Originál životopisu 18-ročného Steva Jobsa poputoval do dražby

Otec technologického gigantu Apple je nepochybne vzorom mnohých podnikateľov. Jeho prelomové projekty zmenili smerovanie celého trhu s mobilnými telefónmi a počítačmi. Aj Steve Jobs bol však vo svojich začiatkoch len nesmelý študent, podobne ako všetci, ktorí sa snažia vybudovať úspešnú kariéru.

Steve Jobs nás navždy opustil 5. októbra 2011, zanechal však za sebou naozaj veľa. Mnoho ľudí tvrdí, že od jeho smrti spoločnosť Apple stagnuje. Pracovníci firmy síce tvrdia, že práca s ním bola pomerne náročná, no možno práve preto sa zariadenia Apple radili medzi najlepšie na trhu. Nech už je to akokoľvek, Steve Jobs je jednou z najinšpiratívnejších osobností súčasnosti.

Vo svojich začiatkoch bol podnikateľ plný nádejí a motivácie. Predtým, ako založil spoločnosť Apple, študoval v roku 1972 na Red College. Z univerzity však musel odísť kvôli nedostatku finančných prostriedkov – štúdium by totiž jeho rodičov stálo aj niekoľko tisíc dolárov. Pred začatím vlastného podnikania pracoval v rokoch 1974 až 1976 v spoločnosti Atari.

O jeho túžbe pracovať v technickom priemysle svedčí jeho ručne vypísaná žiadosť o prijatie do zamestnania z roku 1973, ktorú podával ako 18-ročný. Niektoré časti v životopise zanechal prázdne, napríklad požadované pracovné miesto. Je prirodzené, že ako mnohí mladí v jeho veku, ani on netušil, akú pracovnú pozíciu by chcel zastávať.

Foto: www.macblog.sk

V životopise uvádza informácie, ktoré v súčasnosti môžu vyznieť úsmevne. Napríklad v ňom píše, že dokáže pracovať s počítačom a kalkulačkou, čo bola v tom období veľmi žiadaná zručnosť. Taktiež informuje, že má vodičský preukaz, no jeho prístup k dopravnému prostriedku je možný, ale nepravdepodobný. V úvode priznáva, že nemá žiaden telefón. Ako svoje špeciálne vlastnosti uvádza znalosť elektrotechniky a dizajnu.

Nie je známe, či sa práve s týmto životopisom snažil Jobs uspieť v spoločnosti Atari. Hodnota dokumentu sa odhaduje na 50 000 dolárov, no jeho cena v dražbe určite ešte porastie. Samotný dokument spolu s ďalšími osobnými vecami Steveho Jobsa vstúpil do aukcie 8. marca. V zbierke sa ďalej nachádza napríklad technický manuál Mac OS X alebo článok v novinách – oba podpísané známym podnikateľom.

Zdroj titulnej fotografieBuďte prvý