20 zaujimavých faktov o kráľovnej Alžbete II.

Vo februári 2017 britská kráľovná Alžbeta II. oslávila svoje zafírové jubileum, ktoré bolo medzníkom jej 65-ročného kraľovania v krajine. Vo vládnutí prekonala aj svoju praprastarú mamu, kráľovnú Viktóriu, ktorá krajinu viedla 63 rokov. Alžbeta II sa teda stala najdlhšie vládnúcou panovníčkou nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj celosvetovo.

A keďže táto britská ikona moci a vytrvalosti včera oslávila svoje 92. narodeniny, prinášame vám 20 kráľovských faktov – mnohé vás určite prekvapia.

1. Nenarodila sa ako hlavná dedička trónu

Prvých desať rokov svojho života mala Alžbeta II. pomerne nízke kráľovské postavenie. Všetko sa však zmenilo v roku 1936 smrťou jej starého otca, kráľa Juraja V. Následníkom trónu bol Alžbetin strýko Eduard VIII, ten však za kontroverzných udalostí abdikoval rok po prevzatí vlády, aby si mohol vziať svoju americkú priateľku Wallis Simpson. Eduard v tom čase nemal žiadne deti, takže jeho brat Albert (otec Alžbety) prevzal trón ako Juraj VI. Vďaka tomu sa 10-ročná Alžbeta stala prvou následníčkou trónu.

Kráľovná Alžbeta – 4. zľava (Foto: AFP, GETTY IMAGES)

2. V rodine bola prezývaná „Lilibeth“

Alžbeta a Margaret boli jedinými potomkami kráľovnej Alžbety I. a kráľa Juraja VI. Ten o svojich dcérach vravieval: „Lilibeth je mojou hrdosťou, Margaret mojou radosťou.“ Prezývku Lilibeth dostala Alžbeta kvôli tomu, že jej sestra Margaret (nazývaná aj Margot) neustále vyslovovala nesprávne meno svojej staršej sestry.

AFP/GETTY IMAGES

3. Nikdy nechodila do školy

Dediči trónu málokedy navštevujú základu školu ako obyčajné deti. Alžbeta bola namiesto toho vzdelávaná doma, a to viacerými tútormi ako Henry Marten, či vice-dekan z Eton College (ktoré je určené výlučne pre chlapcov). Dostávala aj súkromné hodiny náboženstva od arcibiskupa z Canterbury.

AFP/GETTY IMAGES

4. Technicky však Alžbeta aj Margaret mali svojho učiteľa.

To, že nechodila do školy, neznamená, že Alžbeta nedostávala žiadne vzdelanie. Za jej vzdelávaním stála opatrovateľka Marion Crawford, ktorú kráľovská rodina prezývala „Crawfie“. Kráľovská rodina však pestúnku neskôr vylúčila zo svojich kruhov. Bez ich súhlasu totiž vydala knihu The Little Princess, v ktorej opisovala svoje zážitky s malou Alžbetou.

5. Chcela sa angažovať vo vojne

Keď prepukla 2. svetová vojna, Alžbeta bola vtedy len tínedžerkou. Svojho otca však veľmi prosila o to, aby sa mohla nejako zapojiť do vojnového úsilia. Začala vysielaním v rádiu, pričom sa zameriavala na morálku britských detí. Jej snahy angažovať sa však siahali ešte ďalej. Napriek všetkým rizikám sa v roku 1945 Alžbeta pridala k ženskému Auxiliary Territorial Service a vyučila sa za mechaničku a vodičku nákladiakov. Mala vtedy len 18 a stala sa jedinou členkou kráľovskej rodiny, ktorá sa pridala k ozbrojeným silám.

CENTRAL PRESS, HULTON ARCHIVE/GETTY IMAGES

6. Vzala si svojho bratranca

Princ Philip, vojvoda z Edinburghu, a kráľovná Alžbeta boli príbuznými z tretieho kolena. Obaja majú rovnakých praprastarých rodičov: kráľovnú Viktóriu a princa Alberta. So svojim manželom sa Alžbeta poznala od detstva. Prvýkrát sa stretli, keď mala len 8 rokov a princ Philip bol vtedy 14-ročný tínedžer.

AFP, GETTY IMAGES

7. Svojim rodičom neoznámila, že sa zasnúbila

V roku 1946 Philip požiadal Alžbetu o ruku. So žiadosťou súhlasila bez toho, aby vôbec kontaktovala svojich rodičov. Kráľ Juraj VI. však cítil vo vzduchu svadobné prípravy a neostávalo mu nič iné, ako Alžbetino zasnúbenie oficiálne zverejniť po jej 21. narodeninách. Oficiálne verejné oznámenie o zasnúbení teda prišlo až o rok neskôr, 9. júla 1947.

STR/AFP/GETTY IMAGES

8. Mala skutočne kráľovské meno

Je druhou britskou panovníčkou nesúcou meno Alžbeta. Jej celé meno však znie Alžbeta Alexandra Mary. Alžbeta po mene matky, Alexandra po prastarej mame z otcovej strany a Mary po ďalšej starej mame.

Princezná Alžbeta a jej matka, kráľovná Alžbeta Foto: REG SPELLER, FOX PHOTOS/GETTY IMAGES

9. Oslavuje dvoje narodeniny

Ako väčšina britských panovníkov, aj Alžbeta môže oslavovať svoje narodeniny dvakrát, a to kvôli bizarným okolnostiam. Narodila sa 21. apríla 1926, no mesiac apríl je v Anglicku dosť chladný a počasie nie je veľmi príjemné. Namiesto toho jej narodeniny oficiálne pripadajú na máj alebo jún, aby oslavy mohli prebehnúť v teplejších mesiacoch. Presný dátum sa v Spojenom kráľovstve z roka na rok mení.

10. Jej korunovácia bola odvysielaná proti jej vôli.

Alžbeta oficiálne zasadla na trón vo svojich 25 rokoch, keď jej otec Juraj VI. zomrel 6. februára 1952. Počas jeho skonania bola v Keni a do krajiny sa tak vrátila ako kráľovná. Alžbeta, ktorá bola notoricky známa svojou hanblivosťou – dokonca nechcela byť odfotografovaná na vlastnej svadbe – nesúhlasila s tým, aby bola táto udalosť medializovaná. Ostatní však verili, že odvysielanie korunovácie by odstránilo bariéry vyššej triedy, ak by sa svedkami udalosti mohli stať aj obyčajní občania. Súhlas na odvysielanie vyšiel od Philipa – točiť sa však smelo len z jedného miesta Westminster Abbey a nesmeli byť vytvorené žiadne zábery na tvár Alžbety.

AFP, GETTY IMAGES

11. Za svoje svadobné šaty platila vojnovými kupónmi.

Krajina sa v čase svadby budúcej kráľovnej stále spamätávala z vojnových udalostí. Alžbeta použila kupóny, ktoré ľudia dostávali na prídel, aby zaplatila svoje svadobné šaty. Vláda jej navyše prispela 200 kusmi týchto kupónov. Jej svadobná róba bola decentná a elegantná – vyrobená bola zo slonovinového hodvábu pokrytom 10 000 perlami, importovanými zo zahraničia. Výroba šiat trvala 6 mesiacov a doplnené boli o 4-metrovú vlečku.

CENTRAL PRESS, GETTY IMAGES

12. Nepotrebuje pas, aby mohla cestovať

Alžbeta II. je považovaná za najscestovanejšiu hlavu štátu na svete. V rámci 256 oficiálnych štátnych návštev precestovala 116 krajín. Paradoxné je, že vôbec nevlastní cestovný pas. Keďže sú všetky britské pasy vydávané kráľovniným menom, ona technicky nepotrebuje žiadny.

13. Rovnako nepotrebuje ani vodičský preukaz

Nie je to preto, že má vlastnú flotilu šoférov. Británia, rovnako ako pasy, vydáva vodičské preukazy v kráľovninom mene. Ak ju počas jazdy v jej Range Roveri zastavia policajné zložky, nemusí im predkladať vodičské oprávnenie.

STRINGER, AFP/GETTY IMAGES

14. Nemusí platiť dane (no napriek tomu ich platí)

Kráľovná Alžbeta dobrovoľne platí dane z príjmu od roku 1992, rovnako je aj platiteľkou DPH.

15. Prežila atentát na svoju osobu

Počas tradičnej ceremónie Trooping the Colour v roku 1981 sa na svojom koni zúčastňovala kráľovskej procesie, vedúcej k Buckinghamskému palácu. Zrazu sa však ozvali výstrely – 17-ročný Marcus Srjeant, ktorý bol posadnutý útokmi na osobnosti ako John Lennon a John F. Kennedy, niekoľkokrát vystrelil na kráľovnú Alžbetu. Za tento čin bol odsúdený na 5 rokov, prepustili ho však už v októbri 1984.

STRINGER, AFP/GETTY IMAGES

16. Vlastní všetky delfíny v Spojenom kráľovstve

Okrem toho, že vlastní všetky delfíny v krajine, vlastní aj všetky jesetery a veľryby. Je tomu tak na základe stále platného zákona, vydaného za vlády Eduarda II. „Kráľ by mal tiež vlastniť … veľryby a jesetery v mori a kdekoľvek v ríši“, tvrdí zákon, čo znamená, že všetky vodné živočíchy pripadajú kráľovstvu.

17. Má vlastné peniaze, ktoré daruje chudobným

Známe aj ako „maundy money“ („veľké peniaze“), kráľovná vlastní strieborné mince so svojou podobou, ktoré sú darované dôchodcom počas ceremónie nazývanej Maundy Thursday. Tento zvyk sa datuje od 13. storočia, keď kráľovská rodina mala po vzore Ježiša umývať nohy chudobným a obdarovať ich. V 18. storočí sa od tohto zvyku upustilo, nakoľko umývanie špinavých nôh občanov veľmi nepristalo kráľovskému postaveniu.

PHIL NOBLE, AFP/GETTY IMAGES

18. Jej obľúbeným nápojom je gin

Alžbeta rada pije gin zmiešaný s vínom Dubonnet a plátkom citróna. Tento drink si dopraje každý deň pred obedom. Údajne tiež počas obeda popíja víno a každý večer si naleje pohár šampanského.

RUSSEL MILLARD, AFP/GETTY IMAGES

19. Vyšľachtila si vlastné plemeno psov

Alžbeta je známa obrovskou láskou k plemenu corgi. Počas svojej vlády vlastnila viac ako 30 psíkov tejto rasy, pričom jej posledný psík Willow nedávno zomrel. Okrem toho si vyšľachtila aj vlastné plemeno – dorgi. V súčasnosti vlastní dvoch psíkov dorgi, Candy a Vulcan. Plemeno vyšľachtila, keď sa jeden jej corgi spojil s jazvečíkom Pipkin, ktorý patril princeznej Margaret.

AFP, GETTY IMAGES

20. Využíva sociálne siete

Kráľovná sa na Twitter prihlásila v júli 2009 pod menom @RoyalFamily a sama aj zverejnila svoj prvý tweet. Odvtedy však svoju stránku nespravuje ona. Rovnako ju môžete nájsť aj na Facebooku. V roku 2017 sa objavila ponuka práce na pozíciu oficiálneho kráľovského zástupcu pre digitálnu komunikáciu, ktorý by jej vypomohol so spravovaním účtov na sociálnych sieťach.

ZdrojBuďte prvý