Poznáte blahodarné účinky tekvicového oleja?

Tekvicový olej je ďalší z nevšedných olejov, ktoré majú na organizmus priaznivý účinok. Popri ľanovom, olivovom, alebo kokosovom oleji má aj tento olej mnoho priaznivých účinkov na zdravie človeka.

Vybrať si ten, ktorý je pre vás najvhodnejší, a ktorý vám pomôže v boji so zdravotnými problémami je niekedy dosť náročné. Najlepšie urobíte ak sa budete pri výbere orientovať podľa recenzií a odporúčaní, ktorých nájdete na internete dostatok.

Tekvica = tekvicový olej.

Tekvicový olej sa získava zo semiačok tekvice veľkoplodej. Za studena lisovaný olej si zachováva všetky dôležité živiny. Na výrobu 1 litra oleja je potrebných cca 2,5 kila semien tekvice. 

Táto plodina je známa už veľmi dlho, olej zo semien je novinkou,, ktorá sa vo svete objavila len nedávno. 

Tekvicový olej a účinné látky.

Tekvicový olej má tmavozelenú farbu a jemnú chuť. Obsahuje veľké množstvo fytosterolov a antioxidantov.

Fytosteroly – zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu do organizmu, pomôžu v problémoch s prostatou a zmiernia vypadávanie vlasov

Antioxidanty – zachytávajú v ľudskom tele voľné radikáli, výborná prevencia pred nádormi, posilňujú imunitu.

Ďalšími priaznivo pôsobiacimi látkami na organizmus je široké spektrum vitamínov a minerálov, ktoré nájdete v tekvicovom oleji.

Vitamín A – alebo beta-karotén udržuje zdravú pokožku, vplýva priaznivo na dýchacie cesty a zabraňuje tvorbe pigmentových škvŕn.

Vitamíny B1, B2 a B6 – podieľajú sa na metabolizme sacharidov, podporujú správne fungovanie srdca, svalovej hmoty, nervového systému, pozitívne vplývajú na vývoj kostry. 

Vitamín E – najdôležitejší vitamín, ktorý podporuje obranyschopnosť pokožky pred vonkajšími vplyvmi, UV žiarením, zlepšuje a urýchľuje hojenie rán, dodá pokožke vlhkosť a pružnosť.

Zinok, draslík, železo,  mangán, fosfor,… minerálne látky ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. 

Účinky tekvicového oleja

Tekvicový olej patrí svojim pestrým zložením účinných látok medzi najkvalitnejšie prírodné oleje. Pomôže vám pri rôznych problémoch.

  • Priaznivo vplýva na prostatu
  • Zabraňuje ukladaniu zlého cholesterolu
  • Znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje cirkuláciu krvi 
  • Zlepší pamäť aj koncentráciu
  • Pomáha pri zápaloch močových ciest
  • Je vhodný pri kardiovaskulárnych problémoch
  • Zabraňuje (prípadne zmierňuje) vypadávanie vlasov, lámanie nechtov
  • Výrazne zlepšuje stav pokožky, zabraňuje tvorbe pigmentových škvŕn
  • Je vhodnou prevenciou pred nádormi, zabraňuje (spomaľuje) ich rastu

Tekvicový olej podporuje chudnutie. Zrýchľuje metabolizmus, detoxikuje ho a vďaka nemu sa tuky v tele rýchlejšie spaľujú. 

Použitie tekvicového oleja.

Tekvicový olej môžete pokojne použiť v studenej kuchyni. Pri príprave šalátov, jogurtov, omáčok, nátierok, alebo majonéz. V žiadnom prípade ho nepoužívajte na vyprážanie, alebo smaženie – všetky jeho cenné zložky by ste teplom len zničili a nedočkali by ste sa žiadnych účinkov na zdravie.

Aby sa dostavili požadované účinky na zdravie je vhodné denne zjesť 2 polievkové lyžice oleja (jednu ráno, druhú večer).

Tekvicový olej je vhodný aj na použitie zvonka.

Vlasové zábaly z tohto oleja vaše vlasy rozžiaria a zjemnia

Masáž – pleťová maska – pokožku hydratuje, získa tak pružnosť, pevnosť a elasticitu. Obmedzí tvorbu pigmentových škvŕn. Olej je vhodný hlavne na suchú pleť

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý