PZP aj na krátku dobu

Povinné zmluvné poistenie je proste základ, ktorý vám však nepreplatí všetko. Preto je dobré myslieť aj na doplnkové pripoistenie. Našťastie žijeme v dobe, keď nemusíte zbytočne platiť za drahé poistky, ktoré aj tak nikdy nevyužijete. Práve naopak. Poistenie si môžete vyskladať na vlastnú mieru.

Ste občasný vodič? Poistite si vaše auto prostredníctvom PZP na krátku dobu. Na ako dlho záleží prevažne od poisťovne, no v niektorých poisťovniach sa pohybuje už od jedného mesiaca. Pýtate sa prečo krátkodobé a nie celoročné? Odpoveď je jednoduchá. Ušetríte. Predstavte si, že ste menej skúsený vodič a jazdíte len zriedka.

V takom prípade vám postačuje povinné zmluvné poistenie a zopár doplnkových. Ak sa však rozhodnete ísť cez leto na dovolenku alebo budete jazdiť v zime, v takom prípade sa vám oplatí krátkodobé poistenie. Vyskladáte si poistku podľa seba a len na určité obdobie. Veď načo platiť za mesiace, keď nebudete jazdiť?

Takto si môžete vyskladať poistenie napríklad na dovolenku a pripoistiť sa proti vandalizmu, živelným pohromám či divej zveri. Na škodu nie je ani pripoistenie proti požiaru, výbuchu, poškodeniu výtlkmi na cestách či poškodeniu káblov, hadíc a izolácie hlodavcami.

Riziková zima

Najrizikovejšie sú zimné mesiace. Vtedy je najlepšie siahnuť po doplnkovom krátkodobom poistení. Riziko poškodenia snehom, ľadom, vysokou zverou či cudzím zavinením je veľké. Všade sa šmýka, čo má za následok zvýšenie menších nehôd a škodových udalostí. A ak patríte k vodičom, ktorí využívajú auto hlavne v zime, naskytne sa vám otázka, načo zbytočne platiť drahé celoročné doplnkové poistenie?

Veď krátkodobé havarijné poistenie sa dá vybaviť už od 30 € mesačne. Pripoistiť sa tak dá len v rizikových mesiacoch a po zvyšok roka ušetriť. Nespornou výhodou je, že platíte za poistenie len v čase, keď ho skutočne potrebujete.

Odretý lak …

Ak vám niekto odrie lak na dverách či blatníku, škoda sa hradí z povinného poistenia vozidla, ktoré vám škodu spôsobilo. Povinné PZP vás chráni a to bez ohľadu na to, kto v danej chvíli vozidlo riadil. Dôležité je však vinníka zastihnúť alebo aspoň vedieť, kto to je. Na jeho identifikáciu vám napríklad poslúži aj jeho ŠPZ. Podľa toho totiž zistíte, v akej poisťovni je auto poistené. Vyhľadanie poisťovne podľa EČV umožňuje centrálny register na webe. A ešte podstatný detail: pri takejto škodovej udalosti nikdy nezabudnite privolať políciu.

Kto je vinníkom?

Ak vám vinník po škodovej udalosti či nehode neprišiel preukázať svoju totožnosť, môžete ho aj napriek tomu vyhľadať. A postačí vám na to evidenčné číslo. Viete, ako zistiť majiteľa auta podľa ŠPZ? Samozrejme, sami ho nezistíte. Policajný register totiž nie je z pochopiteľných príčin verejne dostupný. Avšak napriek tomu si môžete uplatniť spôsobenú škodu z povinnej poistky vinníka. Vinníka podľa ŠPZ totiž vyhľadá polícia za vás.

Je dôležité ihneď po incidente zavolať políciu. Tá má prístup k všetkým prihláseným vozidlám na Slovensku a veľmi rýchlo cez vysielačku či terminál zistí nielen meno či adresu bydliska majiteľa vozidla, ale aj telefónny kontakt. Ideálne je poskytnúť polícii aj kontakty na svedkov.  Polícia ich svedectvo vie doplniť o záznam mestských či priemyselných kamier z miesta nehody.

Obraciate sa na poisťovňu

Druhým spôsobom, ako zistiť vinníka podľa poznávacej značky, je zájsť na poisťovňu, v ktorej je dané vozidlo vinníka poistené. To vyhľadáte na webe. Spolu s ŠPZ a ďalšími údajmi treba nahlásiť škodu v poisťovni vinníka. V správe nezabudnite uviesť, že udalosť je vyšetrovaná políciou a ak dodržíte tieto kroky a polícia jednoznačne určí vinníka, je vaša šanca získať odškodnenie vysoká.

Čo ak nemá vinník PZP alebo je neznámy?

V prípade, že je vinník neznámy alebo nepoistený a vy máte záznam z polície, nemusíte škodu zacvakať zo svojho. SKP je totiž povinná preplatiť vám škodu z rezervného fondu pri neznámom vinníkovi. To platí aj pre ľudí, ktorí si svoje auto nepoistili. Od nich si SKP následne vymáha peniaze späť, keďže si nesplnili zákonnú povinnosť, a to uzavrieť si povinné zmluvné poistenie svojho vozidla.

Nehoda s vozidlom zo zahraničia…

Ak do vás nabúra auto so zahraničnou ŠPZ, situácia sa mierne komplikuje. Podľa ŠPZ nezistíte ani majiteľa auta, a dokonca ani jeho poisťovňu. Tento údaj však potrebujete, ak si chcete uplatniť škodu, pretože každá poisťovňa má pre Slovensko určeného takzvaného likvidačného zástupcu.

Platí teda rovnaké pravidlo ako na Slovensku: zavolajte políciu a nechajte si vystaviť záznam o nehode s uvedením ŠPZ zahraničného auta. Následne požiadajte SKP o pomoc so zistením poisťovne vinníka nehody. Až s touto informáciou sa potom môžete obrátiť na konkrétneho likvidačného zástupcu so žiadosťou o úhradu škody.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý