Umelecký expert sa vzdáva Warholovho obrazu „Gun“ – jeho cena sa odhaduje na 10 miliónov dolárov

Tobias Meyer, významný umelecký konzultant, ktorý dohliadal na mnohé obrovské aukcie diel Andyho Warhola, sa vzdáva vlastného kúsku tohto ikonického maliara pop artu. Rozhodol sa predať jeho maľbu „Gun“, pričom jej majiteľom bol od roku 1999.

Aukcionár Tobias Meyer chcel pôvodne predaj obrazu držať v anonymite. Prezradila ho však osoba, ktorá paradoxne tiež nechcela byť zverejnená pred verejnosťou. Tak či onak, obraz populárneho umelca bude vydražený 15. novembra v New Yorku aukčnou spoločnosťou Phillips. Cena diela s rozmermi približne 1,8×2,2 metra sa odhaduje minimálne na 7 miliónov dolárov, no znalci predpokladajú, že sa môže vyšplhať aj na 10 miliónov. Detailnú maľbu revolvera umelec vytvoril v skorých 80. rokoch. K predaju obrazu významným umeleckým expertom sa odmietol vyjadriť hovorca spoločnosti Phillips, Michael Sherman, a rovnako aj Andrea Schwan, hovorkyňa samotného Tobiasa Meyera.

Meyer má na svedomí miliónové aukcie

Súčasný majiteľ dielo nadobudol v roku 1999. O jeho vlastníctve Meyerom dávnejšie písal W Magazine v súvislosti s jeho predchádzajúcim bytom v Time Warner Centre na Manhattane. V článku boli totiž fotografie obrazu, vystaveného v blízkosti sochy v tvare zlatého dolára. Ako sa aukcionár vyjadril pre magazín, tieto dve umelecké diela preňho symbolizujú „dve nevyvrátiteľné pravdy“ – či tým myslel bohatstvo a neustálu hrozbu smrti, vie len on sám.

V novembri 2013 Meyer ako významná osobnosť aukčného domu Sotheby´s, odklepol kladivkom predaj Warholovho obrazu „Silver Car Crash (Double Disaster)“. Dielo sa predalo za 105,4 milióna dolárov, vďaka čomu sa stalo najdrahšie vydraženým Warholovým obrazom.

Obraz Silver Car Crash (Zdroj www.sothebys.com)

Taktiež sprostredkovával predaj Warholovej „Orange Marylin“, ktorá bola predaná za viac ako 200 miliónov dolárov. Majiteľom slávneho obrazu módnej ikony sa stal zberateľ a aukcionár Ken Griffin. Okrem toho Meyer spolupracoval na kúpe diel Jacksona Pollocka a Willema de Kooniga od miliardára Davida Geffena. Obrazy boli odkúpené za 500 miliónov dolárov a v súčasnosti sú prístupné verejnosti v Art Institute of Chicago.

Zdroj titulnej fotografie

Zdroj článkuBuďte prvý