Predražené taxíky: Aká je pravda?

O taxíkoch kolujú rozličné fámy: špinavé autá, smrad, nepríjemní šoféri a hlavne predražené ceny. Niektoré z týchto tvrdení sme sa snažili vyvrátiť v predchádzajúcich článkoch tutu. Tentoraz sme sa rozhodli zájsť ešte ďalej a preveriť, ako je to v skutočnosti s cenami jázd v našej metropole. Posvieťte si na to spolu s nami.

Pre náš prieskum sme vybrali niekoľko taxislužieb, ktoré prepravujú zákazníkov v Bratislave, a boli nám ochotné odpovedať na naše otázky alebo mali svoj cenník zverejnený na internetovej stránke. Zaujímali  sme sa o dve základné trasy, a to zo železničnej stanice na Hviezdoslavovo námestie a z rovnakého námestia na Letisko M. R. Štefánika. Pozreli sme sa aj na to, či sú služby spoločností pre svojich zákazníkov dostupné cez mobilnú aplikáciu a či sa s ňou dá pracovať intuitívne. Aké boli napokon výsledky nášho miniprieskumu?

EASY TAXI

Spoločnosť má cenník služieb uvedený na internetovej stránke www.easytaxi.sk. Cena za odvoz na jednu adresu v Bratislave podľa týchto informácií zaplatíte 5€. Do mestských častí Devín, Devínska Nová Ves, Vajnory, do Podunajských Biskupíc a na letisko vás zavezú za 8€. Za každú ďalšiu adresu v Bratislave si priplatíte 4€ a za každú ďalšiu adresu v rámci mestskej časti zaplatíte 3€ navyše.

Spoločnosť má aj svoju aplikáciu. Ako sa s ňou pracuje, si vyskúšala naša respondentka. Podľa nej má aplikácia svoje muchy: „Keď zadávaš adresu tak ti nenaskakuje z vyhľadávača. Hľadala som námestie Franza Liszta a musela som ho ručne vyhľadať na mape.“

HELLO TAXI

Cenník tejto firmy tiež nájdete na internete, a to na stránke www.hellotaxi.sk. Cena za kilometer jazdy sa líši podľa toho, či si vozidlo stopnete na ceste alebo si jeho príchod dohodnete telefonicky. V prvom prípade zaplatíte 1,040€/km pri nástupe zo stanoviska aj mimo neho. Po telefonickej objednávke vás auto tejto spoločnosti zavezie za cenu 0,520 €/km. Nástupné je 1,30€ a minimálna prejazdená suma 4,50€. Príplatky si spoločnosť účtuje za klimatizované auto, combi vozidlo a časovanú objednávku. Každá z týchto položiek na požiadanie vás bude stáť 1€ k cene jazdného navyše. Odpoveď na e-mailovú otázku o cene prepravy na letisko znela, že sa pohybuje v hodnote približne 10€ v závislosti od dopravnej situácie.

A čo vravela naša respondentka na aplikáciu tejto taxislužby? „Pokiaľ nezadám všetky údaje, nepustí ma ďalej. Taxík sa dá cez aplikáciu objednať, ale neukáže cenu. Vlastne po zadaní údajov mi objednalo taxík, a hoci som zaklikla možnosť zrušiť objednávku, po 15 minútach mi volali, že ma taxík čaká na určenom mieste.

FUN TAXI

Informácie o jazdnom sú opäť dostupné na stránke taxislužby www.funtaxi.sk. Pri preprave v Bratislave aj mimo nej zaplatíte 1,16€/km. Pre telefonické objednávky platí suma 0,56€/km. Nástupné príplatky sa pohybujú v hodnote 1,32€ až 2,65€ v závislosti od lokality. Ak chcete klimatizované auto, vozidlo combi alebo prepraviť svojho zvieracieho kamoša, zaplatíte k jazdnému aj 1,32€ navyše. Minimálna hodnota objednávky musí byť 3,99€.

Čo sa týka aplikácie, spoločnosť uvádza, že ju možno využívať v smartfónoch s operačným systémom Android aj iOS. Našej respondentke sa ju však nepodarilo nájsť prostredníctvom internetového prehliadača ani v obchode s aplikáciami pre vymenované systémy, takže tu nám údaje chýbajú.

VB TAXI

Predposledná zo spoločností má na svojej stránke www.vbtaxi.eu najprepracovanejší spôsob vyhľadania ceny. Na uvedenej internetovej adrese má dostupnú kalkulačku, do ktorej si zadáte odkiaľ a kam sa chcete dostať. Potom len kliknete na možnosť vypočítať sumu a máte to hotové. Navyše si môžete doplniť aj ďalšiu adresu, takže nemusíte jednotlivé zastávky počítať osobitne. Na stránke sa vám okrem výslednej sumy zobrazí tiež počet prejazdených kilometrov, trasa a minimálne jazdné (3,90€). Pri vyhľadaných údajoch je tiež uvedená cena nástupného 1,30€, ktorá je vždy rovnaká – či do taxíka VB taxi nastúpite na stanovišti, zavoláte si ho vopred telefonicky alebo doň nasadnete hoci aj pred železničnou stanicou.

Zo stránky taxislužby VB TAXI sme sa teda presne a bez nutnosti túto trasu absolvovať dozvedeli, že za cestu zo železničnej stanice na Hviezdoslavovo námestie zaplatíme 3,90€. Za cestu z námestia na letisko si podľa nej zaplatíme 6,92€.

K takmer identickej sume sme sa dopracovali aj pri zisťovaní prostredníctvom aplikácie: „Ak nastúpim na železničnej stanici, na námestie sa dostanem za 3,90€. Odtiaľ na letisko ma to bude stáť 7,38€. Appka sa používa naozaj jednoducho, som spokojná.“

TREND TAXI

Cenník na stránke www.taxitrend.sk hovorí, že za kilometer jazdy v Bratislave zaplatíte 0,90€ a pri jazde mimo nej je cena dohodou. Minimálne jazdné pri využití vozidiel tejto taxislužby má hodnotu 3,85€ a nástupné 1,33€. Spoločnosť na stránke uvádza aj orientačné ceny pri jazde z autobusovej stanice Mlynské Nivy. Na železničnú stanicu vás cesta z tejto stanice vyjde na 4,80€ a na letisko 13€.

Presnejšiu sumu získala naša respondentka z aplikácie: „Zo železničnej stanice na Hviezdoslavovo námestie ma to vraj bude stáť 4,6€ a odtiaľ na lestisko10,5€. Píše sa však, že ceny sú orientačné a závisia od dopravnej situácie.

(Upozorňujeme, že vzorka taxislužieb v tomto článku bola vybratá náhodne a je to len časť taxislužieb pôsobiacich v hlavnom meste. Informácie boli zozbierané v mesiaci jún prostredníctvom poverenej osoby.) Buďte prvý