Technews: Aká je možná budúcnosť kryptomien?

Okolo kryptomien sa v poslednom čase rozpútalo doslova šialenstvo. Ich hodnota rýchlo rastie a ľudia s vidinou rýchleho zárobku kupujú a špekulujú. Tu je však opatrnosť na mieste.

Buffett veští kryptomenám zlý koniec

Súčasná mánia okolo bitcoinu a ďalších kryptomien neskončí dobre. Predpovedal to podľa serveru televízie CNBC známy americký investor Warren Buffett. Rovnako tak uviedol, že do kryptomien nemieni nikdy investovať. “Mám dosť starostí s vecami, pri ktorých sa domnievam, že o nich niečo viem,” vyhlásil Buffet, ktorý je podľa časopisu Forbes tretím najbohatším človekom sveta a vďaka svojim úspešným investíciam si vyslúžil prezývku “veštec z Omahy”. Dňa 10.1.2018 večer sa cena jedného bitcoinu na platforme Bitstamp pohybovala na úrovni cca 14.500 dolárov ( cca 12 150 €)

Južná Kórea a plánuje zákaz obchodov s kryptomenami

Vláda teraz pripravuje zákon, ktorý tieto obchody zakáže, oznámilo 11.1.2018 ministerstvo spravodlivosti. Južná Kórea je významným zdrojom záujmu po kryptomenách a rozhodnutie prichádza v dobe, kedy sa politici na celom svete snaží regulovať tento majetok, ktorého hodnota za posledný rok prudko vzrástla.

Návrh na takýto zákaz prichádza po tom, čo polícia a daňový úrad nedávno urobili razie v najväčších burzách v krajine (Coinone,  Bithumb), kvôli podozreniu z daňových únikov. Rast bitcoinu o 1500 percent v roku 2017 vyvolal v krajine obrovský dopyt po kryptomenách, prilákal k investovaniu množstvo ľudí, vrátane študentov a žien v domácnosti, a vyvolal obavy zo závislosti na hazarde. V Južnej Kórei sa denne uskutoční až 20 percent všetkých transakcii s bitcoinami.

Ethereum je na rekorde

Cena kryptomeny ethereum 10.1.2018 vystúpila na nový rekord 1417,38 dolárov (cca11786  €)  za posledný rok posilnila o viac ako 13.000 percent, uvádza server CoinDesk. Ethereum je medzi digitálnymi menami z hľadiska tržnej kapitalizácie na hodnote cez 131 miliárd dolárov, po bitcoine svetovou dvojkou. Jeho systém má podobný základ v technológii blockchain ako bitcoin, ethereum ale zároveň zabezpečuje bezpečnosť transakcii systémom takzvaných inteligentných kontraktov, a podľa mnohých odborníkov je tak použiteľnejší.

S touto technológiou teraz experimentuje niekoľko veľkých firiem.  Spoluzakladateľ etherea Steven Nerayoff  je presvedčený, že cena sa môže do konca roku 2018 zdvojnásobiť alebo aj strojnásobiť. Existuje ale aj nemálo odborníkov veštiacich katastrofu. Že boom kryptomien skončí katastrofou, si ale myslí aj podnikateľ a politik Davis Stockman. “Je to vážne trieda hlúpych  špekulantov, ktorí sami seba presvedčili, že stromy rastú do neba,” dodal.

Porastie množstvo útokov

V roku 2018 porastie množstvo kybernetických útokov na mobilné zariadenia, internetové úložiská, internet vecí a kritickú infraštruktúru. Hackeri budú útočiť aj na virtuálne meny a škodiť firmám v rámci konkurenčného boja. Vo veľkom sa budú šíriť falošné správy. Vo svojej predpovedi to 10.1.2018 uviedla antivírusová firma Check Point. “Počas roku 2018 sa ešte viac ponoríme do nášho hyperprepojeného sveta a budeme ešte viac závislí na internete a technológiach. Každá sieť, ktorú používame, môže byť terčom útoku.” uviedol Check Point. Vlády budú stále viac nasadzovať “kybernetické armády” na ochranu svojich záujmov a záujmov svojich občanov. Tieto štátne kybernetické jednotky budú strážiť internetové siete a kritické infraštruktúry, ako sú energetické a vodné zariadenia, bankové siete, dopravné siete a podobne.

Využitie kryptomien je stále častejšie spájané s trestnou činnosťou a nezákonnými on-line aktivitami. K vytvorení kryptomien je potrebné veľké množstvo zdrojov. Odhaduje sa, že jediná bitcoinová transakcia využíva toľko energie, akú spotrebuje priemerná americká domácnosť za týždeň. To je dôvod používania nových škodlivých nástrojov, ktoré pre vytváranie príjmov zneužívajú výkon počítačov nič netušiacich užívateľov. Približne 80 až 90 percentám útokov sa bude dať zabrániť pomocou základných bezpečnostných opatrení, ako sú firewall, prevencia narušenia bezpečnosti, dôkladný výber siete a pravidelná aktualizácia a zaplátanie zraniteľných miest, dodala spoločnosť Check Point.

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý