Naozaj je investovanie len pre milionárov?

Aj vy obdivujete príbehy boháčov, ktorí svoje finančné prostriedky správnym investovaním ešte viac rozmnožili? Na to, aby ste mohli začať investovať, nemusíte byť milionárom. Ale pokojne sa nim časom môžete stať. Stačí od milionárov, ktorí vedia ako rozmnožovať svoje finančné prostriedky, prevziať niektoré návyky.

Z  Wealth Report 2018 vyplýva, že na Slovensku máme približne 10 000 dolárových milionárov. Za dolárového milionára je považovaný človek, ktorého disponibilný majetok má hodnotu minimálne 1 milión amerických dolárov. Do tejto hodnoty sa nepočíta hodnota nehnuteľnosti, ktoré sú určené na bývanie. Štatistiky ukazujú, že priemerný slovenský dolárový milionár je muž vo veku 51 rokov, pričom muži tvoria až 91 % slovenských dolárových milionárov.

Podľa prieskumu Wealth X World Ultra priemerný svetový milionár je o niečo starší. Má 61 rokov. Taktiež aj podiel žien medzi svetovými dolárovými milionárkami je o niečo vyšší ako u nás, konkrétne 13,7 %.

U milionárov hrajú veľkú rolu pri investovaní emócie

Milionári  sa snažia svojej financie ďalej rozmnožovať a investujú ich. Portfólio investovania slovenských milionárov sa skladá z viacerých tried aktív. Do ich biznisu vo veľkej miere vstupujú emócie a radi využívajú zberateľské aktíva ako sú známky, mince, hodinky či umenie.

Podľa prieskumu majú zberateľské aktíva priemerne 6 % podiel v investičnom portfóliu slovenských milionárov. Zvyšok tvoria štandardné investičné aktíva, z ktorých si vyberajú najmä dlhopisy, investičné nehnuteľnosti a akcie.

Podielové fondy, ideálny štart v investovaní

Práve podielové fondy, ktoré tvoria najväčšiu časť investičných portfólií milionárov, predstavujú ideálny štartovací mostík v investovaní. Aj na Slovensku sa postupne tešia rastúcej popularite. Hodnota majetku v podielových fondoch sa v roku 2017 medziročne zvýšila o 1 mld. Eur.

Neviete čo je to podielový fond a ako prostredníctvom tejto investície zarobiť? Nemusíte sa tohto obávať. Za partnera v investovaní si môžete zvoliť banku, poisťovňu alebo inú správcovskú spoločnosť, kde nájdete všetky potrebné informácie o tom, ako svoj majetok investovať.

Všetko, čo na začiatok potrebujete vedieť je, že podielové fondy sú cenné papiere, s ktorými je spojené právo podielnika na zodpovedajúci podiel na majetku. Ďalším základom úspechu je mať vymedzené voľné finančné prostriedky, ktoré chcete týmto spôsobom rozmnožiť.

Jednoduché investovanie do podielových fondov vďaka mBank

Služba mFondy od mBank predstavuje jednoduchý spôsob, prostredníctvom ktorého sa možno zoznámiť s investičným trhom. Vďaka svojej jednoduchosti a výhodnosti získala v roku 2017 ocenenie Objav roka, ktoré je udeľované inovatívnym a jedinečným produktom slovenského finančného trhu.

Investovať do podielových fondov s mBank je maximálne jednoduché. Na začatie investovania nemusíte byť expert a s možnosťami investovania sa stačí zoznamovať len postupne. Banka ponúka svojim klientov všetky potrebné nástroje, ktoré im uľahčia rozhodovanie a pomôžu správne vybrať.

Všetko vybavíte online, a tak stať sa investorom môžete už za pár minút, z tepla obývačky. Stačí vo svojom internetbankingu v ponuke supermarketu vyplniť žiadosť zo sekcie investície a následne žiadosť vo forme správy v internetbankingu potvrdiť prostredníctvom autorizačnej SMS správy.

Potrebné dokumenty vám prídu aj na email. Celý proces nezaberie viac ako 3 minúty a váš investičný účet je aktivovaný okamžite po podpise zmluvy.

Nezáleží na tom, či ste konzervatívec, milionár alebo Slovák s priemerným príjmom

S mBank sa môže stať investorom každý. Je jedno, či sa bojíte rizika alebo ho vyhľadávate, či vám na účte ležia milióny alebo žijete od výplaty k výplate. Vhodný spôsob investovania je možné nájsť pre každého.

Na výber máte z viacerých podielových fondov, ktoré sú prehľadne rozdelené a umožňujú výber podľa miery rizika, ktoré ste ako investor ochotný podstúpiť. Možnosť vybrať si máte  z 3 investičných stratégií: konzervatívna, vyvážená a dynamická.

Investovať môžete začať už s minimálnym vkladom 15 Eur a vyskúšať si tak všetky výhody, ktoré zhodnocovanie peňazí prostredníctvom investovania prináša.

Na čo pri investovaní nezabúdať?

Banky sa klientom snažia ponúkať podielové fondy, u ktorých je predpoklad, že budú ziskové. No ani banka nie je pri investovaní garantom výnosu. Hodnota investície sa časom mení, a tak, ako môže rásť môže aj klesať. Pri investovaní treba myslieť na nasledujúce zásady:

  1. Risk je vždy aj zisk alebo ?

Doterajší výnos investície nie je zárukou budúcich výnosov, ale tak isto ani doterajšia strata nie je zárukou celkovej straty.

  1. Trpezlivosť ruže prináša

Overená ľudová slovesnosť platí doslovne aj pri investovaní. Keďže ide o dlhodobú záležitosť, treba k nemu pristupovať trpezlivo a nerobiť unáhlené závery.

  1. Dôverujte odborníkom

Ak si s nejakými záležitosťami ohľadne investovania nie ste istý, vždy sa môžete so žiadosťou o pomoc obrátiť na skúsených odborníkov, prípadne preštudovať rady pre začínajúcich investorov na internete.

Investovania sa netreba obávať, skôr naopak. Pokiaľ k nemu budete pristupovať rozumne, bude pre vás len prínosom. Vyskúšajte si jednoduché investovanie s minimálnou investíciou. Nikdy neviete. Možno časom aj vy budete patriť medzi slovenských dolárových milionárov.

Zdroj titulky: pixabay.com

"Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu uveriť, to dokáže aj dosiahnuť." Napoleon HillBuďte prvý