Fuller House, Lady Dynamite…,
  • miniseriály – Wet Hot American Summer: First Day of Camp, Godless…,
  • pre dospelých – F Is for Family, Big Mouth, Castlevania…,
  • dokumentárne – Chef Table, Chef´s Table, Whita Rabbit Project, Making a Murderer.

Asi najväčšou výhodou pre ľudí, ktorí nemajú predplatenú „káblovku“ či digitálnu televíziu, je to, že filmy aj seriály môžete pozerať kdekoľvek na vami vybranom zariadení (TV, tablet, notebook, mobil), a to nerušene, bez reklám. Starší ľudia či tí, ktorí majú problém s jazykovou bariérou, však aj naďalej radšej ostanú verní klasickej televízii.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý