V Číne testujú nový dvojkolesový elektromobil budúcnosti

Dvojkolesové vozidlo, ktorého testovanie aktuálne prebieha v Pekingu, vzniklo spojením vlastností motocykla, elektrického automobilu a vesmírnej kapsule. Automobil poháňa mozog podobný smartfónu. Čínsky elektromobil je inšpirovaný modelom Ford Gyron z roku 1961, futuristickým transportérom pre jedného pasažiera.

Projektant čínskeho dvojkolesového elektromobilu, Zhu Lingyun verí, že jeho model sa bude po cestách pohybovať za menej ako dva roky. Prototyp s názvom 1703 je inšpirovaný konceptom automobilu Ford Motor Co. z roku 1961, ktorý využíva technológiu gyroskopu na zachovanie rovnováhy. Ford svoj model síce vytvoril len pre film, avšak Zhu ho oživil vo forme skutočného aerodynamického vozidla. Spoločnosť Beijing Lingyun Intelligent Technology Co. plánuje výrobu automobilu už tento mesiac. Predaj chcú zahájiť v roku 2020.

Foto: Giulia Marchi/Bloomberg

„Potenciálny investor mi oznámil, že mám nulovú šancu zrealizovať túto myšlienku,“ povedal Zhu po testovacej jazde prototypu 1703. „Avšak pevne verím, že toto je budúcnosť mestskej dopravy, a to vďaka svojej výnimočnosti, úspornosti a jednoduchosti ovládania.“ Dvojkolesové vozidlá sa prvýkrát objavili už pred sto rokmi, avšak nepodarilo sa im získať preferencie vtedajších používateľov. Tí prevažne uprednostňovali stabilitu tradičných áut alebo rýchlosť motocyklov.

Zhu videl model Ford Gyron na internete prvýkrát pred piatimi rokmi. Ten ho okamžite zaujal. Vozidlo, ktoré sa objavilo vo futuristickom televíznom programe The Jetsons, bolo predstavené v máji 1961 na titulnej stránke magazínu Car Life. V ten istý rok sa objavilo aj na Detroit Motor Show. Gyron mal dve sedadlá, priestor pre pasažierov v podobe kokpitu a „chvost“ napodobňujúci krídla vojenských stíhačiek. Nikdy nedošlo k jeho produkcii, no napriek tomu sa stal zberateľským kúskom.

Ford Gyron. Foto: Underwood Archives/Archive Photos/Getty Images

Vozidlá s gyroskopom sú považované za hračky

Lingyunovi sa podarilo získať dostatok investícií na vytvorenie futuristického modelu 21. storočia. Jeho spoločnosť má aktuálne hodnotu 60 miliónov dolárov.

Pekinské gyroskopické vozidlo má dĺžku asi tri metre a šírku jedného metra. V jeho vnútri sa nachádza sedadlo pre jednu osobu. Nemá žiaden volant ani pedále. Jeho najvyššia rýchlosť dosahuje 100 km/h. Okrem toho môže byť prototyp 1703 riadený autonómne alebo kontrolovaný prostredníctvom 24-palcovej obrazovky. Batérie majú mať výdrž na 100 kilometrov a podľa plánov Zhu by mali byť tiež vyberateľné a nabíjateľné v pohodlí domova. Gyroskop, ktorý zabezpečuje rovnováhu vozidla, sa nachádza pod sedadlom a dvere sú otvárateľné na oboch stranách.

Hlavnou prekážkou používania gyrovozidiel je, že sú v rôznych krajinách považované buď za auto, alebo za motocykel. Vo Veľkej Británii ich radia k motocyklom, v Číne pre ne zas platia iné pravidlá. „Dilemou tohto typu vozidla je, že je viac považované za prémiovú hračku, ako za užitočný transportný prostriedok,“ zhodnotil Nannan Kou, člen New Energy Finance v Pekingu.

To však nezastavilo plány Zhua. Verí, že jeho spoločnosť dokáže gyroskopické automobily komerčne sprostredkovať spoločnosti. „Vytvorili sme niečo, čo automobilový priemysel nebol schopný na trhu prezentovať viac ako 100 rokov.“

ZdrojBuďte prvý