Počuli ste už o termíne „biohacking“? Zistite s nami, o čo ide!

Termín „biohacking“ môže znieť šialene, zaujímavo či neznámo. O čo ide? Tento pojem vyjadruje to, ako sa stať najlepšou verziou seba samého. Stále sa strácate? Poďme sa teda spolu pozrieť na obsah tohto zatiaľ celkom neznámeho slova a priblížiť si, čo znamená stať sa najlepším, akým len môžete byť.

Ako charakterizovať BIOHACKING?

Biohacking je akýmsi vedomým a aktívnym prístupom k vlastnému životu a biológii. Nejde o žiaden výmysel, ide o termín, ktorý bude zrejme u nás čím ďalej, tým viac používaný a budeme o ňom zrejme ešte veľa počuť. Uvedieme si príklady zo života. Váš stav tela či mysle pred tým, ako si dáte kávu, je ospalý, neprebudený, spomalený, bez energie. Po tom, ako kávu vypijete, sa cítite prebudený, plný energie, zrýchlený. Jediný rozdiel medzi týmito dvoma stavmi je káva vo vašom žalúdku.

Ďalším z príkladov môže byť hudba. Vypočujete si pomalý, pokojný, možno ospalý jazz. Ako sa budete cítiť? Čo ak si vypočujete dynamické techno, ktoré doslova rozpumpuje vaše srdce? Počujete, vidíte, cítite tie rozdiely? Všetko závisí od toho, čo dáme do svojho žalúdka, čo dáme do svojich uší. Do svojej hlavy, do svojho tela. Všetko to vkladáme doslova do svojej „biológie“ tela.

Ako ľudia, či ako človek sme jeden komplex. To, čo do seba vkladáme, čo prijímame, ovplyvňuje to, čo z nás vychádza, čo sme schopní zrealizovať. A nehovoríme len o vylučovaných látkach z tela. Ide aj o naše správanie, zdravie, vystupovanie vo všetkých sférach života. Keď si rozoberieme priamo termín „biohacking“, ide v podstate o „šprtanie sa“ do niečoho živého a do toho, ako to funguje.

Žitie v súlade so svojím telom, mysľou, vlastnou bio

Je dôležité uvedomiť si, čo všetko dokáže ovplyvniť náš deň. Preto je dobré rozlíšiť 4 dôležité oblasti, ktoré majú dosah na našu dennú produktivitu. Oblasti sú teda – fyzická, emočná, mentálna a spirituálna. Do tej prvej fyzickej spadá energia, výživa, doplnky a wellness. Do emočnej patrí EQ, vzťahy, zvládanie stresu a koherencia. Tretia skupina je mentálna oblasť a zahŕňa nastavenie mysle, sústredenosť a produktivitu a štvrtá skupina je založená na spiritualite, a teda je v nej zmysel života, prítomnosť, vízie a uvedomelosť.

Nejde však dokopy o niečo ezoterické, je to čisto o nastavení seba samého na iné zmýšľanie o osobnom rozvoji či poznaní vlastnej identity. Biohackeri sa nesťažujú na stres, ktorý nemôžu ovplyvniť, alebo na iných ľudí. Riešia práve to, aký prístup zvolia k tomu, čo je, k danej realite. Správny biohacker sa snaží vytvoriť si život podľa vlastných predstáv podľa daných možností, ktoré má. Ako prvé a dôležité je nastavenie mysle, práca s emóciami, strachom a až potom je na rade správna životospráva.

Aké sú základné techniky dosiahnutia úspešného biohackingu?

V prvom rade sa treba zbaviť faktorov, ktoré nám uberajú energiu. Dôležitú rolu v tom zohráva potrava. Sladkosti, cukor, spracované potraviny… všetko toto nám nepridáva na tom, aby sme sa cítili sviežo a pokojne. Čo tak vyskúšať pre začiatok obmedziť cukor? Skúste sa zamerať na nespracované zdravé potraviny, zeleninu, zdravé tuky, kvalitnú kávu, čokoládu, čaj. Na všetky potraviny, ktoré vám dodajú tú správnu vitalitu.

K potravinám patria aj vitamíny a minerály. Nastavte si pre seba príjem tých, ktoré vám primárne chýbajú, ale aj tých, ktoré by ste mali svojmu telu dopriať prirodzene. Ide napríklad o Omega 3, vitamín D, magnézium či zinok. Ak ste aktívny a cvičíte, zvážte aj príjem BCAA aminokyselín či napríklad kreatínu a B vitamínov.

Krok číslo tri – spánok. Je to tak. V biohackingu je spánok naozaj kľúčový faktor. A nemusí byť, ako všade čítate, osemhodinový. Stačí, aby bol kvalitný. Zbavte sa modrého svetla z displeja smartfónu, do ktorého pred spaním určite radi dennodenne pozeráte.

Eliminujte stres a myšlienky v hlave, skúste si svoje pocity zapisovať. Pamätáte si „mysľomisu“ z Harryho Pottera? Áno, môžete si zapisovať napríklad denník. Meditujte. Zvoľte si svoj obľúbený spôsob meditácie, ktorý vás robí šťastným. Či už ide o jogu, kde si dokážete precvičiť správne dýchanie a uvoľniť napätie v tele.

Niekomu sa možno lepšie medituje pri behu, pri športe alebo len tak ležte a vizualizujte. A možno toto všetko okoreňte ešte ľadovou sprchou alebo kúpeľom, otužovanie je výborným spôsobom, ako taktiež vedome dýchať. Vyskúšajte na sebe dané techniky aspoň nejaký čas a uvidíte, čo s vami tento experiment urobil.

Určite stále viac ľudí sa bude snažiť priblížiť biohackingu, pretože súčasný hektický a uponáhľaný spôsob života doháňa ľudí do stresu a do stavu, keď už skutočne musia premýšľať, či dokážu takto pokračovať ďalej, naozaj nevedia nájsť spôsob, ako upokojiť svoje telo a myseľ a ako nastaviť pohľad na svet trošku inak. Skúste sa aj vy zamyslieť nad „biológiou“ vlastného ja a položte si otázku: „Dokážem sa aj ja pokúsiť spomaliť a stať sa najlepšou verziou seba samého?“

Zdroj titulky: facebook.com

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý