Uluru – posvätné miesto v púšti

Chystáte sa do Austrálie? Potom by ste sa nemali vyhnúť návšteve Ayersovej skaly- Uluru, ktorá je prírodným unikátom. Nájdete ju v severnom teritóriu a zanechá vo vás nezabudnuteľný zážitok, pretože akoby spadla z neba do stredu púšte.

Uluru má výšku 348 metrov a jej obvod je asi 9,4 km. Ako je možné, že tam stojí celkom sama a v púšti? Je to vd’aka erózii, ktorá neustále narušovala pohorie. Tento dej trval milióny rokov. Hora sa skladá z pieskovca, na ktorý pôsobí aj oxid železa – to spôsobuje červenú farbu. Skalu môžeme nazvať unikátom, pretože občas z nej steká vodopád. Je to kvôli tomu, že ked’ zaprší, zadržuje vodu v rôznych puklinách a jaskyniach, ktoré sa nachádzajú na jej ploche.

Ked’ sa k nej priblížite, ocitnete sa medzi eukalyptami a rôznymi rastlinami. Na jej stenách zahliadnete aj maľby či rytiny, ktoré tam zanechali domorodí obyvatelia spred niekoľkých tisíc rokov.

Ak by ste chceli zdolať túto skalu, ktorá sa týči vo výške 863 m.n.m., nie je to prechádzka ružovou záhradou, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Neuveriteľné teplo, dotieravý hmyz a kĺzavé skaly vám to o nič neuľahčia. Neodporúča sa tiež si brať na pamiatku kúsok kameňa z Uluru. Vraj to neprináša šťastie. Nebud’te ale smutní, vnútornú radosť pocítite už len pri pohľade na tento prírodný úkaz, ktorý vám vyrazí dych.

imagesrc-adapt-687-medium

uluru-waterfalls-12

Zdroj fotografie 1

Zdroj fotografie 2

Zdroj fotografie 3Buďte prvý