Prvá dotlač Hitlerovej knihy Mein Kampf je vypredaná do posledného výtlačku

Prvýkrát od skončenia vojny bola v Nemecku znovu vydaná Hitlerova kniha Mein Kampf, obohatená o anotácie a kritické poznámky. Od dotlače z januára 2016 sa predalo okolo 85 000 kópií knihy, čo predstavuje celý náklad vydania. Hitlerova kniha sa tak stala jedným z bestsellerov roku 2016.

Takmer 70 rokov po skončení vojny kniha Mein Kampf nebola opätovne vydávaná. Nemecko chcelo predísť podnecovaniu nenávisti a zachovať rešpekt k pozostalým obetiam nacizmu. Zmenilo sa to až v januári 2016, keď bola kniha opäť publikovaná a vydaná do obehu. Mníchovský Institut für Zeitgeschichte informoval, že od minulého roka bolo k dnešnému dňu predaných 85 000 kópií tohto antisemitského manifestu.  Kniha Adolfa Hitlera sa prekvapilo stala jedným z najpopulárnejších bestsellerov. Vydavateľ plánuje spustiť ďalšiu, v poradí už šiestu dotlač.

Inštitút plánoval vydať len 4 000 kópií, avšak vedenie sa rozhodlo zvýšiť náklad kvôli vysokému dopytu po knihe. Šiesta dotlač by sa mala na policiach kníhkupectiev objaviť koncom januára. Inštitút taktiež organizoval naprieč európskymi krajinami prezentácie a diskusie ohľadom Mein Kampf. Tým sa snažil zmierniť možný vplyv knihy na čitateľov a taktiež ponúknuť širšie súvislosti ku kritickým poznámkam.

Andreas Wirsching, riaditeľ IfZ, sa vyjadril, že mal spočiatku obavy ohľadom opätovného publikovania knihy – bál sa, že Hitlerova ideológia by sa prostredníctvom jej šírenia stala spoločensky akceptovanou, nehovoriac o sprostredkovaní Hitlerovho videnia sveta neonacistom. Ukázalo sa však, že tento strach bol neopodstatnený. Naopak, diskusie okolo Hitlerovej knihy a jeho ideológie ponúkajú možnosť pochopiť príčiny a dôsledky totalitného režimu.

Matica slovenská Hitlerove dielo odmietla vydať

Šiesta dotlač je zatiaľ plánovaná len v anglickom a francúzskom jazyku, hoci záujem o publikáciu prejavili aj ďalšie krajiny Európy. Mein Kampf mal byť distribuovaný aj na Slovensko, avšak Matica slovenská minulý rok odmietla vydanie 15 000 kusov knihy pre slovenský trh. Jej odpoveďou bolo odporúčanie, aby knihu vytlačilo iné vydavateľstvo. Pre nás je teda dostupná len v českom jazyku.

Mein Kampf, v preklade „Môj boj“, je sčasti autobiografickou propagandou Hitlerových myšlienok, ktoré tvorili základ nacizmu. Adolf Hitler ju písal v roku 1924, v období, keď bol uväznený v bavorskom väzení. Kniha nastoľuje dve hlavné myšlienky nacizmu, ktoré sa neskôr v Nemecku stali realitou: pripojenie susedných štátov a dosiahnutie lebensraum (životný priestor árijskej rasy) a šírenie rasovej nenávisti orientovanej na Židov, ktorá viedla k Holokaustu.

Od svojho prvého vydania v Nemecku kolovalo v Európe 12,4 miliónov kópií knihy. Netreba pripomínať, že sa stala „povinným čítaním“ sympatizantov nacizmu. Od roku 1936 dokonca nacistický štát dával ako svadobný dar každému páru mladomanželov jeden výtlačok knihy.

Zdroj titulnej fotografie

Zdroj fotografie v článkuBuďte prvý