Pred 35 rokmi pár vyvolených telefonovalo s prvou „tehlou“

Prvý komerčne dostupný mobilný telefón uviedla na trh americká spoločnosť Motorola 21. 9. 1983. Vzhľadom k obrovským rozmerom sa model DynaTAC 8000x prezýval aj „tehla”. Za necelých 4000 dolárov si ho mohli dovoliť len tí skutočne bohatí. Napriek tomu išiel dobre na odbyt a v praxi ukázal, že princíp telefónu, ktorý je možné mať stále pri sebe, ľudí zaujal.

Motorola začala s vývojom mobilu a potrebnej infraštruktúry na prelome 60. a 70. rokov minulého storočia. Prvý funkčný prototyp uzrel svetlo sveta v roku 1973. A v ten istý rok v apríli predviedol vedúci divízie komunikačných systémov Motoroly Martin Cooper vôbec prvý hovor v mobilnej sieti. Pokým však bolo možné prístroj ponúknuť zákazníkom, uplynulo ďalších desať rokov, počas ktorých projekt zhltol okolo 100 miliónov dolárov. Dôvodom tak dlhého omeškania bola nutnosť pripraviť potrebnú infraštruktúru a vlastnú výrobu telefónu a prejsť schvaľovacím procesom u americkej federálnej telekomunikačnej komisie FCC.

Sériová Motorola DynaTAC 8000x sa tvarom pôvodnému prototypu zo začiatku 70. rokov veľmi podobala. Oproti nemu ale disponovala displejom z červeno svietiacich diód a bola a poznanie menšia. Aj tak nešlo o drobčeka: prístroj vážil 800 gramov, na výšku mal vyše 30 cm plus dlhú gumovú anténu. Prístroj dokázal byť na jedno nabitie na príjme maximálne osem hodín alebo sprostredkovať asi 30 minútový hovor. Napriek vysokej cene išla Motorola DynaTAC dobre na odbyt a pre niektoré profesie sa stala takmer statusovým symbolom. Na komerčný úspech výrobca zareagoval postupným uvádzaním ďalších verzii telefónu. Posledné, oproti originálu podstatne  vylepšené kúsky, zamierili do predaja až v roku 1994. V tej dobe už ale Motorola ponúkala novú radu telefónov MicroTAC. Tá, ako už názov napovedá, bola výrazne menšia a preslávila sa použitím vtedy neobvyklého dizajnového prvku – odklápacieho flipu, ktorý v zatvorenom stave prekrýval klávesnicu.

V 80. rokoch a v prvej polovici nasledujúcej dekády patrila Motorola k lídrom na trhu mobilných telefónov. Postupne však svoju pozíciu strácala, hlavne v prospech fínskej Nokie. Posledným veľkým úspechom Motoroly z hľadiska objemu predajov bol “véčkový” model Razr, vyrábaný v rokoch 2004 až 2007. Podľa niektorých zdrojov bol so 130 miliónmi predaných kusov vôbec najúspešnejším mobilom s roztváracou konštrukciou v histórii mobilného priemyslu. Nadviazať na úspechy Razru sa Motorole ale nepodarilo, a jej trhový podiel  odvtedy klesal. Podobne ako Nokia nedokázala udržať krok s nástupom inteligentných telefónov. V lete 2011 dlhodobo stratovú mobilnú divíziu Motoroly odkúpila spoločnosť Google, od ktorej ju v roku 2014 kúpila čínska spoločnosť Lenovo.

Zdroj: cas.adam.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý