Technews: Zákerný spyware, obchod budúcnosti aj pomôcka pre vodičov

Lepšie, rýchlejšie, bezpečnejšie, ale aj zákernejšie. Aj to je neutíchajúci svet technológií, ktoré na jednej strane život uľahčujú a na druhej vedia trpko skomplikovať.

Eni má najvýkonnejší priemyslový počítač na svete
Talianska energetická spoločnosť Eni inštalovala nové kapacity vo svojom superpočítačovom centre v Miláne a vytvorila najvýkonnejší priemyslový počítač na svete. Po štvornásobnom zvýšení výpočtového výkonu je tento počítač schopný vykonať až 22,4 kvadriliónov operácii za sekundu, oznámil generálny riaditeľ podniku Claudio Descalzi. Eni dáva do vývoja počítačov značné prostriedky, aby získala pred konkurenciou náskok v geologickom prieskume a v rýchlosti zásobovania trhu. (ČTK)

 

Obchod bez pokladní
Internetový obchod Amazon.com otvoril 22.1.2018 po roku testovania pre verejnosť svoj obchod budúcnosti Amazon Go. Ten nemá žiadne pokladne, je vybavený kamerami a senzormi, ktoré sledujú, čo si kupujúci vyberie z regálov, a čo do nich vráti späť. Útrata je potom stiahnutá z účtu zákazníka po odchode z obchodu, píše agentúra Reuters. Amazon otvoril prevádzku so 167 m2 vo svojej kancelárskej budove  najprv vlastným zamestnancom na začiatku decembra 2016. Plánoval, že verejnosti sprístupní obchod začiatkom roka 2017. Objavilo sa však niekoľko problémov. Jedným z nich bola napríklad správna identifikácia osôb rovnakého telesného typu, pretože Amazon nepoužíva identifikáciu osôb podľa tváre. Aj nakupovanie s deťmi sa ukázalo byť problematické, pretože deti okamžite spôsobili zmätok presúvaním tovaru na nesprávne miesta. Na nákup potrebujú zákazníci registrovaný účet a aplikáciu od Amazonu v smartfóne, ktorú naskenujú pri vstupe. (ČTK)

 

Vedie sledovací program vede k rozviedke?
Organizácia pre ochranu digitálnych práv Electronic Frontier Foundation (EFF) zo San Francisca odhalila sledovací program, ktorý prenikol do tisícov inteligentných telefónov, odkiaľ ukradol GB dát. Stopy škodlivého programu pomenovaného ako Dark Caracal vedú podľa expertov k libanonskej tajnej službe, ktorá by mohla vznik softwaru podporovať, prípadne za ním stáť. “Dark Caracal postihol ľudí v USA, Kanade, Nemecku, Libanone a Francúzsku. Zasiahnutí boli vojaci, aktivisti, novinári a právnici, medzi ukradnutými údajmi boli záznamy o telefonických rozhovoroch, zvukové nahrávky, dokumenty a fotografie,” uviedla šéfka EFF Eva Galperinová. “Ide o rozsiahlu a celosvetovú akciu, ktorá bola zameraná na mobilné zariadenia. Mobily sú budúcnosťou špionáže, pretože sú plné dát o každodennom živote danej osoby,” dodala. Spomínaný spyware sa tvári ako obľúbené komunikačné aplikácie WhatsApp a Signal a je určený pre operačné systémy Android a Windows, ktorých chyby využíva pre svoje fungovanie. Odborníci sa domnievajú, že Dark Caracal funguje od roku 2012. Jeho činnosť je ale kvôli maskovaniu ťažké vystopovať, v minulosti bola dokonca opakovane prisudzovaná skupinám kybernetických zločincov. (ČTK)

Technológia záchrany života
Čiapka Safecap snáď už čoskoro pomôže urobiť cesty bezpečnejšie. Dokáže rozlíšiť rozdiel medzi  pozorným a nepozorným riadením. Čiapka používa snímače a gyroskop na snímanie pohybov hlavy, a ak vodič začne zaspávať a klesne mu hlava, prebudí ho zvuk, svetlo a vibrácie. Odhaduje sa, že až 250 000 Američanov zaspáva počas jazdy každý deň. Spoločnosť Ford chce dosiahnuť, aby bola čiapka dostupná širokej verejnosti. Pred začiatkom oficiálneho predaja ale musí zariadenie absolvovať  niekoľko ďalších testov. Minimálne by mohla byť vhodným pomocníkom pre vodičov diaľkových autobusom, kamionistov ale aj bežných vodičov.  (Business Insider)

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý