Patril medzi najinteligentnejších slovanských vojnových stratégov: Georgij Žukov

Bol jedným z tých, ktorí vedeli vyhrať bitky nie vďaka hrubej sile, ale vďaka skvelej taktike a strategickému mysleniu.

Georgij Žukov – vždy vyzdobený generál Sovietskeho zväzu, ktorý je všeobecne považovaný za jedného z najväčších vojenských taktikov Druhej svetovej vojny. Žukov velil sérii zásadných bitiek, predovšetkým Bitke o Berlín, ktorá ukončila nacistický režim a vojnu v Európe, píše slavorum.org.

Narodil sa v chudobnej roľníckej rodine, ako 13-ročný prvýkrát prišiel do Moskvy, aby študoval obchod s kožušinami. 13-hodinová denná výučba z neho urobila jedného z najlepších učňov v danom odbore. Čoskoro začal preto pracovať v obchodoch s kožušinami na slávnej moskovskej ulici Tverskaya. Jeho úspešná kožušnícka kariéra netrvala dlho. Keď mal 19 rokov, naverbovali ho Rusi. Bez akejkoľvek vojenskej prípravy sa však z neho stal vynikajúci vojak a zakrátko ho povýšili na dôstojníka. Velil rôznym vojenským plukom a absolvoval aj školu jazdectva.

Prvýkrát zvíťazil v boji pri rieke Chalchyn v roku 1939. Bola to rozhodujúca bitka, v ktorej prehrali Japonci. Za toto víťazstvo získal vyznamenanie a titul Hrdinu Sovietskeho zväzu. Naplno sa však ako stratég prejavil v roku 1940, keď bránil Leningrad, Stalingrad a Moskvu tým, že presne predpovedal pohyby a manévre nepriateľa. 

Žukov velil aj vo finálnom protiútoku Sovietskeho zväzu v prípade Nemecka a okupácie Berlína v roku 1945. Stalin ho však kvôli jeho obľube u ľudí nemal rád. Po skončení Druhej svetovej vojny Žukova vytlačili čo najďalej od Moskvy. Po smrti Stalina sa však stal ministrom obrany a túto pozíciu si udržal až do vylúčenia Chruščovom. Zomrel v roku 1974 na následky mŕtvice a proti svojej vôli bol spopolnený. V roku 1996 vznikol rád G.K. Žukova ako štátna cena Ruskej federácie.

Zdroj: adam.cas.sk

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý