Peter Kožár-majiteľ e-shopu Toptime.eu: “Internetové podnikanie sa nedá robiť ako bokovka” – Rozhovor

toptime_symbolInternetový obchod Toptime.sk je jeden z mála e-shopov na Slovensku a v Čechách, ktorý predáva hodinky autorizovaným spôsobom. Spoločnosť vznikla v roku 2009 s cieľom predávať hodinky od nemeckých a švajčiarských výrobcov. Na to, čo znamená byť autorizovaným predajcom, aké sú výhody a nevýhody nakupovania cez internet a ako vybudovať najväčšie hodinárske fórum na Slovensku, sme sa pýtali majiteľa internetového obchodu Toptime.sk, Petra Kožára. 

Prečo kroky absolventa  práva viedli k prevádzkovaniu internetového obchodu s hodinkami?

Podstatu vidím v tom, že som nemal po strednej škole vyjasnené, čo vlastne chcem robiť ďalej. Matematiku som nemal veľmi v obľube, tak mi raz otec povedal, aby som išiel na právo. Tam vraj matematika nie je.. Otca som poslúchol, avšak na škole som zistil, že to nebude to „pravé orechové“ pre mňa. Navyše, aj keď som študoval na dennom štúdiu, tak tých seminárov a prednášok bolo pomerne málo. Právo je škola, ktorú môžete študovať aj pod stromom. Stačí sa iba nabifľovať zákony. A keďže som nevedel ako naložiť s voľným časom, tak som začal uvažovať, že by som robil niečo čo ma bude baviť. Najprv ako hobby.

Zdroj: archív Toptime.sk

Aké boli začiatky?

Začiatky boli celkom bezstarostné. Rodičia mi ako študentovi VŠ posielali peniažky na živobytie, takže som nemusel riešiť žiadne existenčné problémy. Navyše, internet je úžasný práve v tom, že nemusíte mať vo vreckách milióny, aby ste mohli s niečím začať. Hosting a doména stoja okolo 50 až 100 € ročne. Aj dnes sa stále zameriavam hlavne na internetový predaj. Mám však malý a útulný showroom v srdci Slovenska (Zvolen), kde je vystavených pár hodiniek a kde môžem mojim klientom ponúknuť kávu alebo sa v kľude porozprávať o kráse mechanických hodiniek.

Konkurencia podobných e-shopov je aj teraz veľmi vysoká. V čom ste sa líšite?

Dovolím si tvrdiť, že sú to práve produkty a služby, ktoré svojim zákazníkom ponúkam. Snažil som sa priniesť na slovenský trh nové hodinárske značky, ktoré sú niečím zaujímavé, pričom ponúkajú vynikajúci pomer ceny a kvality. Nejde teda o lacné módne hodinky, ale ani o luxusné značky, ktoré majú zväčša zbytočne nafúknuté ceny pre svoj neskutočne drahý marketing a reklamu. Je to taký middle-class. Hlavne mechanika.

Čo sa týka poskytovaných služieb, snažím sa docieliť, aby sa to všetko u mňa neskončilo nákupným procesom. To nie je hlavný cieľ. Aj potom pozývam mojich zákazníkov na rôzne výstavy a podujatia alebo ich informujem o novinkách vo svete hodiniek alebo v mojej ponuke. Záručný a pozáručný servis sú samozrejmosťou.

Nákup cez e-shop má svoje výhody, ale aj nevýhody. Zákazník očakáva výrazne nižšie ceny hodiniek ako v kamenných predajniach. Ako je to u vás?

Nie som ten typ podnikateľského „žraloka“. Nejde mi o boj s konkurenciou. Idem si svojou vlastnou cestou a tá určite nie je formou zliav. Svoju prácu si cením a preto viem, že zľavová politika nikam nevedie. U mňa si kúpite hodinky za plnú cenu, ale ak sa s nimi stane niečo o štyri alebo päť rokov, môžete mať istotu, že ich znovu uvedieme do pôvodného stavu. Každý podnikateľ, ktorý sa chce svojmu podnikaniu venovať seriózne a nie iba na jednu-dve sezóny, vie, že musí dostať za svoju námahu plnú cenu, aby potom tie peniažky ostali aj na prípadný servis alebo ostatné poskytované služby. Navyše, marže na niektorých mojich značkách nedosahujú ani zďaleka marže predajcov hodiniek z Číny, takže niekedy nie je z čoho zľavovať.

Na svojej stránke uvádzate, že ste autorizovaným predajcom všetkých značiek, ktoré máte v portfóliu. Čo to znamená?

Znamená to, že hodinky ako aj ostatné príslušenstvo nakupujem priamo od výrobcov alebo oficiálnych distribútorov značky. Iba tak Vám potom viem zaručiť, že v prípade nejakého problému dokážem zabezpečiť náhradný diel alebo servis priamo od zdroja! Niektorí tzv. „grey market“ obchodníci nakupujú svoje produkty kade-tade.. Mnohokrát však ide o použité, obnovené alebo dokonca falošné hodinky! To sa Vám u mňa nemôže stať, keďže hodinky ku mne putujú priamou cestou z továrne.

V súčasnosti ste autorizovaným predajcom 14 hodinárskych značiek. Podľa čoho vyberáte značky?

Mali by spĺňať viacero atribútov. Hlavnými sú napríklad:

  • nová značka na Slovenskom trhu
  • už spomínaný skvelý pomer ceny a kvality, ktorú za danú cenu zákazník dostane
  • určitá unikátnosť

Pre väčšinu značiek v mojej ponuke mám vybavenú exkluzivitu (Steinhart, Aquadive, Squale, Archimede, Dwiss, pozn. red.) teda som jediný na Slovenskom trhu.

Najnovšie vám pribudla nemecká značka Damasko. Prečo práve Damasko?

Po tejto značke som poškuľoval už hádam od začiatku vzniku firmy. Je to však značka, ktorá nedá svoje zastúpenie hocijakému internetovému predajcovi. Takéto značky už väčšinou požadujú kamennú predajňu ako aj určitý servis služieb. Takže to chcelo určitý vývoj, ktorým som si prešiel. No a keďže som ich posledné dva roky neustále bombardoval mojimi dotazmi, asi ich to už prestalo baviť, a tú značku mi napokon dali:-)

Značka Damasko je relatívne mladá (20 rokov existencie, pozn. red.), avšak za ten krátky čas už majú na konte viac ako 70 patentov! Hodinky majú typický nemecký strohý dizajn avšak sú technologicky veľmi vyspelé a ich top modely sa vyrábajú až z 90 % inhouse, teda v ich vlastnej produkcii. To je na tak mladú značku skutočne úctyhodné číslo, za ktorým stoja investície a vývoj rádovo v miliónoch EUR. Ak by som mal spomenúť pár z ich hlavných predností, určite by to boli špeciálne tvrdené púzdra, ktoré sú 4-násobne odolnejšie ako bežná oceľ, keramické ložiská pod lunetou alebo špeciálny  patentovaný systém permanentného mazania korunky. Perličkou na torte je kremíkový vlások alebo krokové kolo. Kremík je veľmi stabilný materiál. Môžete ho naťahovať, ale stále sa vráti do tej istej polohy. Navyše je antimagnetický.

DSC05748

Zdroj: archív Toptime.sk

Na zakúpené hodinky poskytujete 3-ročnú záruku, no podľa zákona  nemúsite. Prečo?

Mojím produktom verím, preto som si dovolil poskytnúť aj takúto predĺženú záruku. A zákazníci môžu mať istotu, že tri roky budú mať s hodinkami pokoj. Toptime, s.r.o. však začala fungovať už v roku 2009 a dodnes bolo tých opráv iba pár, takže by som kľudne mohol poskytovať aj dlhšiu záručnú dobu.

Na čo by mal myslieť internetový predajca, ešte predtým než sa rozhodne spustiť e-shop s hodinkami?

Pokiaľ to s internetovým podnikaním myslí vážne, mal by si uvedomiť, že sa to nedá robiť ako bokovka, ktorá občas niečo „hodí“.. Je to podnikanie ako každé iné, takže platí, koľko času a energie do neho investujete, toľko sa Vám aj vráti. Ja sám napríklad niekedy pracujem aj po večeroch – aj keď moja hlavná výhoda tkvie v tom, že je to zároveň moje hobby, takže to tak už ani neberiem.

K akej značke máte najbližší vzťah?

Všetky moje značky sú mi blízke, inak by som ich neponúkal. Sám som napríklad vlastnil tri modely od Squale. Ale mojou srdcovkou je nemecká značka Steinhart. Ide o hodinky dostupné pre každého, kto chce niečo viac ako obyčajné „baterkáče“. S majiteľom značky mám veľmi dobrý vzťah, pomerne často si telefonujeme. Problém však vidím v tom, že na mnoho modelov sa dlho čaká – väčšinou až dva mesiace ale výnimkou nie je ani jeden rok! Určite to však stojí za to.

IMG_1360

Zdroj: Peter Smolka

Aktuálne mám v pláne vyrobiť vlastnú 100 kusovú limitovanú sériu od Steinhartu. Pôjde o pilotky s malým lietadielkom, pričom ako sekundová ručička bude slúžiť vrtuľka lietadla. Taký zaujímavý detail. Vzhľadom na vyťaženosť výrobcu sa tejto peknej limitky dočkám pravdepodobne až budúci rok.

steinhart-corsair-le (1)

Zdroj: archív Toptime.sk

Podarilo sa Vám na Slovensku vytvoriť najväčšie fórum o hodinkách – hodinkomania.sk, ktoré zbližuje všetkých ľudí, ktorým hodinky hovoria viac ako len čas. Ako vznikla táto myšlienka?

Za túto myšlienku sa musím poďakovať pánovi Sivekovi z českého Chronoshopu. Ten mi pri jednom rozhovore vnukol myšlienku, že nechápe, prečo s tým na Slovensku ešte nikto nezačal, keďže tam u nich v Čechách funguje rovnaké fórum s pomerne veľkým úspechom. Tak som to skúsil a skutočne to išlo tak nejak samo. Asi je dôležité nájsť určitú medzeru na trhu a potom do toho nepotrebujete ani vrážať žiadne veľké peniaze. Samozrejme, stále by som mohol povedať, že sa to iba rozbieha a ešte je na čom pracovať.

Zúčastnujete sa výstavy Baselworld?

Samozrejme, už teraz mám aj s manželkou (zamestnanec Toptime, s.r.o., pozn. red.) zakúpené letenky. Osobne však mám radšej komornejšie výstavy ako je napríklad Viennatime. Tam si totiž môžete hodinky aj „ohmatkať“, pričom v Bazileji je zväčša všetko zasklené.

Navštívili ste už nejakú hodinársku manufaktúru?

Asi dvesto.. ale iba cez rôzne odborné časopisy a YouTube:-) Zatiaľ som na to bohužiaľ nemal príležitosť.

Ake boli Vaše prvé hodinky?

Modré Casio G-Shock na nylónovom remienku so suchým zipsom. Dodnes by som ich nemal problém nosiť. G-Shocky od Casia sú samostatnou kapitolou a výbornou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú lacné, spoľahlivé a vysoko-odolné hodinky.

IMG_5188

Zdroj: Archív Toptime.sk

Ktoré hodinky sú Vaše najobľúbenejšie a prečo?

Konkrétny model Vám nepoviem, pretože nemám ani jednu hodinársku „modlu“. Páčia sa mi pilotské ale aj elegantné modely od IWC alebo napríklad značka Panerai. Spomedzi mojích značiek už spomínané Steinharty, napríklad model Nav B Chrono II, avšak tie veľmi nenosím, pretože sú mi pomerne veľké. No a na Vianoce, by som si rád zaobstaral model Damasko DC 56.

Chystáte na Vianoce pre zákazníkov niečo špeciálne?

Na spomínanom fóre www.hodinkomania.sk nájdete od 1. decembra adventný kalendár so zaujímavými ponukami. Pôjde však skôr o podporu pre členov fóra ako o nejaké hromadné zľavy. Členom fóra sa však môže stať každý.

Ako trávite voľný čas?

S rodinkou, mám malého synčeka, takže sa mám komu venovať. Zvyšný voľný čas mi väčšinou zaberie počítač. Keď robíte internetový biznis, zväčša Vás to tam ťahá, aby ste zistili, čo sa udialo nové, čo nové majú hodinkomaniaci a pod.

Aké sú Vaše plány do budúcna?

Stále si hovorím, že by som chcel serióznu kamennú predajňu s výkladom niekde v Bratislave, no keď sa pozriem na podnikateľskú realitu u nás na Slovensku, som celkom rád, že nemusím riešiť problémy s tým spojené. Uvidím, čo mi osud nachystá..

Ďakujem za rozhovor.

Rozhovor bol autorizovaný a nedošlo k dodatočným úpravám zo strany Petra Kožára.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý