V Dánsku sa stratila najdrahšia fľaša vodky na svete. Našli ju na stavbe a prázdnu

Fľaša vodky značky Russo-Baltique, ktorej hodnota sa odhaduje na osem miliónov dánskych korún (viac ako milión eur), bola pred niekoľkými týždňami odcudzená z populárneho baru v Kodani. Dánskej polícii sa ju podarilo vypátrať. Najdrahšia vodka na svete sa našla na stavenisku – prázdna.

Našťastie sa hodnotnej fľaši nič nestalo, jej obsah si však zlodeji zrejme poriadne vychutnali. „Netuším čo sa s tou vodkou stalo, ale fľaša je prázdna,“ zhodnotil hovorca kodanskej polície Riad Tooba. Pri výrobe vzácnej fľaše boli použité asi tri kilogramy zlata a rovnaké množstvo striebra, uzáver je ozdobený diamantmi. Fľaša vodky Russo-Baltique je na svete jediná svojho druhu. Ukradnutá bola z cennej zbierky populárneho baru Café 33, nachádzajúceho sa v kodanskej štvrti Vesterbro.

Zlodeji šli na istotu

Majiteľ Café 33, Brian Ingberg, si drahý exponát požičal z Ruska od spoločnosti Dartz Company. Dartz Motorz Company má sídlo v Lotyšsku a zaoberá sa výrobou výkonných obrnených automobilov. Vodka vystavená v bare nebola poistená. Najväčšiu radosť z jej nájdenia má prirodzene Ingberg: „Je to skvelé. Boh vodky nás zachránil,“ povedal pre dánsky denník Ekstra Bladet.

Podľa jeho slov fľašu opätovne naplnia a vystavia. Drahocenná fľaša si zahrala v jednej časti amerického seriálu House of Cards, v ktorom reprezentovala dar ruského prezidenta pre šéfa Bieleho domu. Vo výstavnej zbierke baru je ďalších 1 200 vzácnych fliaš.

Záznam bezpečnostnej kamery zachytil dvoch zlodejov, ktorí v kodanskom bare kradli so zahalenou tvárou a v šiltovkách. Video naznačuje, že presne vedeli, aký exponát hľadajú – žiadnej inej fľaše alkoholu sa nedotkli a žiadnu inú ani neodcudzili. Podľa polície sa do baru dostali vďaka kópii kľúča.

Zdroj titulnej fotografieBuďte prvý