Do texaskej púšte nainštalovali hodiny, ktoré majú fungovať 10 000 rokov

Ak ste sa v posledných 15 až 20 rokoch dôkladnejšie zaujímali o novinky z hodinárskeho sveta, určite vám nemohol uniknúť jeden výnimočný projekt. Spoločnosť Long Now Foundation sa v tom čase totiž rozhodla vytvoriť hodiny, ktoré majú bežať minimálne 10 tisícročí, a to bez potreby zásahu človeka. Dnes už tikajú v texaskom púštnom pohorí. 

Spomínaná spoločnosť vznikla v roku 1996 a týmto projektom chce vytvoriť akýsi statický bod, ktorý má byť v kontraste s neustále sa zrýchľujúcou kultúrou. Hodiny dostali názov podľa svojej spoločnosti – Clock Of The Long Now. K projektu sa pred šiestimi rokmi pripojil aj zakladateľ Amazonu Jeff Bezos a podporil ho 42 miliónmi dolárov. Nedávno tiež zverejnil časozberné video zachytávajúce konštrukciu hodín.

Foto: https://blog.sciencemuseum.org.uk/

Z technologického hľadiska sú The Clock Of The Long Now veľmi zaujímavým projektom. Za zrodom myšlienky ich vytvorenia stojí počítačový inžinier Danny Hillis. Názov spoločnosti i hodín mu vnukol jeho priateľ, britský hudobný skladateľ Brian Eno. V roku 2000 predstavil Hillis prvý, 8 metrov vysoký prototyp budúceho prístroja. V súčasnosti sa už môžeme pozrieť na jeho hotovú verziu.

Hodiny fungujú na solárny pohon

Srdce hodín tvorí titánové točité kyvadlo, ktoré bije každých 10 sekúnd. Hodiny možno dať do pohybu pomocou človeka, avšak prioritne fungujú na základe slnečného pohonu. Slnečné svetlo dopadá na prístroj cez pozoruhodný cylinder do 152 metrov hlbokej komory, v ktorej je celý systém umiestnený. Rozpätie cylindra je dostatočné na to, aby poskytlo potrebné množstvo energie na rozhýbanie hodín. Taktiež umožňuje merať slnečný čas pre korekciu správneho času.

Displeje hodín však nie sú aktívne do momentu, pokiaľ do komory nevstúpi človek a úplne nenatiahne hodinový mechanizmus. Akonáhle sú ťažiská v najvyššej pozícii, zobrazí sa čas na hlavnej obrazovke, poloha planét sa aktualizuje a spustí sa komplexný systém zvonenia. Systém pozostáva z množstva ozubených koliesok a pre 10 gongov, ktoré sú v hodinách, dokáže zakaždým vytvoriť rozličné melódie. Hodiny síce dokážu fungovať samé, no pre plnú funkčnosť potrebujú istý zásah človeka.

Foto: https://blog.sciencemuseum.org.uk/

Materiály použité na výrobu hodín boli pomerne lacné, aby potenciálnych zlodejov odradili od krádeže či zničenia. Ich umiestnenie  je navyše takmer nedosiahnuteľné – svoje miesto majú v texaských vrchoch. Najbližšie letisko je odtiaľ na dve hodiny cesty. Ak by sa niekto chcel dostať ku komore hodín, musí vyliezť na 600 metrov vysoký vrch v púštnej oblasti.

Väčšina komponentov prístroja je vytvorená tak, aby sa dala ľahko nahradiť nástrojmi a technológiami z doby bronzovej. Hodiny, ktoré majú fungovať 10 000 rokov sú nepochybne fascinujúcim a odvážnym projektom.

Zdroj titulnej fotografieBuďte prvý