Ropný miliardár chce podniknúť prvý nepretržitý solárny let okolo celého seta

Viktorovi Vekselbergovi sa obchodovaním s ropou podarilo významne zbohatnúť. Jeho konto totiž disponuje približne 15 miliardami dolárov. On však dúfa, že jeho meno sa zapíše do dejín vďaka energetickému spektru. Vyznamenať sa chce prvým celosvetovým letom na lietadle poháňanom len slnečnou energiou.

Vekselberg vlastní spoločnosť Renova Group, ktorá pripravuje cestu okolo sveta s jedným pilotom, a to lietadlom v nadmorskej výške až 16 kilometrov. Celá nepretržitá cesta by mala trvať 5 dní. Odborníci v oblasti kozmonautiky, ktorých cituje Bloomberg tvrdia, že o lietadlo, ktoré má z tohto projektu vzniknúť, by mohol mať záujem práve vojenský priemysel, nakoľko ide o jedinečnú schopnosť lietať na veľké vzdialenosti bez nutnosti doplniť palivo.

Rozpätie krídel lietadla by malo byť približne 36,5 metra, pričom by malo predstavovať akési lietajúce laboratórium. Pripravené na svoj prvý let by malo byť do konca tohto roka. Ak sa tento projekt podarí priviesť k úspešnému koncu, potvrdí sa tak možnosť uskutočňovania diaľkových letov len za pomoci slnečnej energie.

Súčasťou lietadla budú veľkokapacitné zásobníky pre pohon vrtúľ a ukladanie nahromadenej energie prostredníctvom solárnych panelov umiestnených na hornej aj spodnej strane lietadla. Amatérski vedeckí nadšenci sú skôr zvedaví ako bude lietadlo fungovať počas oblačných dní bez slnečného žiarenia, či v noci. Odpoveď znie: Bude šetriť energiu a letieť v nižšej nadmorskej výške.

Ak všetko pôjde podľa plánu, solárne lietadlo bude pilotované Fyodorom Konyukhovom, 65-ročným vojakom ruských špeciálnych jednotiek vo výslužbe, ktorý niekoľkokrát absolvoval plavby po celom svete a dvakrát vystúpil na Mt. Everest.

Ak doposiaľ nemáte jasnú predstavu o obrovskom význame tohto projektu, stačí si pozrieť švajčiarsku spoločnosť Solar Impulse, ktorej partnerom je aj samotná spoločnosť Google. V minulom roku sa totiž pokúsila o vlastný celosvetový let, ktorý si však vyžadoval až 17 zastávok medzi odletom a príletom.

Zdroj:celebritynetworth.com

Aj keď preferujem luxus v duši, rada sa kochám peknými vecami, ktoré sú často skvelou inšpiráciou či motiváciou. Nedokážem žiť bez písania, kávy a kníh. Verím, že sny sa môžu stať skutočnosťou, no nikdy to nepôjde ľahko, pretože najlepšie veci si musí človek zaslúžiť!Buďte prvý