Oris Sixty Five: Cenovo dostupné hodinky s 50-ročnou históriou

Značku Oris na našom portáli predstavovať nemusíme. Ako viete, ide o menšiu švajčiarsku značku s mottom „Skutočné hodinky pre skutočných ľudí“.

V poslednej dobe viaceré uznávané značky prichádzajú s reedíciami svojich starších (vintage) modelov s menšími obmenami. Značka Oris  nám v roku 2015 predstavila novinku v podobe potápačských hodiniek s nádychom vintage – Oris Divers Sixty-Five.

Oris Sixty-Five Divers

Oris Sixty-Five Divers

Prečo sa spoločnosť Oris rozhodla znovu uviesť práve tieto hodinky ? Oris sa vrátil o 50 rokov a pripomenul nám svoje ikonické a v tom čase veľmi populárne potápačské hodinky. Vzhľad týchto hodiniek sa oproti pôvodnému modelu (ako môžete vidieť na obrázku) trochu zmenil.

Oris Sixty-Five Divers

Oris Sixty-Five Divers 2015 vs. Oris Sixty-Five Divers 1965

Puzdro hodiniek s priemerom 40 mm je vyrobené z antikoróznej antikoru. Sklíčko je vyrobené zo zakriveného zafíru, aby sa zachoval pôvodný dizajn. Z vnútornej strany sklíčka je nanesená antireflexná vrstva, aby sa predišlo odleskom a aby sa zvýšila čitateľnosť pod vodou.

Dizajn nového modelu je veľmi podobný originál u zo 60. rokov. Medzi tohtoročným a pôvodným modelom je však niekoľko rozdielov. Starší model Oris 1965 Diver sa vyrábal z mosadze, jeho sklíčko bolo z plexi kryštálu a ich luneta sa dala otáčať do oboch strán.

Novinka má  zahnuté zafírové sklíčko, puzdro z ocele a hliníkovú lunetu. Perfektným počinom zo strany výrobcu bolo presunúť dátum na šestku a zmeniť farby okienka s dátumom z bielej na čiernu, čo dodalo hodinkám symetrickejší vzhľad.  Luminova na novom modeli je na prvý pohľad svetložltá a nazýva sa „Light Old Radium“.

Oris Sixty-Five Divers

Oris Sixty-Five Divers

Oris Divers Sixty-Five sú vodotesné do hĺbky 100 metrov (čiže 330 stôp). Nepatrím k nadšencom potápania, ale myslím si, že väčšia vodotesnosť by týmto hodinkám neuškodila, keďže ide o potápačské hodinky. Korunka sa skrutkuje. Vnútri tiká automatický kaliber Oris 733, čo je vlastne modifikovaná Sellita SW 200 – veľmi dobrý a spoľahlivý strojček. Tento kaliber má rezervu náťahu 38 hodín a frekvenciu 4 Hz. Taktiež ponúka možnosť hackingu sekundovej ručičky a možnosť ručného náťahu a rýchleho nastavenia dátumu.

Pri kúpe je na výber niekoľko remienkov: čierny NATO nylonový remienok alebo čierny gumený remienok s oceľovou sponou.

Oris Sixty-Five Divers

Oris Sixty-Five Divers

Hodinky Oris Sixty-Five Divers sú pekným počinom od tejto uznávanej značky. S veľkosťou 40 milimetrov sa trošku vymykajú klasickým hodinkám Oris na potápanie, ktoré bývajú oveľa väčšie. Sme však radi, že spoločnosť Oris vyrobila hodinky aj pre ľudí, ktorí dávajú prednosť menším hodinkám.

Ich cena je 1 800 €. Za pekný, jednoduchý dizajn v štýle vintage a spoľahlivý strojček, ktorý tieto hodinky ponúkajú, to rozhodne nie je veľa.

Zdroj: ichrono.sk, oriswatches.comBuďte prvý