Najväčší hrad na svete nájdeme v Poľsku

Hrad Malbork sa nachádza v meste s rovnakým názvom u našich severných susedov. Poľský hrad je rozlohou považovaný za najväčšiu tehlovú pevnosť na svete.

Je hradom, do ktorého počas 13. storočia prišli na poľské územie križiaci na pozvanie šľachty, aby viedli boje proti Prusom. Pôvodne bola stavba opevneným kláštorom, no neskôr sa sem z Benátok presťahoval veľmajster rádu nemeckých bojových rytierov a došlo k rozšíreniu a prestavbe na hrad.

Celková stavba začala v roku 1275. Budova je udivujúcim príkladom stredovekého tehlového hradu, ktorý začal chátrať, ale bol obnovený začiatkom 20. storočia.

Veľkosť pozemku je 250 000 m2. Je to štyrikrát viac, než anglický zámok Windsor! V priebehu rokov bol gotický hrad Malbork viackrát rozšírený, pretože bol potrebný väčší priestor pre rytierov, ktorých bolo v hrade približne 3 000.

Pevnosť je postavená v blízkosti rieky Nogat. Hrad mal teda strategickú polohu a ľahký prístup pre obchodné lode z Baltického mora a Vistuly, čo je najdlhšia rieka v Poľsku. V súčasnosti je jediným tehlovým hradom na svete. Od roku 1997 je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zdroj fotografií

Milujem cestovanie, dobrodružstvo, spoznávanie nových ľudí a ich kultúru. Snažím sa písať o výnimočných miestach a exkluzívnej prírode. Cestovanie je pre mňa ten najlepší spôsob ako získať inšpiráciu, oddych, ale aj lepšie spoznať seba, iných ľudí a svet. A najradšej by som to dopriala každému....aspoň prostredníctvom článkov.Buďte prvý