Silicon Valley – miesto, kde vyhorení inžinieri dostávajú za ničnerobenie milióny

Verejným tajomstvom Silicon Valley sú tzv. „resters and vesters“ alebo „coasters“ – tieto výrazy sa spájajú s inžiniermi, ktorí sú zamestnaní v popredných technologických spoločnostiach. Ich úloha je jednoduchá. Pracovať čo najmenej a dostávať obrovské platy, poprípade čakať, kým sa ich akcie zúročia. Znie to síce skvele, no aj takáto kariéra má reálne riziká a nástrahy.

Jedného letného rána istá inžinierka Facebooku vstala z postele, aby sa vybrala do práce. Namiesto toho však pocítila silnú nevoľnosť. Nešlo ale o žiaden vírus či otravu jedlom. Jej choroba bola reakciou na pomyslenie, že inžinierku v práci čaká veľký stres. Táto osoba zarábala 1 milión dolárov ročne a väčšinu jej mzdy tvorili zisky z akcií. Po roku zamestnania vo Facebooku pracovala do bodu úplného vyčerpania. Hoci bola z práce úplne vyčerpaná, nemohla len tak odísť a dať výpoveď. Boli tu dane z príjmu a z akcií, ktoré bolo potrebné zaplatiť.

A tak sa na návrh svojho vedúceho manažéra pridala k „tajnej“ skupine „rest and vest“. „Si vyhorená a potrebuješ pauzu. Len o tom nehovor, všetci si budú myslieť, že pracuješ v inom tíme.“

Vyhorených zamestnancov si spoločnosti hýčkajú

„Resting and vesting“ pomenúva situáciu, keď zamestnanec, najčastejšie inžinier, prejde ľahšou alebo ťažšou pracovnou záťažou. Aj naďalej je však súčasťou spoločnosti a poberá plnú mzdu spolu s výnosmi z akcií. Akonáhle sa zamestnanec dostane do „rest-and-vest“ módu, môže sa zúčastňovať technologických konferencií, rôznych projektov, realizovať svoje vlastné nápady, stretávať sa s priateľmi či plánovať ďalšie kroky kariéry.

Realitou však je, že spoločnosť si kupuje mlčanie zamestnancov – aby nehovorili o svojich zdravotných problémoch spojených s prácou, či o projektoch vo všeobecnosti. Pre technologických gigantov ako Microsoft či Facebook je lepšie zamestnanca „hýčkať“ niekoľko mesiacov, ako zapríčiniť, aby sa o ich problémoch dozvedela verejnosť.

Ponechávajú si taktiež nadpriemerných zamestnancov, ktorých šikovnosť sa im môže v budúcnosti zísť. Ich vedomosti využijú, ak sa v projektoch objavia nejaké chyby. Takíto zamestnanci majú nálepky „the 10x engineer“, pričom označujú inžinierov, ktorí sú 10x efektívnejší ako priemerný pracovník. Hovorí sa, že „the 10x engineer“ dokáže za hodinu urobiť to, čo ostatným trvá aj 10 hodín. Ďalšiu skupinu tvoria „coasters“, dlhoroční pracovníci, ktorí dosiahli popredné inžinierske pozície a nepotrebujú už tvrdo pracovať, aby si svoje miesta udržali. Najmä v Googli sa pohybujú takéto skupiny pracovníkov. Nepodávajú síce vrcholové výkony, sú však bežnými zamestnancami, ktorí vedia, koľko toho musia urobiť, aby získali slušný ročný príjem.

Rest-and-vest ohrozuje kariéry šikovných pracovníkov

Nech už je dôvodom zaradenia do jednej z týchto skupín čokoľvek, očakáva sa, že pracovník sa každý deň objaví v práci. To však nie je žiaden problém – mnohí strávia celých 6 hodín debatami o tech novinkách, popíjaním kávy, jedením dobrého jedla, hraním videohier či cvičením v telocvični.

Hoci to všetko znie ako práca snov, rest-and-vest má aj svoju temnú stránku: môže viesť k postupnému ruinovaniu kariéry. V technologickom priemysle, ktorý uznáva workoholikov a nové inovatívne myšlienky, inžinier neprinášajúci nové produkty ľahko upadne do úzadia. Hoci ide o človeka so skvelým potenciálom, niekoľko rokov na mŕtvom bode vo veľkej spoločnosti môže utlmiť potenciál jeho osobnosti. Koniec koncov, mnohých z nich takáto pracovná nuda unaví a opäť zatúžia po novom zamestnaní.

Zdroj fotografiíBuďte prvý