Sušenie prádla so sušičkou a bez sušičky – toto sú hlavné rozdiely

Prirodzeným krokom po kúpe práčky je nákup sušičky, ktorá vám ušetrí čas aj námahu. Náklady na sušičky sú však pomerne vysoké, a preto sa nemusia zdať ako najlepší finančný záväzok. Nižšie sa dozviete výhody a nevýhody, ktoré by vám mohli pomôcť rozhodnúť sa, či si ju zakúpite tiež.

Princíp sušenia v sušičke

Sušičky pracujú na princípe vysúšania teplým vzduchom a následnom schladení. Sušička nasaje vzduch a zahreje ho na teplotu, ktorú si vy zvolíte. Horúci vzduch z bielizne odstráni vlhkosť. Sušenie skončí vtedy, keď studený vzduch zaistí, aby bielizeň nezostala pokrčená. Prebytočnú vodu a vzduch potom sušička odvedie preč z bubna. Spôsob závisí od typu konkrétneho spotrebiča. Existuje totiž ventilačná sušička a kondenzačná. Ventilačná sušička odvádza paru z prístroja preč. Kondenzačná sušička disponuje nádobkou, ktorá zbiera paru premenenú späť na tekutinu. Hovorí sa jej kondenzát, pretože para kondenzuje.

Kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom tvorí:

  • Rotačný bubon – tvorí základnú časť každej sušičky a jeho úlohou je držať oblečenie vo vašej sušičke a zároveň svojou rotáciou zabezpečuje jeho rovnomerné sušenie.
  • Tepelné čerpadlo – nasáva vzduch z miestnosti a následne strieda teplý vzduch so studeným, čím dosiahne nižšiu spotrebu a zminimalizuje krčenie bielizne, ktoré nastáva pri zohrievaní.

Zásobník – odvádza sa doňho voda, ktorá vznikla ako následok kondenzácie pary. To znamená, že sušičku môžete umiestniť kamkoľvek a keď sa zásobník naplní, iba ho vylejete a sušíte ďalej.

Výhody sušenia v sušičke

Šetríte čas a námahu – všetko, čo musíte urobiť, je vložiť oblečenie do sušičky a nechať ho úplne vyschnúť. Oblečenie celej vašej rodiny bude v priebehu niekoľkých hodín suché.

Uprataný domov – žiadne sušiace stojany nezaberajú miesto vo vašej záhrade alebo v obývacej izbe, čo je skutočne skvelé, najmä ak žijete v malom byte. Sušička bielizne sa hodí na miesta, kde nie je možné mať zavesenú šnúru na bielizeň alebo na miesta, ktoré sú prašné a znečistené, a kde nie je možné sušiť oblečenie, inak by sa mohlo znovu znečistiť.

Ľahšie alebo žiadne žehlenie – oblečenie sušené v sušičke si vyžaduje menej žehlenia. Sušičky uľahčujú žehlenie, pretože boli navrhnuté tak, aby sa zabránilo pokrčeniu oblečenia.

Počasie – so sušičkou budete mať teplé, suché oblečenie po celý rok. Hlavnou výhodou je sušenie oblečenia kedykoľvek počas dňa, za akýchkoľvek poveternostných podmienok. Môžete sušiť oblečenie v noci alebo keď silno prší, na rozdiel od sušenia oblečenia na šnúre, ktoré môžete vykonávať, iba keď svieti slnko alebo fúka len mierny vietor.

Oblečenie – svetlé oblečenie pri sušení na horúcom slnku má tendenciu rýchlejšie vyblednúť, čo sa vám so sušičkou nestane. Pri sušení v sušičke sa dokonca uteráky stávajú jemnejšími. Sušička z bielizne dokáže odstrániť aj zvieracie chlpy či nachytané vlasy a odvedie ich do filtra k tomu určenému. To isté dokáže aj s prípadnými žmolkami na oblečení.

Nevýhody sušenia v sušičke

Vysoké náklady – napriek tomu, že sušička ponúka množstvo výhod, náklady na jej vlastnenie môžu byť pre niektorých dosť vysoké. Sušička je poháňaná elektrinou a spotrebúva veľa energie. Preto výrazne porastú vaše náklady, na rozdiel od šnúry na bielizeň, ktorá suší vaše oblečenie zadarmo.

Životné prostredie – vzhľadom k tomu, že sušička na svoj chod potrebuje elektrinu, nie sú tieto spotrebiče veľmi šetrné k životnému prostrediu.

Oblečenie – musíte dávať pozor, aby sušička nepoškodila vaše oblečenie. Pozorne si prečítajte štítok každého kusu oblečenia, aby ste sa uistili, že môže byť sušený v sušičke a vyberte správne nastavenie na spotrebiči, aby nedošlo k žiadnemu poškodeniu. Napríklad, vlna, hodváb, kašmír a iné jemné tkaniny sú náchylnejšie na poškodenie spôsobené sušením v sušičke, a práve preto pred každým sušením skontrolujte štítky o starostlivosti. Syntetické tkaniny sú po vysušení v sušičke zase plné statickej elektriny.

Náklady – Okrem nákladov na kúpu sušičky musíte myslieť aj na mierne zvýšené účty za elektrinu, ako aj náklady na pravidelnú údržbu a prípadnú potrebu opráv. Filter na vlákna si vyžaduje časté čistenie, ktoré prispieva k údržbe stroja. Pri rozbití môže byť oprava spotrebiča skutočne nákladnou záležitosťou.

Ako sušiť bielizeň bez sušičky?

Aj sušenie bez sušičky má svoje pre a proti. Najväčšou výhodou je úspora za energie, keďže oblečenie stačí len vyvešať na stojan alebo šnúru zavesenú na dvore či na balkóne, kde sa následne voľne vysuší.

Nevýhodou sušenia bielizne bez sušičky, napríklad na stojane v izbe, je, že do miestnosti sa odvádza vlhkosť. Tá spôsobuje tvorbu plesní, čo je nebezpečné pre alergikov a astmatikov. Ďalej vám takéto sušenie zaberie oveľa viac času, či už pri vešaní bielizne alebo čakaní, kedy už bude konečne vaše obľúbené oblečenie suché.

Taktiež vás určite nepoteší, ak oblečenie stratí svoju pôvodnú krásnu sýtu farbu. Slnko totiž často spôsobuje práve vyblednutie farieb. Pri sušení na slnku sa tiež stáva, že sa bielizeň presuší a je potrebné ju následne vyžehliť.

Záver

Sušenie bielizne v sušičke má svoje výhody aj nevýhody. Presne tak, ako je to aj pri voľnom sušení oblečenia, napríklad na šnúre. Avšak, suché a svieže oblečenie kedykoľvek počas dňa a šetrenie času či vašej energie je jasným signálom, že do sušičky sa skutočne oplatí investovať.

Zdroj titulky: dodomacnosti.sk,  omo.com pixabay,

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý