Trieda Typhoon a zopár faktov o najväčšej jadrovej ponorke na svete

Ponorka je považovaná za najefektívnejšie autonómne bojové zariadenie aké bolo zatiaľ vyvinuté.  Od ich začiatkov v 18. storočí prešli obrovskými zmenami čo do veľkosti a zamerania. Prvé ponorky mali za úlohu sabotážne akcie, neskôr za čias svetových vojen sa používali na likvidovanie zásobovacích konvojov či ničenie nepriateľských bojových lodí.

plevám si plevám, a naraz toto

Plávam si  plávam a naraz toto!

Dá sa povedať, že všetko sa zmenilo počas zlatého veku atómovej energie. Do vtedy boli ponorky nútené sa vynárať na hladinu, aby si doplnili palivo a stravu. Bolo to zdĺhavé a nehovoriac o tom aké nebezpečné.

Revolúcia nastala vtedy, keď vedci prišli na to, ako urobiť  jadrový reaktor natoľko malý, aby sa zmestil do útrob ponorky.  Samozrejme od tejto doby sa ponorky začali stavať väčšie, mohutnejšie a omnoho nebezpečnejšie.

V súčasnej dobe dokážu ponorky operovať bez vynorenia aj 25 rokov. Všetko je však limitované stravou, ktorá sa musí doplňovať raz za cca 120 dní.  Posádku môže tvoriť 130 mužov a viac. Čo je však podstatnejšou vecou je fakt, že dnešné ponorky nesú minimálne 18 jadrových hlavíc, ktoré dokážu premeniť celý svet na jeden jadrový cintorín.

i_284_338_OAssO[1]

Moderné podmorské plavidlá vzbudzujú obrovský rešpekt u protivníka, hlave kvôli ľahkosti s akou sa dokážu dostať na akékoľvek miesto v oceáne, odkiaľ môžu dokonalo utajený a nerušený čakať na rozkaz k útoku. Obrovská sila, ktorú tieto ponorky so sebou predstavujú je až démonická.

Titul najväčšej ponorky na svete patrí Sovietskemu zväzu- ponorke Typhoon. V tejto triede zatiaľ nenašla poraziteľa a stihla sa presláviť aj nechválne  známou katastrofou ponorky Kursk.

Vrak potopenej ponorky Kursk

Vrak potopenej ponorky Kursk

Trieda Typhoon je najväčšou nukleárnou ponorkou s dosahovaným výtlakom až 48.000 ton (Pre porovnanie nemecký krížnik Bismarck meral 251 metrov a mal výtlak 41.000 ton). Dmitry Donskoy, prvá zo 6 ponoriek tejto triedy bola na vodu spustená v roku 1981 a v dnešnej dobe je stále neodmysliteľnou súčasťou ruskej armády.

Dmitry má dĺžku 175m, šírku 23 m a výšku 12 metrov. Poháňaná je dvoma jadrovými reaktormi o výkone 50.000 konských síl. Pod hladinou dokáže plávať slušnou rýchlosťou 27 uzlov za hodinu a na hladine 22 uzlov. Ponorka má najširší trup s pomedzi všetkých ostatných ponoriek na svete a to len preto, aby sa posádke dostal aspoň aký taký komfort.

Ponorka nesie 20 medzikontinentálnych balistických rakiet RSM-52 s presným dostrelom na 5.500 km. Každá jadrová hlavica dokáže niesť nálož o hmotnosti 100 kiloton (Little Boy, bomba zhodená na Hirošimu mala silu 16 kiloton). Ďalšiu prídavnú výzbroj tvorí 6x 530cm torpéda a 50 menších striel.

Ak bývate pri mori, ste si istý, že na vás nikto nemieri svoje rakety???Buďte prvý