V Dubaji nájdete najväčší „rám“ na svete – Symbol ašpirácií a úspechov mesta

Dubaj je mestom, ktoré sa rozhodne nemusí hanbiť za svoje architektonické skvosty. Najnovšie sa k nim pridal aj 150 metrov vysoký obrazový rám, týčiaci sa nad Zabeel Park. Netradičný monument možno zbadať už z diaľky a stal sa obľúbeným „selfie spotom“.

The Dubai Frame má byť symbolom ašpirácií a úspechov mesta. Žiarivá stavba je pokrytá zlatým vzorom, ktorý vznikol na základe loga Expo 2020. Vysoká konštrukcia v noci žiari do diaľky, zatiaľ čo sa návštevníci vnútri „rámu“ môžu prechádzať 93 metrov dlhou chodbou a užívať si výhľad na krajinu. Okrem nádherných scenérií a panorámy ponúka rám aj pohľad na ikonický Burj Khalifa. Nie je to však nič pre tých, čo sa boja výšok – namiesto podlahy tam totiž nájdete len sklo. Jeho stred tvorí 25 metrov štvorcových sklenej podlahy, ktorá ponúka 360-stupňový pohľad dole.

Jake – 1, Vertigo – 0 #DubaiFrame #MyDubai

A post shared by Rohith DSouza (@royarules) on

Po tom, ako sa návštevníci nasýtia výhľadov na krajinu, môžu si pozrieť výstavu dokumentujúcu históriu i budúcnosť mesta Dubaj. Táto netradičná konštrukcia si už stihla získať záujem nielen domácich, ale aj turistov z rôznych kútov sveta – stala sa obľúbeným „selfie spotom“.

Konštrukcia vznikla bez pôvodného architekta

S monumentálnou stavbou sa však spája aj kontroverzia. Pôvodný architekt, ktorý stojí za navrhnutím Dubai Frame, bol z tvorby projektu vylúčený. Jeho príbeh sa začal v roku 2008, keď nemecká spoločnosť Thyssen Krupp, zaoberajúca sa výrobou výťahov, v spolupráci s International Union of Architects zorganizovala medzinárodnú architektonickú súťaž. So svojím projektom zvíťazil mexický architekt Fernando Donis, pričom porazil 900 ďalších projektov.

Foto: www.dubai-frame.com

Donis získal 100 000 dolárov a bol pozvaný do Dubaja na večeru s korunným princom, aby oslávili víťazstvo jeho projektu. Tam mu však bolo mu navrhnuté, aby pri stavbe figuroval výlučne ako konzultant, pričom sa mal vzdať svojho duševného vlastníctva. Podpísanie tohto kontraktu mu malo zabrániť vstupovať do konštrukcie nehnuteľnosti. Donis to, prirodzene, odmietol, na čo spoločnosti jednoducho najali nového konzultanta a od projektu ho odstrihli.

Architekt sa síce neskôr domáhal svojho práva, avšak bezvýsledne. Napriek tomu je však rád, že jeho nápad sa stal reálnym, a „je fantastické vidieť, že sa stal materializovaným“. The Dubai Frame je teda ďalším monumentálnym lákadlom turistov, aké nemá obdobu v žiadnej inej krajine.

#dubaimemory #Dubaiframe

A post shared by Dubai Memory (@dubaimemory) on

Zdroj titulnej fotografie

 Buďte prvý