Poznáte techniku Pomodoro? Môže sa stať kľúčom k zvýšeniu vašej produktivity

Trikov, ako si v dnešnom pretechnizovanom svete zachovať určitú mieru produktivity, nie je nikdy dosť. Technika Pomodoro je metódou, ktorá má potenciál pomôcť vám „prebojovať“ sa množstvom povinností s čo najväčšou efektivitou a sústredením.

Názov tejto techniky je odvodený od kuchynského časovača, ktorý zaviedol jej vynálezca, taliansky študent Francesco Cirillo. Počas svojho študentského obdobia totiž na meranie času svojej práce používal typický časovač v tvare paradajky. Stopovanie jednotlivých časových úsekov mu pomohlo zamerať sa na úlohy efektívnejšie a taktiež rýchlejšie prekonávať body vo svojich to-do listoch. Aj vy patríte medzi tých, ktorí neustále bojujú s prokrastináciou alebo sú zavalení povinnosťami? Možno aj práve vám táto technika zjednoduší život.

Čo je základom techniky Pomodoro?

Technika Pomodoro je jednoduchá: veľké projekty a úlohy si rozdelíte na menšie, čiastkové úlohy. Pracovať na nich budete počas jednotlivých časových intervalov, nazývaných “Pomodoros”. Medzi jednotlivými intervalmi vždy nasledujú prísne stanovené pauzy, ktoré vás majú motivovať k dokončeniu jednotlivých častí. Zároveň pri nich môžete krátko zrelaxovať – zacvičiť si, dať si niečo malé pod zub či zahrať si hru na smartfóne. Túto techniku si pochvaľuje veľké množstvo ľudí a vznikli o nej celé publikácie.

Vo všeobecnosti však táto metóda pozostáva z 25-minútových „pracovných“ úsekov, medzi ktorými sú vždy umiestnené 5-minútové pauzy. Po štyroch Pomodoros nasleduje dlhšia, zvyčajne 15 až 25-minútová pauza. Cieľom takéhoto rozdelenia práce je vyvolať snahu o čo najrýchlejšie dokončenie projektu, keďže činnosť je prerušovaná jednotlivými krátkymi prestávkami. Pracovné intervaly si môžete prispôsobiť podľa svojho pracovného tempa – neexistuje žiadny nesprávny spôsob vykonávania tejto techniky. Hlavnou myšlienkou je zvýšenie produktivity. Na meranie času môžete, podobne ako taliansky študent, používať kuchynský časovač, stopky alebo mobilné aplikácie, ktorých je v súčasnosti dostupných viac ako dosť. Dostupné sú taktiež rôzne online nástroje pre osobný počítač.

Technika Pomodoro – aké jej sú (ne)výhody?

Pointou tejto techniky je eliminovať rušivé vplyvy a zbaviť sa často zbytočného multitaskingu. Cieľom je zamerať sa na špecifické úlohy a predísť „vyhoreniu“. Na niektoré projekty sa však Pomodoro nedá uplatniť, čo je jeho čiastočnou nevýhodou.

Pomodoro je ideálna na plánovanie nových projektov, odpisovanie a čistenie emailov, drobné domáce práce a projekty a tiež na akékoľvek veľké projekty, ktoré je možné rozdeliť na menšie časti. Študenti túto techniku ocenia pri štúdiu či pri písaní seminárnych prác. Celkovo je ideálna na dokončenie projektov, ktorým sa neustále vyhýbame.

Naopak, nehodí sa na voľnočasové aktivity či projekty, ktoré nemožno prerušovať prostredníctvom prestávok, ako napríklad výskum alebo štúdium dokumentov.

Hlavným kľúčom je plánovanie

Ako sa pustiť do realizácie tejto metódy? Prvým dôležitým krokom je plánovanie. Budete na to potrebovať váš obľúbený poznámkový blok, či už v elektronickej alebo papierovej forme. Vytvorte si to-do list tak ako zvyčajne, avšak jednotlivé úlohy označte ako „Pomodoros“, na ktorých budete pracovať počas jednotlivých intervalov. Snažte sa čiastkové úlohy zorganizovať tak, aby ste jednotlivé projekty mali dokončené počas jedného štvorfázového Pomodora. Ak to nie je možné, nič sa nedeje – prispôsobte si intervaly tak, aby vám vyhovovali.

Najväčšou silnou stránkou tejto techniky je jej flexibilita. Ak čiastkovú úlohu dokončíte skôr, môžete v rámci toho istého pomodora začať pracovať na nasledujúcej; ak ju nestihnete dokončiť do 25 minút, môžete sa jej venovať po pauze tam, kde ste skončili. Čím viac budete využívať techniku Pomodoro, tým rýchlejšie sa naučíte efektívne plánovať svoje úlohy.

Zdroj: titulka, fotografiaBuďte prvý