Otestovali sme najnovší notebook od ASUS v cene ojazdeného auta (Recenzia)

Naše hodnotenie

Najnovší herný notebook Asus G752VT je veľký, objemný a drahý. Dostal 17,3-palcový Full HD displej a špeciálny dizajn inšpirovaný stíhačkami Stealth Fighter. Je nabitý kvalitným hardvérom a cena presahuje hranicu 3 000€.

Zariadenie nám po dizajnovej stránke pripomínalo ťažký tank. Hmotnosť 4,5 kg bolo pri prenášaní naozaj cítit. Ide o  takmer dvakrát vyššiu hmotnosť ako pri konkurenčnom notebooku Gigabyte P35V5 (2,3 kg). Zadná časť bola úplne prepracovaná a rozšírená tak, aby vyhovovala novému chladiacemu systému. Znamená to, že model G752 je väčší ako priemerný notebook s uhlopriečkou 17,3 palca.

Asus ZenBook UX330UA: Excelentný ultrabook, ktorý musíte mať

Notebook dostal naozaj skvelý dizajn. Agresívne ostré výfukové otvory kontrastujú s prvotriednym medeno hliníkovým šasi. Pokiaľ ide o kvalitu spracovania, už len samotná hmotnosť spôsobuje, že je notebook naozaj pevný. Pokiaľ ide o konektivitu, G752 má všetko, čo by ste mohli potrebovať. Na pravej strane je 3,5 mm konektor pre slúchadlá a mikrofón, USB 3.1 typu C, dva porty USB 3.0, mini DisplayPort, port HDMI a gigabitový ethernetový konektor. Na lavej strane je zámok Kensington, dva USB 3.0, jednotka Blu-ray a čítačka kariet SD.

Klávesnica a Trackpad

G752 má dostatok priestoru na plnohodnotnú klávesnicu s numerickou castou. Chicklet klávesy sú vhodne rozmiestnené a celkom pohodlne sa na nich píše. Trochu nám však prekážal neštandardný font, ktorý bol navyše menší ako je zvykom. Ak používate notebook v noci, príde vám vhod cervené podsvietenie. S trackpadom sa nám pracovalo velmi dobre. Je velký a na prenosný počítač so systémom Windows pracuje prekvapivo citlivo.

Úložný priestor

Model G752 je dostupný v rôznych konfiguráciách, pričom všetky modely obsahujú primárny SSD disk a jeden sekundárny pevný disk. Takéto riešenie pre ukladanie dát je ideálne. Nakoľko je systém Windows 10 nainštalovaný na rýchlom SSD, je notebook naozaj veľmi svižný. Rýchlo sa zavádza a pri otváraní súborov a spúšťaní programov nečakáte. Väčší pevný disk možno použiť na ukladanie väčších súborov a hier. Rýchlosť SSD je impozantná. Rýchlosť čítania predstavuje 1 181 Mb/s a rýchlosť zápisu 130 Mb/s. Vysoké rýchlosti čítania boli dosiahnuté vďaka novému rozhraniu NVMe.

Asus G752VT – Displej

Použitý 17,3-palcový displej je jedným z najlepších, aký sme kedy na prenosnom ci hernom počítači videli. IPS panely poskytujú dobrú reprodukciu farieb, veľmi dobrý jas a pozorovacie uhly. Okrem toho má panel matné vyhotovenie a poskytuje plné 1080p rozlíšenie. Nechýba technológia NVIDIA G-Sync a vysoká obnovovacia frekvencia 75 Hz, ktorá umožňuje lepšiu navigáciu na pracovnej ploche, plynulejšie prehliadanie webových stránok ci hladšie hranie hier. Extra 15 Hz na typickom 60 Hz displeji síce nie je v porovnaní s bežnými 120 Hz monitormi veľa ale stále ide o výrazné vylepšenie.

Možno bude niekto namietať, že rozlíšenie 1080p je v porovnaní s 1440p alebo 4K krokom späť. Nižšie rozlíšenie je pre herný notebook lepším riešením, nakoľko umožňuje mobilnej grafickej karte pracovať efektívnejšie. Pokrytím 86% z farebného gamutu sRGB je model G752 porovnateľný s väčšinou ostatných herných notebookov. Jeho IPS displej je však oveľa lepší a presnejší ako TN panel, na strane druhej sa priveľmi nehodí na fotografické účely a strih videa. Nižší kontrastný pomer 886: 1 predstavuje priemer. Bezpochyby však ide o jeden najlepších displejov na trhu.

Výkon

Pokiaľ uvažujete o kúpe tohto notebooku, mali by ste vedieť, že existuje v troch verziách ako G752VL, G752VT a G752VY s grafickými kartami Nvidia GeForce GTX 965M, 970M a 980M. Model G752VT, ktorý sme mali k dispozícii obsahoval najnovší procesor Core i7-6700HQ s procesorom Intel Skylake, Nvidia GeForce GTX 970M a 64 GB pamäte DDR4 RAM spolu s 128GB SSD a 1TB pevným diskom. Tieto hodnoty hovoria samé za seba.

Batéria

Miernym sklamaním bola výdrž batérie. Pri sledovaní filmov z Netflix, vydržal notebook jednu hodinu s jasom nastaveným na 50%. Veľmi ľahko sa preto môže stáť, že dvojhodinový film na tomto notebooku nedopozeráte. Pri bežnom používaní, vrátane sledovania videí YouTube, prehliadania rôznych webových stránok a používania niektorých Office aplikácií, vydržal G752 niečo menej ako tri hodiny. Samozrejmosťou by preto malo byt hranie hier iba s pripojenou nabíjačkou.

Celkové hodnotenie

Asus G752VT je pozoruhodným, hoci nepraktickým herným notebookom. Svojim brutálnym výkonom a špecifikáciami valcuje konkurenciu. Poradí si s väcšinou dnešných hier, ktoré si plynule zahráte pri  najvyšších detailoch. Bezpochyby najviac sa nám páčil displej. Preteky v etapách Dirt Rally bežali neuveriteľne hladko a to aj vďaka vysokej obnovovacej frekvencii a G-Sync. Ak vám nevadia väčšie rozmery a obzeráte sa po výkonnom hernom notebooku, toto herné delo jednoznačne odporúčame.

Plusy

  • výborný IPS displej,
  • G-Snyc, frekvencia 75 Hz,
  • vysoký výkon,
  • dizajn

Mínusy

  • náchylnosť veka displeja na poškriabanie,
  • vysoká hmotnosť,
  • vysoká cena

Cena:  cca. 2.000 – 4.000 EUR v závislosti od konfigurácie

Zapožical: Asus Slovensko

Hodnotenie

Rýchle automobily a jachty, drahé nehnuteľnosti a dovolenky, ale aj špičková spotrebná elektronika pre náročných.Buďte prvý