Šedý zákal už nie je iba o starnutí

Starneme. Či chceme, alebo nie, tento nevratný proces čaká každého z nás. A čaká to nielen naše telo, ale aj našu psychiku. Oči, zmysel, ktorý denne prijíma niekoľko signálov a vyhodnocuje mnoho vnemov, starne tiež.

Unavené oči sú len krok od závažného ochorenia

Zvykli sme si na to, že moderné prístroje sú tu pre nás vždy. Stačí len ráno vstať z postele. Prebudí nás s najväčšou pravdepodobnosťou budík na mobilnom telefóne. Ranné správy si vypočujeme z televízie, prvý kontakt s emailovou schránkou máme na mobile po ceste do práce. Stačí, že si v kancelárii sadneme za počítač, a nad hlavami sa nám rozsvieti žiarovka s umelým osvetlením. Svetlo, či už to prirodzené, alebo umelé sa stalo súčasťou našich životov. Tak ako elektronika, ktorá je dobrým sluhom, ale zlým pánom.

Na rozdiel od prirodzeného svetla spektrum umelého svetla je nevyvážené. Vezmime si modré svetlo – jeho krátka vlnová dĺžka vedie k rozptylu, nekoncentruje sa na sietnici, čím oku spôsobuje únavu, podráždenie, vysúšanie očí, spôsobuje problém so zaspávaním, pretože ovplyvňuje tvorbu melatonínu, teda hormónu, ktorý má efekt na spánok, vedie k rozvoju šedého zákalu, ale aj k iným, oveľa horším degeneratívnym ochoreniam. Modré svetlo je súčasťou bieleho svetla, vlnovou dĺžkou nadväzuje na ultrafialové svetlo, takže je značným zdrojom energie, ktorá sa dostáva do oka. Modré svetlo je typické pre tablety, smartfóny, LCD televízory.

Šedý zákal nebolí, no môže viesť k slepote

Šedý zákal alebo katarakta sa bral ako ochorenie postihujúce najmä staršiu generáciu. Objavoval sa po 60. roku života a na prvý pohľad akoby mladšiu generáciu nikdy neohrozoval. Už to tak nie je.

Človek v počiatočnom štádiu nepociťuje žiadne príznaky. Oči nie sú podráždené, nebolia, vizuálne sa ochorenie prejaví na oku až neskôr. Pri šedom zákale prichádza k zakaleniu normálnej čírej očnej šošovky, tým sa jej priehľadnosť zníži, videnie je z dôvodu menšej priechodnosti svetelných lúčov zastrené. Zákal nutne na začiatku neprekáža, neskôr však vedie až k slepote. Postihnúť môže jedno, ale aj obe oči.

O šedom zákale by ste mali vedieť nasledovné:

  • Postihuje častejšie ženy.
  • Jeho vznik ovplyvňujú niektoré ochorenia ako cukrovka, metabolické či systémové ochorenia.
  • Priebeh urýchľujú dioptrické chyby, užívanie niektorých liekov zo skupiny kortikoidov či cytostatík.
  • Nástup môže ovplyvniť nesprávny životný štýl ako fajčenie, drogy, nadmerné pôsobenie infračerveného či ultrafialového svetla.

Aké sú teda jeho sprievodné príznaky? Svojho lekára by pacient mal navštíviť vtedy, ak je jeho videnie hmlisté či rozmazané, ak má dvojité videnie, má pocit, že má tenký povlak na očiach. Stáva sa vám, že sa vám ľahšie číta bez okuliarov, máte pocit, že sa vám zjavujú tmavé škvrny alebo tiene a pohybujú sa presne podľa toho, ako pohybujete okom, alebo farby už nie sú také ostré ako predtým? To všetko môže byť príznak toho, že váš zrak možno čoskoro „zahalí“ šedý závoj katarakty.

Pomôžte očiam cvičením a zdravou stravou

Oči sa pri dlhodobom pozeraní sa do monitoru počítača či tabletu unavujú a je dobré im dopriať oddych, hoci by to malo znamenať prestávku počas pracovného času.

  • Počas práce s počítačom si robte pravidelné prestávky a pozerajte pri nich doďaleka. Prestávky by mali byť každých cca 30 minút.
  • Pozerajte ďalej ako do miestnosti – najlepšie do okna alebo na zelenú farbu.
  • Očiam, ako jednému z našich najvyťaženejších orgánov, treba dopriať podporu aj pomocou vitamínov. Vitamín A pomáha očiam vidieť v šere, nájdete ho v mrkve či rybom tuku.
  • Antioxidanty sú skvelé nielen pre celkové fungovanie tela, ale aj pre oči. Chránia tkanivo oka pred voľnými radikálmi – tie vznikajú pôsobením škodlivého žiarenia z prostredia. Zaraďujeme sem vitamín C (nájdete ho v čerstvom ovocí a zelenine), vitamín E je obsiahnutý v rastlinných tukoch a olejoch. Selén je zastúpený v cibuli, cesnaku a v mäse tuniaka a zinok v strukovinách a žĺtku.
  • 5. Ak preferujete babské recepty, na unavené oči pomáhajú kolieska studenej uhorky a relaxácia, bylinkové obklady z rumančeka alebo vrecúška zeleného čaju, ktoré vložíte chvíľu pred použitím do mrazničky.

Ako sa dá očiam pomôcť lekársky

Na šedý zákal, bohužiaľ, neexistuje liečenie medikamentmi. Dostupná je operácia šedého zákalu, ktorá je pre pacienta bezbolestná a časovo nenáročná. Počas 15 minút vám lekár pomocou lasera nareže oko na približne dva milimetre, na prednom puzdre sa vytvorí otvor, špeciálnym prístrojom sa rozpustí obsah šošovky a odsaje sa von. Puzdro následne vyčistia a posledný krok je implantovanie mäkkej vnútroočnej šošovky.

Výkon patrí do kategórie jednodňovej chirurgie, a preto pacient po zákroku a oddychu spokojne odchádza domov. Preplatenie operácie závisí od vašej poisťovne, ak však šedý zákal máte diagnostikovaný, s operáciu by ste nemali váhať.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý