Tipy, ako si vybrať správne rozmery pneumatík

Vedeli by ste narýchlo niekomu odpovedať, keby sa vás pýtal, aké rozmery majú vaše pneumatiky? Mnoho ľudí to netuší. Niektorí nevedia ani to, akej značky sú ich pneumatiky. A čo teraz v prípade, že idete meniť pneumatiky? Povieme si, ako si vybrať tie správne rozmery pneumatík pre vaše vozidlo.

Ako zistiť presný rozmer pneumatiky

Ak chcete vedieť rozmery svojich pneumatík, dá sa to zistiť viacerými spôsobmi. Jednou z najjednoduchších možností je prísť napríklad na túto stránku a vyhľadať si pneumatiky priamo pre vaše auto. Stačí len vyplniť základné informácie.

Na pneumatike nájdete viacero označení

Ďalším jednoduchým a overeným spôsobom je pozrieť sa na označenie pneumatík. Každá pneumatika má hneď niekoľko označení. Okrem rozmerov sa z týchto označení dozviete aj mnoho ďalších vecí. Ako teda viete, kde presne nájsť na pneumatike jej rozmery? A čo všetko z jej označenia ešte viete zistiť? Pozrite si napríklad túto jednoduchú pomôcku.

Na bočnici pneumatiky nájdete označenie ako napríklad 185/60 R14 82H či 205/55 R16 91V. 

Veľkosť pneumatiky sa teda skladá z viacerých čísel a písmen. Pozrime sa teda na to, čo jednotlivé písmená a čísla znamenajú.

  • 185/60 – 185 je šírka pneumatiky uvedená v milimetroch a 60 značí pomer výšky pneumatiky k jej šírke v percentách, teda profil pneumatiky v percentách šírky
  • R – písmeno R označuje typ konštrukcie kostry – R je radiálna, D je diagonálna a B je bias belted
  • 14 – priemer príslušného disku v palcoch 
  • 82 – index nosnosti
  • H – index rýchlosti

Ďalšie spôsoby, ako zistiť vhodný rozmer pneumatiky

Ďalšou metódou je vyhľadanie vhodného rozmeru pneumatík v údajoch o vozidle, teda v technickom preukaze. Ak by ste ho ale nemali po ruke, nezúfajte. Niektoré vozidlá majú tieto informácie napísané na stĺpe od dverí vodiča, prípadne na prahu dverí či na ich vnútornej časti.

Tieto údaje poskytujú akési odporúčanie pre vhodný rozmer pneumatík. Asi na každom aute nájdete minimálne dva odporúčané rozmery. Pri dodržiavaní uvedených rozmerov si zabezpečíte najvyšší výkon pneumatík a najväčšiu bezpečnosť jazdy.

Pár dodatočných informácií o rozmeroch pneumatík

Medzi základné rozmery pneumatiky patria šírka, profil a priemer. Šírka sa uvádza v milimetroch, takže pri hore uvedenom príklade by to znamenalo, že pneumatika je 18,5 cm široká.

Bočný profil, v príklade číslo 60, značí výšku bočnice pneumatiky v percentách voči celkovej šírke pneumatiky. V tomto prípade by to bolo 60% zo 185, teda 111. Bočnica by teda bola 11,1 cm vysoká.

Posledný rozmer je priemer pneumatiky. Značí celkový vnútorný priemer pneumatiky v palcoch. V našom príklade ho označuje číslo 14, teda 14 palcov, alebo inak aj 14″. 1″ je pritom 2,54 cm, takže priemer pneumatiky, ktorá má 14″, je 35,56 cm.

Dúfame, že teraz si už budete vedieť nájsť vhodné rozmery pneumatík rýchlo a jednoducho. Niekedy si stačí raz pozrieť na samotné pneumatiky, prípadne pohľadať tieto informácie v technickom preukaze či na vodičovej strany auta. Potom už budete vedieť nielen, kde tieto informácie hľadať, ale pravdepodobne si ich budete aj viac-menej pamätať.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý