V Číne zamestnancom monitorujú aktivitu mozgu. Vedia kedy zažívajú stres, hnev, únavu či rozčúlenie

Vitajte vo svete úplnej transparentnosti. Stres, hnev, únava či rozčúlenie – tieto pocity čínskych zamestnancov už nie sú pre niektorých zamestnávateľom žiadnym tajomstvom.

Asi tucet čínskych firiem ich totiž necháva v reálnom čase monitorovať pomocou senzorových snímačov mozgu priamo napojených na umelú inteligenciu počítača.

Zámerom rozhodne nie je zlepšiť pohodu zamestnancov, zariadenie má za úlohu hlavne zvýšiť ich produktivitu, píše denník Le Figaro.”Príliš emotívny zamestnanec na dôležitej pozícii môže ovplyvniť  celý výrobný proces,” vysvetlil denníku South China Morning Post profesor, ktorý sa technológiou zaoberá.

Manažér oboznámený s psychickým stavom pracovníka ho môže podľa potreby preradiť na inú prácu, poslať odpočinúť či urovnať konflikt, teda prispôsobiť prácu jeho aktuálnemu stavu a nálade. Najhoršie je, že to funguje: čínsky štátny dodávateľ energií Če-ťiang potvrdzuje, že od roku 2014, kedy túto technológiu začal používať, ušetril už 266 miliónov eur. Uplatnenie pre ňu našli aj železničné spoločnosti.

Prístroje na monitoring mozgu majú pod pokrývkou hlavy nainštalované strojvodcovia na trati Peking – Šanghaj. Zariadenie dokáže spustiť alarm v prípade, že zaznamená únavu svojho nositeľa.

Na rovnakom princípe by ho mohli používať aj leteckí piloti. Alebo by sa dalo nasadiť pri školení, čo už je prípad firmy Ning-po Šen-jang Logistics, ktorá s jeho pomocou pripravuje nových zamestnancov na rôzne emočné situácie “čo značne znižuje počet chýb, ktorých sa dopúšťali”, zdôrazňuje jej riaditeľ. Všetko sa deje s podporou čínskej vlády, ktorá sa takto snaží udržať “spoločenskú stabilitu”. Nové technológie neváha využívať k stále väčším zásahom do života svojich občanov.

Nedávnym príkladom je spustenie systému hodnotenia dôveryhodnosti občanov. Ten napríklad sleduje, čo a kde Číňania nakupujú, aké účty platia či naopak neplatia, alebo s kým sa stretávajú a s kým udržiavajú priateľstvo. Všetky tieto aktivity sa započítavajú do tzv. občianskeho skóre, ktoré rozhodne o ich spôsobilosti k práci alebo hypotéke, alebo kam budú chodiť ich deti do školy.

Technológie monitoringu mozgu vyvolávajú vo firemnom prostredí vážne etické otázky. Celosvetovo prebieha pretek o rast produktivity. Pokiaľ by sa preukázala jej účinnosť, konkurenčné podniky – či už čínske alebo iné – by sa bez nej len ťažko zaobišli. Po open space by tak nastúpil oveľa viac totalitárny a radikálnejší open brain, konštatuje francúzsky denník.

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý