Úvery – potrebujete si požičať na nové auto alebo iný účel?

Kedy sa viacej oplatí zobrať úver a kedy lízing? Aká forma hypotéky je vhodná, ak sa práve chystáte stavať dom? Alebo zároveň potrebujete aj nové auto či strechu na chatu?

Poznáte to. Ak ste solídny a bonitný klient, ktorý v banke nemá podlžnosti a je stále v pluse, z času na čas vám zazvoní telefón s ponukou na bezúčelový úver, refinancovanie už existujúceho úveru alebo výhodná ponuka na hypotéku. Keď je klient atraktívny, banka sa o neho takpovediac potrhá.

Bezúčelové úvery sú dnes v obľube

Nie je to reklamná fráza, je to naozaj tak. Ľudia si berú úvery, pretože banky v súčasnosti vedia ponúknuť dobré (teda nízke) úroky. Výhodou je, že v tomto prípade je to hypotéka bez dokladovania účelu (ako už hovorí samotný názov). Jej výška sa mení v závislosti od banky a od bonity klienta.

Tento typ úverov sa nazýva aj americká hypotéka a sú to napríklad peniaze na kúpu auta alebo financovanie inej jednorazovej kúpy. Napríklad keď sa kupujú zateplenia na dom, nové škridly či nová kuchyňa.

Výhodou úverov je, že banky umožňujú predčasné splatenie bez poplatku – a to až do výšky 20 percent istiny či niekedy aj viac. Ak ste sa rozhodli pre úver so splatnosťou na sedem rokov a máte na to, aby ste to splatili skôr, viete túto dĺžku výrazne skrátiť a netrápiť sa celých sedem rokov.

Úver alebo lízing?

Zoberme si ako príklad kúpu nového auta. Staré auto, ktoré vám nejakých tých desať či dvanásť rokov dobre slúžilo, už starne. Vy sa ho rozhodnete predať ešte predtým, ako sa stane úplne nepoužiteľným. Prirodzene – za cenu, za akú toto auto predáte, si nové nekúpite… Ale už máte aspoň čosi.

Pozriete sa do katalógov, browsujete na internete hľadajúc nové auto a skôr či neskôr prídete na rázcestie a musíte sa rozhodnúť – lízing či úver? Autopredajcovia ponúkajú autá aj na lízing a ponúkajú vám rôzne výhody, ale vtedy musí klient zvážiť, čo je pre neho výhodnejšie.

V prípade, že si zoberiete úver od banky (bezúčelový úver, lebo potrebujete peniaze na kúpu auta) a nové auto zaplatíte týmito peniazmi, auto je ihneď vaše. V prípade lízingu patrí auto po celý čas splácania lízingovej spoločnosti. Nie je teda vaším vlastníctvom (iba ho lízujete).

Po druhé – keď máte úver, viete ho predčasne splatiť. Niekedy aj za dva roky, kým lízingovky od vás väčšinou chcú minimálne tri roky splácania – auto teda nie je vaše minimálne tri roky.

Pokiaľ ide o úroky, úroky od lízingovej spoločnosti a od banky sa líšia v závislosti od danej banky a danej lízingovej spoločnosti. S úverom od banky je však auto vaše a môžete ho slobodne požičiavať, či dokonca za rok aj predať.

Výnimku môžu tvoriť podnikatelia – ak si auto bude kupovať podnikateľ, určite mu napadne odpočítať si ho z daní. Vtedy je lepší lízing. Na druhej strane je ale výhodou úveru to, že nepodlieha DPH z finančných služieb.

Ako si vybavíte bezúčelový úver?

Jednoducho. Pokiaľ vám nezavolá samotná banka, zájdite do pobočky svojej či akejkoľvek inej banky osobne a úver vybavíte ľahko (ide to dokonca aj telefonicky a nemusíte sa namáhať a navštevovať banku).

Postup je už potom jednoduchý. Banka vám pripraví ponuku, ktorá je šitá na mieru, vypočíta vám výšku mesačnej splátky v závislosti od výberu dĺžky splácania (čím viac rokov, tým nižšia splátka, ale: čím menej rokov, tým nižšia výsledná suma splácania).

Snažte sa vybojovať si čo najnižší úrok počas celého obdobia splácania. V súčasnosti úroky vysoké nie sú a banky ponúkajú rôzne výhodné čísla, tak si pred vstupom do danej banky urobte vlastný prieskum trhu a zistite si výšku ponúkaných úrokov na bezúčelové úvery.

V prípade schválenia úveru nasleduje podpis zmluvy (existuje aj možnosť podpisu zmluvy cez kuriéra, ktorý príde s dokumentmi priamo k vám domov či aj do zamestnania a nemusíte tak merať kroky na pobočku) a po tomto podpise vám na účet nabehnú peniaze, ktoré ste si od banky požičali.

Následne môže nastať fáza čerpania úveru – kúpa auta, financovanie novej kuchynskej linky, novej strechy, zateplenie domu, či kúpa alebo stavba garáže. Účel je už na vás a banka sa vás nepýta.

Potom nasleduje fáza splácania, pričom existuje spomínaná možnosť predčasného splatenia úveru – a to je istotne pre každého veľká úľava.

Zdroj titulnej fotky: pixabay.com

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý