Škoda Kodiak: Je české 7-miestne SUV predurčené k úspechu alebo bude prepadákom?

Navrhnúť a vyrobiť dobré SUV nemusí byt vôbec jednoduché. Škodovka sa však do toho pustila a my jej držíme palce. Už na Ženevskom autosalóne v marci predstaví koncept VisionS, ktorý bude akýmsi predobrazom úplne nového modelu Kodiak.

Nové SUV od Škodovky môže mať iba dva scenáre. Buď bude obrovským úspechom alebo veľkým prepadákom. Nové SUV bude pod vplyvom obrovskej konkurencie a tlaku zo strany etablovaných nemeckých výrobcov ako BMW, Mercedes ci Audi.

Hoci si Škodovka stále ponecháva image dostupných rodinných aut týmto modelom sa púšťa do úplne neznámych vôd. Ak novy model odborná aj laická verejnosť prijme, potom si Škodovka posilni svoju pozíciu populárneho výrobcu automobilov. Sedem miestne SUV bude vôbec prvým modelom, ktorý bude zdieľať rovnakú platformu ako ma novy Volkswagen Tiguan a SEAT Ateca. Škoda hovorí, že dizajn je úplne pod vplyvom českého kubizmu

Všetky hrany a tvary sú čisto, precízne a ostro tvarované. Vonkajší vzhľad nezameniteľne zvýrazňujú kryštalické dizajnové prvky. Je to prvá Škoda, ktorá ponúkne obrovsky priestor v podobe šiestich ci dokonca siedmych miest v troch radoch. Pýtate sa na konkurenciu? Kia Sorento a Land Rover Discovery Sport.

Nový model sa bude volať Kodiak, po aljašskom medveďovi hnedom. Po dizajnovej stránke bude Kodiak pod vplyvom modelu Superb Estate a bude jeho reinterpretáciou. Nový automobil bude poháňať hybridný systém. Základom bude 1,4-litrový zážihový motor a dva elektromotory s kombinovaným výkonom 225 koní.

Systém umožni dojazd viac ako 50 km na čisto elektrický pohon. Silu na predné kolesá bude prenášať šesťstupňová automatická prevodovka. Je veľmi pravdepodobné, že sa tento systém pohonu sa objavy aj na sériovom modely Kodiak, pričom už teraz ho využíva Tiguan. VisionS má tri režimy riadenia: Čisto elektrický pohon s nulovými emisiami, režim dobíjania kedy motor udržuje akumulátor v dobitom stave a plne hybridný pohon pre maximálny výkon.

Kodiak bude väčší ako Škoda Yeti a pravdepodobne rovnako veľký ako Land Rover Discovery Sport. Očakávame, že prvé modely sa dostanú do showroomov začiatkom roka 2017. Rozmery konceptu sú nasledovne: 4 700 mm na dĺžku, 1 910 mm na šírku a 1 680 mm na výšku. Pôjde o veľké SUV ktoré môže konkurovať takým modelom ako Nissan Qashqai ci Kia Sorento. SUV zrýchli na stovku v priebehu 7,4 sekundy a malo by dosiahnuť maximálne tempo takmer 200 km/h.

Exteriér konceptu charakterizuje elegantný dizajn s čistými a ostrými líniami v celom kontexte. Predná časť obsahuje známu Škoda mriežku, tvarovanú kapotu s vysoko umiestnenými svetlometmi a štylizované prívody vzduchu. Toto všetko dodáva vozidlu športový charakter pripomínajúci Range Rover. Dynamická línia pokračuje po celej dĺžke vozidla. Zadný difúzor obsahuje dva veľké výfuky, čo je prvok známy iba z najvýkonnejších verzií automobilov Škoda. Logo Skoda spolu so zadnými svetlami je umiestnene tesne pod zadným oknom.

Ak hľadáte sedem miestne SUV za dobru cenu, potom nemáte v súčasnej dobe veľmi na vyber. Najschopnejšie auta, ktoré prichádzajú do úvahy sú z Kórey a ide o modely Hyundai Santa Fe a Kia Sorento. Tieto vozy poskytujú vysokú hodnoty za rozumne peniaze a súčasne dokážu svojim dizajnom a kvalitou konkurovať mnohým európskym automobilom. Škodovka na tento trh práve vstupuje a chystá sa ho ovládnuť. Hoci ešte nikdy nevyrobila SUV, urcite skusenosti nadobudla modelom Yeti a v konečnom dôsledku sa môže spoľahnúť na know-how koncernu Volkswagen, ktorému vďačíme za také SUV ako Volkswagen Touareg ci Audi Q7.

Zdroj: skoda.auto.cz

Rýchle automobily a jachty, drahé nehnuteľnosti a dovolenky, ale aj špičková spotrebná elektronika pre náročných.Buďte prvý