V Jarovciach postavili moderný dom pre starých rodičov a deväť vnúčat

Architekti tímu Compass vytvorili v mestskej časti Bratislavy moderný dom, ktorý nadchne každého milovníka súčasnej architektúry. Nehnuteľnosť, ktorú dali postaviť rodičia pre deväť vnúčat, spája súčasné moderné prvky so stopami architektúry 20. storočia.

Rodinný doma sa nachádza na severnom okraji obce Jarovce, v lokalite, ktorá patrí výstavbe rodinných domov. Autorom projektu je štvorica architektov – Juraj Benetin, Matej Gréber, Miroslava Gašparová a Juraj Kurpaš. Celková rozloha pozemku je 661 m2 a pre jeho optimálne využitie je dom situovaný v severnej časti parcely.

Foto: BoysPlayNice

Nehnuteľnosť vznikla na základe zadania rodičov. Tí mali len tri požiadavky: malý dom, žiadne schody a dostatok priestoru pre ich deväť vnúčat. Tím architektov sa rozhodol projekt domu vytvoriť v schéme polovičného átria v tvare písmena L. Severná strana vymedzuje dom, južná strana je otvorená slnku a ulici.

Interiér je moderný a nápaditý

Všetky časti domu prepája horizontála železobetónovej strešnej dosky, ktorá prechádza interiérom aj exteriérom. Návšteva domu je od svojho vstupu prirodzene vedená spoločenskými miestnosťami až po najsúkromnejšie časti interiéru. Predĺžené dosky strechy majú za cieľ správne regulovať slnečné žiarenie, no zároveň ponúkajú viac priestoru pre stolovanie vonku a integrujú priestor záhrady.

Čo sa týka obytného priestoru, dom je rozdelený na dennú a nočnú časť. Denná časť je presklená a otvorená do záhrady, aby boli vnúčatá stále na očiach. Interiér kopíruje priestorovú koncepciu domu. Dominuje v ňom stropná betónová doska, podlaha a dlhá dubová stena.

V dome sa prelína nová architektúra a staré historické prvky, umiestnené prevažne v interiéri. Táto kombinácia zvykne vyvolať v dizajne veľké napätie, no architektom sa to podarilo veľmi dobre zvládnuť. Podľa tvorcov projektu je architektúra základným, dlhodobým a nemenným fyzickým rámcom, ktorý je schopný prijímať vždy nové prvky od svojich obyvateľov. Prvky, ktoré sa osvedčia, ostávajú, iné „odídu“, no každá zmena v interiéri odráža charakter a preferencie obyvateľa. Tento moderný dom je dôkazom, že aj neutrálna minimalistická architektúra dokáže byť živá a dynamická, a dokáže sa prispôsobiť svojim používateľom.

 

ZdrojBuďte prvý