Picassova Sediaca žena v modrých šatách bola vydražená za 45 miliónov dolárov!

Sediaca žena v modrých šatách bude odteraz už sedieť v jej novom domove. Jeden z najslávnejších portrétov od Pabla Picassa pomenovaný Femme assise, robe bleue, bol prednedávnom vydražený za neuveriteľných 45 miliónov dolárov! Christie’s auction house vyhlásil, že toto umelecké dielo bolo predané v polovici mája na aukcii v New Yorku. Cena pred predajom bola odhadovaná v rozmedzí od 35-50 miliónov dolárov. 

Pred samotnou dražbou vyhlásil Francis Outred, predseda aukčnej spoločnosti a znalec v oblasti povojnového a súčasného umenia: “Plne očakávame, že sila tohto obrazu a jeho pozoruhodný príbeh chytia srdcia a mysle našich globálnych zberateľov majstrovských diel tohto umelca.” Tak sa aj stalo.

Príbeh o tejto osobnej a jedinečnej olejovej maľbe je všeobecne známy. Sediaca dáma bola namaľovaná 25. októbra 1939 na Picassove 58. narodeniny a zobrazuje španielsku milenku umelca Doru Maar, ktorá bola fotografkou, umelkyňou a Picassovou najvýznamnejšou múzou v jednom.

Picassov priateľ a obchodník s umeleckými dielami, Paul Rosenberg, bol pôvodným majiteľom tohto diela, kým ho v roku 1940 nezabili francúzski nacisti. Dielo však bolo napokon zachránené francúzskymi odporcami nacistov vo vlaku na ceste do Nemecka.

Jedným z tých, ktorí napomohli zabráneniu pokusu nacistov odstrániť naozaj veľké množstvo umeleckých diel z Francúzska pred koncom vojny bol Alexander Rosenberg, syn Paula Rosenberga. Po invázii do Francúzska v roku 1940 vstúpil do slobodných francúzskych síl a stal sa poručíkom druhej obrannej divízie. A práve on viedol čatu deviatich mužov, ktorým sa podarilo zastaviť vlak.

Picasso zároveň drží svetový rekord za najdrahšie umelecké dielo predané v aukcii. Jeho Lex femmes d’Alger sa totiž v roku 2015 predala za 179,4 milióna dolárov práve v spoločnosti Christie’s v New Yorku.

Zdroj:celebritynetworth.com

Aj keď preferujem luxus v duši, rada sa kochám peknými vecami, ktoré sú často skvelou inšpiráciou či motiváciou. Nedokážem žiť bez písania, kávy a kníh. Verím, že sny sa môžu stať skutočnosťou, no nikdy to nepôjde ľahko, pretože najlepšie veci si musí človek zaslúžiť!Buďte prvý