Toyota FCV-R: Vodíkové auto v predaji od decembra

Ak bývate v USA, rozmýšľate nad kúpou nového auta a peniaze nehrajú v tom prípade žiadnu rolu, zvýšte pozornosť!

Už v decembri by mal prísť na trh model prvého sériovo vyrábaného auta, ktorého pohonnou jednotkou je vodík. Automobil bude vyrábať automobilka Toyota. Model nesie názov: FCV- R.

Toyota-FCV-prototype-20Pôvodne sa mal model predávať až od budúceho roka, ale testy automobilu, ktoré boli pre obrovské nebezpečenstvo zo strany pohonu veľmi náročné, preukázali, že v akomkoľvek prípade by „nebezpečenstvo nemalo hroziť.“ Testy, zamerané hlavne na nádrž z uhlíkových vlákien, zahrňovali aj ostreľovanie guľometom, avšak na nádrži sa zjavili len mierne preliačiny.

V prípade, ak by sa nádrž predsa len prederavila, mal by sa jej obsah veľmi rýchlo vypustiť. Vodíkový pohon aj tak vyvoláva v očiach predstaviteľov iných automobiliek pochybnosti aj nedôveru voči vozidlu.  Automobil sa začne predávať v Kalifornií, keďže tu prebiehali všetky testy vozidla. Výrobca sľubuje dojazd 483 km na plnú nádrž (5 kilogramov vodíka). „Tankovanie“ by malo trvať asi päť minút.

tokyo-2011-toyota-fcv-r-concept-previews-production-fuel-cell-car-live-photos_6

tokyo-2011-toyota-fcv-r-concept-previews-production-fuel-cell-car-live-photos_13

Toyota-FCV-R-7

Pod kapotou by sa malo ukrývať okolo 135 koní. Pre tankovanie sa zatiaľ vytvorí infraštruktúra len v Kalifornií. Do roku 2015 by tu malo byť okolo 20 miest na tankovanie a do roku 2024 by ich malo byť až 100. Investícia bude predstavovať sumu 200 miliónov dolárov.  Cena samotného automobilu sa odhaduje na $50.000 dolárov. 

Foto: toyota- europe.com, autoevolution.com, caradvice.com.au, inautonews.com

Autor: Tomáš Beník

Autor knihy INTERREGNUM, pre ktorého nie je história len koníčkom, ale aj študijným odborom.Buďte prvý