Prvý slovenský pro-wrestler Markus Mytra: Je to tvrdý šport

Profesionálny wrestling je fenoménom predovšetkým v zahraničí, no u nás nemá takmer nijakú tradíciu. Zmeniť sa to snaží rodák z Nitry, Markus Mytra, ktorý pravidelne vystupuje v maďarskej spoločnosti Hungarian Championship Wrestling a jeho hviezda stúpa stále nahor. Tento wrestler na Slovensku, v Čechách a v Maďarsku získava čoraz viac fanúšikov a začínajú sa mu ozývať aj organizácie z iných krajín. V exkluzívnom rozhovore pre Freshmagazine.eu sme sa s ním porozprávali o tréningu, zraneniach, verejnej mienke laikov na tento druh fyzickej aktivity a mnohom inom.

Markus sa navyše už tento pondelok (19.9)  objaví v zábavnom programe Inkognito na TV JOJ, v ktorom známe osobnosti slovenského šoubiznisu hádajú povolania hostí. Štart vysielania je naplánovaný na 20:35.

Si prvý profesionálny wrestler zo Slovenska. Čo ťa vôbec priviedlo k wrestlingu?

Spojenie fyzickej akvitity s prvkami show, musíte byť atlétom, ale aj hercom. Neviem poukázať na jednu vec, baví ma to ako celok. Zbožňujem zápasiť na tréningu, kde nie sú diváci, predstavte si teda, čo vyvádzam pred publikom.

Čo obnáša chlebík profizápasníka? Drina, pot, krv, niečo iné?

Presne tak, je to drina, jesť 6x denne, nakupovať a pripravovať to. Momentálne sa nachádzam v nízkosacharidovej diéte, ktorá bude trvať 12 týždňov a hoci som s ňou len začal, už mi šaláty lezú hore krkom. Stačí však mať pevnú voľu, sebadisciplínu a dokázať si odopriať lákadlá všedných dní.

Ako finančne náročná je takáto kariéra? 

Ako som už spomínal, stravujem sa často, väčšinu príjmu teda miniem práve na stravu. Je to finančne náročné, pretože okrem jedla míňam aj na cestovanie, ringové oblečenie a podobne. Nemalé peniaze stoja aj výživové doplnky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou môjho jedálnička. Momentálne sa tak nachádzam vo fáze hľadania sponzorov.

Kde a ako často momentálne zápasíš?

Pôsobím v maďarskej spoločnosti HCW. Udalosti sa konajú raz za dva mesiace, počas leta je program nabitejší, keďže vystupujeme aj na comic-conoch či rôznych hudobných festivaloch ako spestrenie pre divákov. HCW je v Maďarsku veľmi populárna a v arénach je stále vypredané.

Wrestling patrí medzi najtvrdšie fyzické aktivity na svete. S akými zraneniami si sa doteraz musel vysporiadať?

Máš pravdu, hoci si väčšina ľudí myslí opak. Klopem na drevo, pretože ma vážnejšie zranenie zatiaľ nepostretlo, iba podvrtnuté koleno a členok, teda nič, čo by rehabilitácia s masérmi nedali do poriadku.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Zápasiť pre iné spoločnosti, získať čo najviac skúseností a mať na konte čo najväčší počet zápasov. Mojím cieľom je aj zisk titulu v HCW, dostať sa do USA a získať sponzora.

Čo by si poradil ľuďom, ktorí by sa chceli stať wrestlermi?

Nenechajte sa odradiť inými ľuďmi, aj ak by to boli vaši najbližší. Musíte na sebe neustále pracovať, či už v posilke alebo v ringu. Vždy sa snažte byť najväčšími makačmi v miestnosti, v našom biznise sa to cení.

Už za krátky čas svojho pôsobenia na wrestlingovej scéne si získal mnoho fanúšikov. Aké to je?

Je to pre mňa stále nová vec, neskutočne ma to teší a predovšetkým posúva ďalej a dobíja energiou. Čo vám budem hovoriť, je to na nezaplatenie.

Na profesionálny wrestling sa laická verejnosť na Slovensku díva väčšinou cez prsty. “Divadlo, nahrané súboje” a podobné termíny v slovníku nechýbajú. Ako by si reagoval na takéto vyjadrenia?

Hnevá ma, ak bežný laik znevažuje wrestlingový biznis. Veď ak nemám ani páru o krasokorčuľovaní, nebudem ten šport kritizovať, radšej nebudem hovoriť nič. Je fakt, že wrestling má scenár, súboje sú vopred dohodnuté a ide o mix divadla s fyzickou aktivitou. V tom však spočíva jeho čaro. K zápasom vedú zápletky a spory wrestlerov, niekedy trvajúce aj niekoľko mesiacov. Divák je odrazu vo vare. A čo sa týka tvrdosti, nepoznám náročnejší šport, športovú zábavu, nazvime to ako chceme. Zranenia sú v našom odvetví na dennom poriadku a zápasníci častokrát idú aj cez bolesť, aby potešili divákov. Bohužiaľ, v minulosti došlo v ringu aj k úmrtiam. Nie je to žiadna sranda. Ale veľakrát so smiechom hovorím, že byť hocijako zaangažovaný vo wrestlingu je diagnóza, človek sa s tým musí narodiť. Nie je to pre každého.

Kto má rád ozajstné súboje, pozrie si box či MMA. No a ten, koho baví teátro v kombinácii so skvelými zápasmi v ringu, uprednostní wrestling. Všetko z toho je super a obdivujem každého, kto sa na to dá.

Ak vás príbeh Markusa zaujal a radi by ste sledovali jeho cestu na výslnie, navštívte jeho facebookovú stránku.Buďte prvý