Predstava architekta o vlastnom domove: Rodinný dom na hranici lesa v Hainburgu

Diela architektonickej dvojice Henricha Korca a Ladislava Juríka a ich ateliéru a3um vždy upútajú. Vo svojej tvorbe sa zameriavajú na riešenia hraničiace s experimentom. Rovnako sa snažia naplniť aj často netradičné požiadavky investorov. Podobnou stavbou je aj rodinný dom v Hainburg an der Donau, ktorý stojí na hranici prírody a mesta.

Práca dvojice sa v návrhu domu odrazila o to intenzívnejšie, že nehnuteľnosť vznikla podľa požiadaviek jedného z nich. Architektov dom stojí na svahovitom pozemku priamo pod lesom, s výhľadom na Dunaj.  Návrh domu reaguje na prostredie, v ktorom je situovaný – kopíruje svah pozemku a vyhýba sa zásahom do terénu.

Foto: Tomáš Manina

Cieľom návrhu je pôsobiť nenápadne a nerušiť prírodné prostredie. Z vyvýšenej záhrady dom takmer nevidieť. Prispieva k tomu aj vegetačná strecha, ktorá splýva so zeleňou naokolo. Rovnako nenápadne má pôsobiť aj fasáda domu, ktorá je tvorená hnedou preglejkou a hrdzavými oceľovými konštrukciami. Vonkajší prírodný vzhľad dopĺňa drevená terasa.

Interiéru dominuje striedmosť

Interiér je prekvapivo úsporný – priestor je riešený čisto a prakticky. Nadzemnú časť tvoria tri úrovne. Nenachádzajú sa tu zložité závetria, zádveria ani rozľahlé šatníky. Naopak, priestor otvára skriňová chodba, ktorá návštevníka vovedie do pracovne a zároveň občasnej hosťovskej izby, jedálne, kuchyne a obývacej izby. Vstupným bodom je terasa vedúca do kuchyne. V letných mesiacoch terasa po odsunutí presklenej steny vytvára ďalší obytný priestor smerujúci do záhrady. Prvé podlažie uzatvára kúpeľňa, obložená exteriérovou hnedou preglejkou.

Foto: Tomáš Manina

Na druhej úrovni nájdeme detskú izbu a pracovňu, na tretej úrovni je situovaná rodičovská spálňa. Všetky miestnosti vrátane kúpeľne majú priamy prístup do záhrady. V interiéri prevažuje pohľadový betón a drevo, podlaha a nábytok sú taktiež drevené.

Technické vybavenie nehnuteľnosti je čo najjednoduchšie – riešené je podlahovým kúrením a zásobníkov TÚV. Doplnkovým zdrojom tepla je aj krbová pec na drevo. Striedmosť sa prejavuje aj v chýbajúcej garáži, ktorú však nahrádza parkovacia plocha pod hlavnou obytnou časťou.

Pri pohľade na túto nehnuteľnosť sa opäť presvedčíme, že v jednoduchosti je krása.

ZdrojBuďte prvý