Švajčiarske apartmány Palafitte sú prvými plávajúcimi vilami v Európe

Plávajúce morské vily sa stali obľúbeným dovolenkovým trendom, ktorý v uplynulom roku prilákal množstvo cestovateľov. Keď sa povie “vodný bungalov”, predstavíme si apartmány na vode v exotickom prostredí. Vedeli ste však, že takýto luxus si môžete dopriať aj u nás v Európe? 

Svoje prvé apartmány na hladine má napríklad už aj Mexiko – El Dorado Maroma ponúka 30 „palafitos“ blízko karibského pobrežia. Pomenovanie palafitos pochádza zo španielčiny a tento termín sa používa na označenie domov alebo budov, ktoré stoja na vode. Podobne aj Jamajka nedávno otvorila rezort Sandals Royal Caribbean blízko Montenego Bay. Trend ubytovania „na vode“ vznikol už v 60. rokoch vo Francúzskej Polynézii otvorením klubu Bali Hai Moorea. Dnes tento rezort poznáme pod názvom Four Seasons Resort Bora Bora.

Exotika v bohatej európskej krajine

„Palafitos“ však už nie sú výsadou výlučne exotických krajín. V súčasnosti ich môžete nájsť aj v Európe. Prvé európske vily tohto druhu dnes dokonca oslavujú svoje 15. narodeniny. Nájsť ich môžete neďaleko – vo Švajčiarsku.

Nachádzajú sa v severnej časti rozsiahleho jazera Neuchatel, približne 29 kilometrov od hraníc s Francúzskom. Sieť apartmánov Palafitte (s cenovkou minimálne 400 € za noc) predstavuje netradičný koncept švajčiarskeho hotela. Ponúka 38 apartmánov na hladine jazera, postavených z pevného dreva a ocele. O neopakovateľný dizajn nehnuteľnosti sa postarali architekti Hofmann+Gaillous z Lausanne. Do jednotlivých pavilónov sa možno dostať rebríkmi, ktoré “visia” niekoľko centimetrov nad hladinou. Vytvárajú tak nielen obmedzený vstup do apartmánu, ale aj možnosť ísť si kedykoľvek zaplávať, pustiť sa na výlet loďou či ísť si zapádlovať.

Izby boli navrhnuté tak, aby ubytovaným ponúkli všetky benefity prostredia – napríklad umožnenie pôsobivého výhľadu na vzdialené Alpy, nech už sedíte za stolom, ležíte v hotelovej izbe alebo si práve užívate teplý kúpeľ. Súkromie otvoreného priestoru možno zachovať vďaka pohyblivým častiam stien, ktoré oddeľujú jednotlivé miestnosti.

Blízko jazera Neuchatel sa nachádza síce stále švajčiarske, no silne Francúzskom ovplyvnené rovnomenné mesto. So svojimi historickými budovami zo 17. a 18. storočia rozhodne stojí za návštevu. Švajčiarsky rezort Palafitte teda spája luxus exotických krajín, pôsobivú prírodu a európske historické pamiatky.

Zdroj titulnej fotografie

Zdroj fotografií v článkuBuďte prvý