Naše skutky tvoria to, kým sme!

,,Mirka navarila oveľa lepšiu polievku ako ty a navyše už od rána upratovala celý byt. Myslíš si, že to bolo všetko? Ani z ďaleka! S Jožkom si urobila domáce úlohy a počas cesty do obchodu, stihla vyniesť včerajšie smeti. Kedy konečne prestaneš ťukať do toho počítača a budeš pracovať ako Mirka?

Sú Vám podobné výčitky povedomé? Možnože ste naozaj lenivejší ako sestra Mirka alebo len nedokážete mame jednoducho vysvetliť že to  pravidelné ,,ťukanie do počítača“ je Vaša práca a hovorí sa jej grafika.

Avšak či už chceme alebo nechceme, rodíme sa s určitými vlastnosťami, ktoré sú v nás geneticky zakódované. Dokonca psychológovia sa zhodujú v názore, že tieto gény sú pre naše správanie často kľúčové. Ovplyvňujú naše správanie možno viac akoby mali. Tieto prioritné vlastnosti môžeme nájsť v slove OCEÁN. Ako otvorenosť, citlivosť, extrémizmus, autentickosť a neurotizmus. Považujeme ich za univerzálne napriek tomu, že ich s určitými odchýlkami nájdeme v rôznych krajinách či kultúrach sveta.

Je skutočne zaujímavé sledovať ako naše povahové črty každým rozhodnutím formujú náš život. Napríklad neurotici majú tendenciu sa na svet neustále pozerať čierno, čím im aj pozitívne príležitosti a udalosti utekajú medzi prsty. Ich život je stresujúcejší, komplikovanejší a zložitejší. Čím by sme mohli vylúčiť myšlienku, že len nešťastné fyzické zdravotné komplikácie zhoršujú kvalitu života.

Na problematiku vrodených povahových čŕt sa zrealizoval aj výskum, ktorý poukázal na úzke prepojenie medzi vlastnosťami, osobnými projektami aj blahobytom. Napríklad taký introverti, nemusia byť ihneď kvôli zriedkavej osobnej komunikácii, ,,odsúdený na neúspech. Pretože oni skutočne komunikujú a dosť dobre. Avšak možno formou blogov, článkov a iných redaktorských príspevkov. Dôležitým kritériom pre úspech teda nie sú predispozície, ale práve skutky.

Zdroj textu: The Guardian

Zdroj fotografie: Pixabay.comBuďte prvý