TOP 10 kobercov za 100-tisíce dolárov, po ktorých už neprejde ani noha

V minulosti boli koberce po celé stáročia  znamením luxusu. Takisto aj dnes sa kvalitné koberce s krásnymi ručne tkanými vzormi môžu pochváliť neuveriteľnou cenovkou, ktoré nám dokážu vyraziť dych. Kym koberce naberajú na svojej hodnote vďaka svojej nedostupnosti a vzácnými vzorom, nie každý jeden sa môže pochváliť bohatou históriou. My sme si vybrali desať originálných kobercov, ktoré nestoja menej ako 100-tisíc dolárov, dýchajú históriou a doteraz predávajú ich repliky.

10.Koberec Isfahan Rug  – $116.500 dolárov

Koberec utkaný v 16. storočí bol vo vlastníctve amerického priemyselníka Jamesa B. Dukena. V roku 2008 bol predaný v aukčnom dome Christie neznámemu zaujemcovi.

10-ifsfahan

9.Koberec Medailon Ushak Rug – $158.000 dolárov

Tento malý koberec s medailónom v strede, ktorý  pochádza z Malej Ázie zo 16. stroročia bol podľa odborníkov prvý krát použitý ako modlitebný koberec pre moslimov. Predaný bol na aukcii Christie za trojnásobok odhadovanej ceny.

9-Ushak-rug

8.Koberec Ziegler Mahal Rug – $170.000 dolárov

Krásny perzský koberec aj keď nie v úplne najlepšiom stave raz urobil predavajúcemu poriadny šok a to vtedy keď budúci majiteľ ponúkol šesť násobok predajnej ceny Vzhľadom na vzácne vzory má jedna stopa štvorcová cenu 409.86 dolárov.

8-ziegler

7.Koberec Tabriz – $182.500 dolárov

Vďaka svojim farebným vzorom je koberec Tabriz patrí medzi najvyhľadavanejšie vzory na svetre. Odhadovana cena koberca z 18. storočia bola okolo 150.000 dolárov, no nakoniec predal za viac ako 180 tisíc.

7-Tabriz-carpet

6.Koberec Ziegler Mahal – $182.500 dolárov

Zeigler je vlastne spoločnosť, ktorá dováža perzské koberce do celého sveta.  Do vlastnej zbierky, za ktorú sa spoločnosť nemusí vôbec hanbiť môže zaradiť aj koberec Mahal, ktorý bol utkaný  niekedy v roku 1900 a za vyššie uvedenú cenu predaný na aukcii Sothbey.

ZIEGLER-6

5.Perzský koberec Trabiz Medailón – $2.4 miliónov dolárov

Pri tomto koberci zo 16. storočia preskočíme zopár stovák tisíc dolárov a dostaneme sa k dočasne najdrahšiemu kobercu., ktorý prelomil hranicu milióna dolárov. Práve koberce Trabiz s hlavným vzorom v tvare medailónu patria medzi tie najvýhľadavanejšie.

5-Tabriz_Medallion_Carpet_16th_C_Ex_von_Rothschild1

4.Silk Isfahan Rug – $4,45 dolárov miliónov

Po objavení a predaní (v roku 2008) vďaka tomuto kobercu z Perzie sa vo svete kobercov nastolil nový trend vzorov, ktorý zdobí dodnes tkané koberce.

4-silk

3.Koberec Pearl Baroda – $5,5 miliónov dolárov

Predaný za viac ako 2,2 milióna Basra perál (prírodné perly zozbierané v Basre, v Iraku). Koberec  bol poverený pre hrob proroka Mohameda v Medine v Saudskej Arábii.

2-Pearl-Carpet-of-Baroda

2.Koberec The Kirman Vase – $10.2 miliónov dolárov

V roku 2010 to bol najdrahším kobercom na svete. Pochádza z oblasti Kirman v Iráne, ktorá je známa hlavne pre dizajny kobercov. Odhadovaná cena($200.000) koberca bola len zlomok jeho skutočnej ceny, za ktorú sa predal.

2-Kirman-Vase-Carpet-17th-C

1.Koberec Clark Sickle-Leaf – $33,7 dolárov miliónov

Toto už nie je koberec, starožitnosť. Len vlani sa tento koberec stal najdrahším kobercom na svete. Pochádza z Iránu z oblasti Kirman a za neuveriteľných viac ako 33 miliónov dolárov sa vydražil v aukčnom dome Sothbey.

aptr_carpet

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý