Oktoberfest – 6 faktov, ktoré musí každý pivár ovládať

Pre pravoverných pivárov niet väčšieho sviatku. Je to tak, Oktoberfest je najväčším pivným festivalom na svete. Vypátrali sme o ňom niekoľko zaujímavých faktov, preto radšej odložte pohár s pivom, aby vám náhodou nezabehlo od prekvapenia…

Oktoberfest začal ako sviatočná hostina

Prvýkrát sa Oktoberfest konal v roku 1810. Vtedy však išlo o veľké konské dostihy a oslavu zväzku, ktorý spolu uzavreli vtedy 24ročný bavorský korunný princ Ludwig I a 18ročná princezná Therese von Sachsen-Hildbughausen. Záhradný nábytok na „párty“ rozložili na tzv. Terezinej lúke a tejto tradície sa organizátori držia doteraz. Pivo je každoročnou hlavnou témou osláv od roku 1819.

Masskrug – vzácny suvenír

Návštevníci festivalu zakaždým cielia na oficiálne pivové poháre Oktoberfestu, tzv. Masskrugs. Litrové poháre by boli fantastickým suvenírom zdarma, keby nepatrili majiteľom pivovarov a stánkarom…Na Oktoberfeste preto bezpečnostné zložky číhajú aj na milovníkov piva s lepkavými prstami, ktorí sa každý rok pokúšajú prepašovať desiatky tisíc pohárov von z areálu festivalu. Kto má záujem a nechce riskovať trest za krádež, môže si pohár kúpiť.

Začína sa v septembri

Napriek názvu, ktorý jasne evokuje mesiac október, začína originálny mníchovský Oktoberfest v septembri. Úrady sa rozhodli pre septembrový dátum, aby mohli profitovať z teplejšieho počasia, ktoré zvykne ešte začiatkom jesene panovať. Prvý party stan začnú ľudia zapĺňať obvykle v prvú sobotu po 15. septembri, končí sa v októbri, po 16 až 18 dňoch.

Na Oktoberfest len s veľkou hotovosťou

Objem vypitého piva za posledné roky atakuje hranicu 10 miliónov litrov. Úmerne stúpajúcej spotrebe však rastú aj ceny penivého moku, ktoré sa ešte v roku 2006 držali pod hranicou 7 eur, no v roku 2014 už prekročili 10€ za liter dupláku. Z Oktoberfestu sa ale kvôli cenám neuteká, veľakrát sa to ani nedá. Domáci si dokonca zaužívali názov pre tých, ktorí svoje hranice neodhadli – hovorí sa im Bierleichen alebo pivné mŕtvoly.

Pije sa až keď povie primátor

Od roku 1950 sa pivná slávnosť začína až vtedy, keď sa na pravé poludnie ozve dvanásť výstrelov a primátor mesta narazí prvý sud a zakričí: „O´zapft is!“, čo v preklade znamená niečo ako „Je narazené!“. Prvé pivo potom smeruje do rúk predsedovi vlády Bavorska. Ak si na Oktoberfeste sadnete za rozkladacie stoly a budete si pripíjať a priať „Prost!“ s veľmi mlado vyzerajúcimi ľuďmi, nebuďte prekvapení – víno a pivo sa v Nemecku smie od 16 rokov a iba od 14, ak je mladistvý v doprovode dospelej osoby.

Nová doba priniesla aplikácie

Aj keď má viac ako 200 rokov, táto bavorská párty jednoznačne ide s dobou. Návštevníci si môžu do svojich chytrých telefónov stiahnuť oficiálnu Oktoberfest aplikáciu, ktorá po zadaní výšky, váhy a množstva piva vypočíta odhad obsahu alkoholu v krvi a približný čas vytriezvenia. Singles zase ocenia Wiesn flirt and find apku, vďaka ktorej možno na Oktoberfeste spoznajú svoju novú lásku. A ak sa rande nevydarí, vždy je tu ešte hra na stánkara, kde máte všetko vo vlastných rukách.

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý